Görüş Bildir

İki Bağımsız Laboratuvar Tarafından İncelendi: Rus Muhalif Lider Aleksey Navalny'ın Zehirlendiği Kesinleşti

Haberler
> İki Bağımsız Laboratuvar Tarafından İncelendi: Rus Muhalif Lider Aleksey Navalny'ın Zehirlendiği Kesinleşti

Alman hükümeti, Rus muhalif Aleksey Navalny'ın zehirlendiğinin 2 ayrı bağımsız laboratuvar tarafından daha doğrulandığını bildirdi.

Independent Türkçe'nin haberine göre, Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yaptığı yazılı açıklamada, Rus muhalif Aleksey Navalny'dan alınan örneklere Fransa ve İsveç'teki bağımsız laboratuvarlarda toksikolojik testler yapıldığını ve Navalny'ın zehirlendiğinin bu laboratuvarlar tarafından teyit edildiğini kaydetti.

Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'nin ihlali

Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'nin ihlali

Bu olayın, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'nin (CWC) ciddi bir ihlali anlamına geldiğini vurgulayan Seibert, bu nedenle Alman hükümetinin Aleksey Navalny soruşturmasındaki kanıtların analizine Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgüt'nü (OPCW) de dahil ettiğini belirtti.

'Rusya zehirlenme olayını açığa çıkarmalı'

'Rusya zehirlenme olayını açığa çıkarmalı'

Seibert, bu kapsamda, OPCW'nin de Navalny'dan numuneler aldığını ve OPCW'nin referans laboratuvarları tarafından incelenmeleri için gerekli adımları başlattığını aktardı. 

Seibert, Rusya'ya Navalny'ın zehirlenme olayını açıklığa kavuşturması çağrısını da yineledi.

Moskova'ya giderken uçakta fenalaşmıştı👇

Omsk'taki hastaneye kaldırılan Navalny'ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü.

Omsk'taki hastaneye kaldırılan Navalny'ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü.

44 yaşındaki Navalny, 22 Ağustos'ta Omsk'tan özel bir uçakla tedavi için Berlin'deki Charite Hastanesi'ne nakledilmişti. Charite Hastanesi, Navalny'ın sağlık durumunun iyiye gittiğini ve komadan uyandırıldığını 7 Eylül'de bildirmişti.

Alman Hükümet Sözcüsü Seibert, 2 Eylül'de, Navalny'ın sinir hastalıklarıyla mücadelede kullanılan Noviçok grubuna ait bir kimyasal ile kesin olarak zehirlendiğinin tespit edildiğini açıklamıştı. Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen Navalny, Kremlin yönetimine karşı protesto gösterileri düzenlemesi nedeniyle sık sık hapis cezasına çarptırılmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
90
21
13
4
4
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?