Hrant Dink'in Katili Samast'ı Trabzon'dan İstanbul'a İstihbaratçılar Uğurlamış

 > -
Abone ol

Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali olup olmadığının araştırıldığı soruşturmada, katil Ogün Samast’ın İstanbul’a gittiği sırada Trabzon İstihbarat Şubesi’nden çok sayıda görevlinin terminalde bulunduğu ortaya çıktı.

Milliyet’ten Tolga Şardan’ın haberine göreDink’in öldürülmesinde kamu görevlilerinin ihmali olup olmadığını araştıran İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmanın Trabzon bölümünde, katil Ogün Samast’ın İstanbul’a yola çıktığı sırada Trabzon Emniyeti İstihbarat Şubesi’nden bazı görevlilerin terminalde olduğunu ortaya çıkardı. 

Ayrıca savcılık, Trabzon İstihbarat Şubesi’nin yardımcı istihbarat elamanlığından çıkarılma işlemi yapılmadan iki ay önce Erhan Tuncel’le yüz yüze görüşme yaptığını ve bu görüşmenin kayıp olan F-3 formunu şubenin deposunda buldu. 

Savcılık, Dink’in öldürülmesinden 10 gün önce arızalandığı kayıt altına alınan şubedeki bilgisayarın cinayetten iki hafta sonra Ankara’ya gönderildiğini ancak “buharlaştığını” da ortaya çıkardı.

Samast’ı izliyorlardı

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü’nün yürüttüğü soruşturma kapsamında yapılan araştırmalarda, İstanbul’un yanı sıra katil Ogün Samast ve beraberindeki kişilerin Trabzon’daki faaliyetleri incelendi. Bu incelemelerde, yargılama sırasında ortaya çıkmamış önemli bilgi ve belgelere ulaşıldı. 

Bu çerçevede, kaybolan telefon görüşme kayıtlarının TİB’den alınarak yeniden değerlendirilmesi sonucunda savcılık, Trabzon’la ilgili önemli bulgulara ulaştı. 

Samast yola çıkarken istihbarat da terminaldeymiş

Araştırmalarda, Samast’ın cinayeti işlemek için İstanbul’a gidişinin Trabzon Emniyeti İstihbarat Şubesi’nce takibe alındığı anlaşıldı. Samast’ın cinayetten iki gün önce 17 Ocak 2007’de otobüsle İstanbul’a hareketi öncesinde ve sırasında otobüs terminali üzerindeki telefon HTS kayıtlarında yapılan incelemede, Trabzon İstihbarat Şubesi’nde görevli çok sayıda görevlinin terminalde bulunduğu saptandı. 

Daha sonra Trabzon Emniyeti İstihbarat Şubesi’nin kayıtlarında “terminal ve bölgesinde herhangi bir operasyon veya takip yapılıp yapılmadığı”nı araştıran savcılık, Samast’ın gidişi sırasında İstihbarat Şubesi’nce “terminal ve çevresinde şubenin görev alanıyla ilgili hiçbir iş ve işlemin yapılmadığı” tespit etti. 

Böylelikle, şube personelinin, Samast’ın İstanbul’a gidişini takibe aldığını ortaya kondu.

Hayal takibe alındı

Aynı gün, yine İstihbarat Şubesi’nde görevli dört polisin, Samast’ı cinayete azmettirdiği gerekçesiyle yargılanıp hüküm giyen Yasin Hayal’i takibe aldıkları ve bu takiple ilgili dört kişinin imzaladığı bir tutanak hazırladıkları belirlendi. Tutanak savcılık tarafından dosya kapsamına alındı. 

Erhan Tuncel’in son görüşmesi depoda

Savcı Kökçü’nün araştırmalarında ortaya çıkarılan önemli bir belge ise Trabzon İstihbaratı’na bağlı olarak görev yapan ve Yasin Hayal grubuyla ilgili gelişmeleri aktaran Erhan Tuncel’le ilgili işlemlere ait yazışmalar oldu. 

Savcılıkça oluşturulan özel bir çalışma grubu, Trabzon Emniyeti İstihbarat Şubesi kayıtlarında inceleme yaptı. İncelemelerde, şubece yazılmış ve yazışma sayısı verilen bazı evrakın aslının istihbarat yazışma sistemi içinde olmadığı görüldü. Bunun üzerine, şubenin deposundaki eski evrak ve dokümanlar arasında “içeriği boş olarak görünen yazıların asılları” bulundu. Bulunan evraklardan ikisinin, yardımcı istihbarat elemanı olarak görünen Tuncel’le ilgili olduğu günışığına çıkarıldı. 

Rapor silinmiş

Bilgisayar sisteminde silindiği anlaşılan iki evrakın, dönemin İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç’in Trabzon’dan tayin edilmesinin ardından Tuncel’le yapılan iki görüşme için hazırlanan “F-3/ Eleman Buluşma Raporları” olduğu anlaşıldı.  Depoda bulunan 12 Eylül 2006 tarihli 11 numaralı F-3 buluşma raporunda, “Mehmet Kurt” kod adı verilen Tuncel’le Yomra ilçesi karayolu üzerinde özel görüşme yapıldığı anlaşıldı. Rapordaki bilgilerde, Tuncel’in herhangi bir talebinin olmadığı ve polis tarafından herhangi bir vaatte bulunulmadığı bilgisinin yanı sıra, “F-4 haberFormu” hazırlandığı bilgisine yer verilmesine karşın söz konusu 11 numaralı F-4 raporuna ulaşılamadı. 

F-4 raporları; Emniyet İstihbarat birimlerince F-3 Elemanla Buluşma Raporu doğrultusunda görüşme yapılan yardımcı istihbarat elemanından alınan bilgilerin yer verildiği bir rapor olarak düzenleniyor. 

Milliyet

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir