Görüş Bildir
Haberler
Hollanda Tokat’ta Bulunan Van Gogh'u İstiyor

Hollanda Tokat’ta Bulunan Van Gogh'u İstiyor

Onedio Medya
27.03.2015 - 20:42
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Tokat’ta polis tarafından ele geçirilen ve Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh’un kayıp olduğu sanılan tablosunu, Van Gogh Müzesi istedi. Adli emanete teslim edilen tablo ile ilgili Hollanda’yla görüşmeleri Adalet Bakanlığı yürütecek.

Tokat İl Emniyet Müdürü Fikri Yalman, Tokat’ta ele geçirilen ve Van Gogh’a ait olduğu sanılan tabloyla ilgili açıklamalarda bulundu. Geçen ay Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından ele geçirilen Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh’un ‘Yetim Adam’ serisi içerisinde yer alan ‘Yaşlı Adam Sopayla’ adlı eserin son durumu ile ilgili açıklamalarda bulunan Müdür Yaman, eserin şu anda Tokat Adliyesinde olduğunu söyledi.

Hollanda’da bulunan Van Gogh Müzesi ile yazışmalar yaptıklarını söyleyen Müdür Yaman, “Bizden en son bunun röntgen filmini istediler. Röntgen filmini gönderdik. Fakat bu filmden orjinalliği anlamanın gerçek manada yeterli olamayacağını dile getirdiler. Çünkü Van Gogh’un bütün eserlerinde fırça darbesi ile resim yaptığı ifade edildi. Bizden tabloyu göndermemizi istediler. Ancak arkadaşlarımız tabloyu adliyeye teslim ettiler. Dolayısıyla bu süreçte şu anki aşamada Adalet Bakanlığı üzerinden veya Tokat Adliyesi üzerinden yürütülecek bir işlem. Artık bizim bu aşamadaki yetkimiz kalkmış durumda” dedi.

Tablonun gerçek olup olmadığının belirlenmesi için çalışmaların bir kaç yıl sürebileceği öğrenildi.

Tokat Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada ele geçirilen tablonun üzerinde ‘Mexico P997168′ ibareleri, ön yüzünde metal plaka üzerinde ‘Vincent Van Gogh Amsterdam 1882′ ibareleri, arka kısmında ‘Vincent Van Gogh 1882 Orphan Men Standing’ ibareleri ve kaşe ile farklı ebatlarda sekiz mühür bulunduğunu açıklamıştı. Ayrıca söz konusu tablo üzerinde bu güne kadar yapılan çalışmalarda, 1882- 1883 yılları arasında Vincent Van Gogh’un ‘Yetim Adam’ (Hollanda’da savaş gazileri için kullanılan terimdir) serisinde üretilen 37 eserden biri olduğu, eser uzun süredir kayıp olduğundan dolayı, Hollanda Van Gogh Müzesi’nde karakalem örneğinin bulunduğuna dikkat çekilmişti. 

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
4
1
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
deli-sabit

Millet malına nasıl sahip çıkıyor. Biz elimizle dağıtmışız, halâ da dağıtmaya, satmaya, dışarı kaçırmaya; tarihî yalıları, okulları yangın süsü vererek yok e... Devamını Gör