İBB'nin Sponsorla Yaptığı Uygulama Eleştirilmişti: AKP'li Başakşehir Belediyesi, 250 Bin Liraya Grafiti Yaptıracak

 > 
33PAYLAŞIM

İBB'nin, dikey bahçe yerine tasarruf amacıyla yaptığı grafiti uygulaması, AKP'li Başakşehir Belediyesi tarafından da yaptırılıyor. Belediye, grafiti için 250 bin liralık ihale açtı.

İBB'nin grafiti uygulaması, AKP tarafından çirkin bulunmuş ve Brezilya'nın gecekondu mahallelerine benzetilmişti.

İhaleyi, daha önce birçok AKP'li belediyeden ihale alan bir şirket kazandı

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, AKP'li Başakşehir Belediyesi grafiti yaptırmak için ihale düzenledi.

Belediye, 24 Eylül 2020 tarihinde “Grafiti projelendirmesi, uygulanması fikri ve güzel sanatlar hizmet alımı” için ihale düzenledi. 3 firmanın katıldığı ihaleyi, 250 bin liralık teklifin sahibi Elvan Reklam Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi kazandı. Daha önce çok sayıda AKP'li belediyeden ihale alan şirket ile 9 Ekim'de sözleşme imzalandı. İşin süresi ise 30 gün olarak belirlendi.

İBB'nin grafiti çalışması için 'Gecekondu mahallesine çevirdiler' eleştirileri yapılmıştı

Başakşehir'in duvarlarına yapılacak grafitiler kısa bir süre önce AKP'liler tarafından yoğun bir şekilde eleştirildi. 

İBB'nin maliyetleri yüksek ve ekolojik yararları tartışmalı dikey bahçeleri dönüştürmek amacıyla başlattığı “Konuşan Duvarlar Projesi” kapsamında ilk olarak Kadıköy Fikirtepe'deki 200 metre uzunluğundaki duvara sanatçılar grafiti çalışması yapmıştı.  Jotun sponsorluğunda yapılan çalışmanın İBB'ye bir maliyeti olmamıştı. AKP'liler bu uygulamaya “yeşil alanlar yok ediliyor” diye tepki gösterirken yerine yapılan grafiti uygulamasını da eleştiri yağmuruna tutmuşlardı. 

Grafitileri “çirkin” bulup İstanbul'u Brezilya'nın gecekondu mahallerine çevirdiğini savunmuşlardı. 

Akşam Gazetesi yazarı Turgay Güler çok dikkat çeken bir yazı kaleme alarak  “Mesele dikey bahçeler değil sen hâlâ anlamadın mı” başlıklı köşe yazısında, "Grafiti, otoriteye karşı gelme aracı" iddiasında bulunmuştu.

Ne olmuştu?

İBB 'Yıllık Bakımı 12 Milyon TL' Dedi ve Ekledi: 'Dikey Bahçe Parasıyla 400 Bin Metrekare Aktif Yeşil Alan Yapılır' - onedio.com
İBB 'Yıllık Bakımı 12 Milyon TL' Dedi ve Ekledi: 'Dikey Bahçe Parasıyla 400 Bin Metrekare Aktif Yeşil Alan Yapılır' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir