IBM'in Süper Bilgisayarı Kansere Çözüm Olacak

 > -

Apple ile birlikte sağlık sektörüne daha da yoğunlaşmaya başlayan IBM‘in süper bilgisayarı Watson, sağlık alanında çok daha önemli bir konuda hizmet vermeye hazırlanıyor. 

Kanser hastalıklarıyla ilgili çalışmalar yürütecek olan süper bilgisayar, hastalığın daha hızlı teşhis edilerek gerekli tedaviye başlanmasını sağlayacak.

Watson, DNA parmak izini analiz ederek söz konusu DNA türüne uygun tedaviyi tespit edebilecek. Normal şartlarda doktorların bunu yapabilmesi için haftalar geçmesi gerekiyor. Bu da hastalığın seyrinin daha da kötüye gitmesine neden olabiliyor. Watson ise güçlü yapısıyla tüm bu işlemleri birkaç dakika içerisinde gerçekleştiriyor. 

Sağlık merkezlerinin hastaların tümörlerinin DNA parmak izini sisteme yükleyeceği ve Watson‘ın bilinen mutasyonlar arasında tarama gerçekleştirerek uygun ilacı bulacağı dile getiriliyor. Daha fazla hastanın DNA örneği sisteme yüklendikçe süper bilgisayarın daha geniş bir veritabanına sahip olacağı ve böylece olası bir kanseri çok önceden bile tespit edebileceği de söylenenler arasında.

Erkut Köse | LOG

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AppleKanser
Görüş Bildir