İBB 'Yıllık Bakımı 12 Milyon TL' Dedi ve Ekledi: 'Dikey Bahçe Parasıyla 400 Bin Metrekare Aktif Yeşil Alan Yapılır'

 > 
97PAYLAŞIM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yol kenarlarında bulunan dikey bahçelerden bazılarının kaldırılmasına karar verdi. İBB'den yapılan açıklamada bu bahçelerin yıllık bakım maliyetinin 12 milyon lira olduğu aktarıldı. 

Kaldırılan bahçelerin yerindee  ‘Konuşan Duvarlar Projesi’ kapsamında sanatçıların eserleri sergilenecek. 

Yürütülen söz konusu çalışma İBB'nin resmi Twitter hesabından paylaşıldı 👇

Yapılan açıklamada "Yapılış maliyeti 60 milyon, yıllık bakımı 12 milyon TL olan duvar peyzajlarını sıfır maliyetle sanatçıların tuvali haline getiriyoruz. Bu bütçe artık İstanbulluların aktif olarak kullanacağı yeşil alanlar oluşturmak için kullanılacak." ifadelerine yer verildi.

A Haber ise belediyenin çalışmasını 'İstanbul'un simgesi peyzajlar kaldırılıyor' şeklinde duyurdu.

A Haber’in ‘İstanbul’un simgesi peyzajlar kaldırılıyor‘ diyerek duyurduğu ‘duvar saksıları’ haberi sosyal medyada tepki çekmiş, bu saksıların İstanbul’un simgesi olamayacağı vurgulanmıştı. Haberde duvardaki küçük saksılar ‘yeşil alan‘ olarak tanımlanmıştı.

İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin konuya ilişkin açıklama yaptı.

Seçkin, şu bilgileri verdi: “Karayollarının kenarındaki dikey bahçe olarak adlandırdığımız bütün bu yeşil duvarların İstanbul’a yıllık 12 milyon liralık bir bakım masrafı olduğunu gördük. Bu 12 milyon liranın 4 milyonu bitki maliyetleri, 8 milyonu ise ilaçlama ve gübre maliyetinden oluşuyor. Yani bu duvarlar ciddi bir kimyasal ilaçlama ve ekosistem açısından da büyük bir sıkıntı doğuruyordu. Sadece ekonomik açıdan bakmadık. Ekosistem açısından da buraları daha kıymetli alanlara dönüştürebileceğimizi fark ettik. Bu duvarlar dokunulamayan, insanlara uzaktan sadece görsel etki yapan duvarlardı. Yaptığımız hesaplamalarda, 45 bin metrekare dikey bahçe yerine aynı parayla 400 bin metrekare aktif yeşil alan yapabileceğimizi fark ettik. Bu nedenle, öncelikle sökülen veya sökülüp yeniden yapılması gereken duvarları kaldırmaya başladık. Bu sayede bakım maliyetlerimizde önemli ölçüde azalmaya başladı.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir