Görüş Bildir
Haberler
Hızır’ın İlyas İle Buluştuğu 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a Bağlayan Gece Bayram Olarak Binlerce Yıldır Kutlanıyor!

etiket Hızır’ın İlyas İle Buluştuğu 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a Bağlayan Gece Bayram Olarak Binlerce Yıldır Kutlanıyor!

Dr.Astrolog Şenay Devi
05.05.2023 - 11:02 Son Güncelleme: 05.05.2023 - 16:32

Hıdırellez ya da Hıdrellez (Azerice: Xıdır Ilyas ya da Xıdır Nəbi), Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır.

Hıdırellez günü, Gregoryen takvimine (Miladi takvimi) göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır. 6 Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Hızır’ın İlyas peygamberle buluştuğu 6 Mayıs, bir bayram olarak binlerce yıldır kutlanıyor.

Hızır’ın İlyas peygamberle buluştuğu 6 Mayıs, bir bayram olarak binlerce yıldır kutlanıyor.

“Hızır” ve “İlyas” kelimelerinin halk arasındaki telaffuzundan aldığı bilinen Hıdırellez, Türk dünyasının mevsimlik bayramı olarak kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığını müjdeliyor. Doğanın canlanmasının habercisi olarak görülen bu günde, Hızır ve İlyas’ın her türlü dileği yerine getireceği inanışı yaygın olarak kabul görüyor.

Onların su kaynaklarında, kırlarda buluştuğunun düşünülmesi nedeniyle kutlamalar genellikle ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılıyor. Bu gibi yerlere bu nedenle “Hıdırlık” da deniliyor. Hızır ve İlyas’ın kavuştuklarında Allah yolunda olmanın ve birlikteliklerinin verdiği sevinçle kuvvet bulduğuna inanılıyor.

Hızır’ın kim olduğuna dair çeşitli görüşler var. Tasavvuf çevreleri Hızır’ı bir veli olarak kabul ettiği gibi, onun peygamber olduğunu düşünenler de bulunuyor. Onun ak saçlı, nur yüzlü, sakallı yaşlı bir adam veya dilenci, fakir kılığında göründüğüne inanılıyor. O zor durumdaki insanlara yardım etmesi, iyileri mükafatlandırıp kötüleri cezalandırması, berekete ve bolluğa kavuşturması gibi özelliklerle biliniyor. Hızır’ın, “Hayat suyu” içtiği için sonsuza kadar yaşayacağı da inanışlar arasında yer alıyor.

İlyas’ın peygamber olduğu konusunda ise genel kabul bulunuyor. Halk arasında kabul edilen inanışa göre; Hızır karaların ve havanın, İlyas ise suların hakimidir. Bu ikisi birleştiğinde, doğada var olan her şeye güç yetecek konuma gelinmektedir.

Hızır; yaşam suyu (ab-ı hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaşmış. Özellikle de baharda aramızda dolanarak, bolluk ve sağlık dağıtır. Hızır bir kişiye verilen addan çok aslında bir doğasal durumu, baharla vücut bulan yaşamın tazelenmesini simgeler.

Türkiye’de Hızır’a atfedilen özelliklerin bazıları:

Kalbi temiz, Allah’a inanan insanlara yardım eder.

Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar.

Dertlilere derman, hastalara şifa verir.

Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlar.

İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder.

Uğur ve kısmet sembolüdür.

Mucize ve keramet sahibidir.

Türk Sümer Kültüründe Hıdırellez - Muazzez İlmiye Çığ

Türk Sümer Kültüründe Hıdırellez - Muazzez İlmiye Çığ

Anadolu'da kırlarda, Tahtakuşlar Köyü'nde mezarlıkta kutlanan Hıdırellez şenlikleri de buna dayanıyor. Hızır ile İlyas peygamberin birleşmesi olarak algılanan bu gecede iki yıldızın birleşmesi beklenir. Bu iki yıldız Dumuzi'yi simgeleyen çoban yıldızı ile Tanrıça İnanna'yı simgeleyen Venüs yıldızıdır. 

Hıdırellez ritüelleri beynelminel ritüellerdir. Şifa, arınma, sağlık, güzellik, bolluk, bereket ve maddi şans için yapılır.

Beynelminel dua ve ritüellerin yapılacağı saat aralığı:

05.05.2023 08:00 – 06.05.2023 00:00 saatleri arasında yapabilirsiniz.

Keseler için ihtiyacınız olacak malzemeler:

7 adet tarçın çubuğu

7 adet siyah üzerinde altın rengi koruma şans ve bereket sembolü işlenmiş kadife kese koruma şans sembolü kesenin ön yüzüne bereket sembolü ise arka yüzüne işlenecek.

7 adet 5 TL kağıt para

1 top kırmızı yün ip 

7 adet 1 TL demir para 

7 adet kuvars kristali

7 adet defne yaprağı

2 adet at nalı 

7 adet siyah kadife keselerin üzerine KORUMA sembolü ön yüze ekte paylaştığımız şans, bereket, sevgi sembolünü; kesenin arka yüzüne altın renkle işleyerek hazırlayın. Her kese için her birinin içine konulmak üzere birer adet kuvars kristali, 1 TL  bozuk para,  birer adet tarçın çubuğunu çıkarın. Tarçın çubuklarının içine da kağıt paralarınızı kırmızı bir yün iple sarın hazırladığınız tarçın çubuklarını keselerinizin içine bir adet koyun. Tarçın çubukları ezelden ebede etkili olmak üzere sevgi ve zenginlikle uyum içinde güneşten güç alarak sağlık, talih, başarı, şans, aşk, zenginlik için uyumlandı bana ve aileme tüm yaşamsal alanlarımda su gibi bereketle akıyor, aldım, kabul ettim. Üç kez tekrar ederek keselerin ağzını altın rengi kurdeleyle sıkıca bağlayın.

Evinizde, mutfak, salon, oturma - çalışma odası, balkon - bahçenizin belli yerlerine ya evde olan herhangi bir canlı çiçeğinizin çevresine koyun. Gül ağacınız varsa keselerinizi onlara da asabilirsiniz. Birkaç saat kaldıktan sonra keseleri alın ilk iki kesenizi evinizin dış kapısının iç tarafına iki adet at nalı ile nalların biri aşağıya biri yukarıya bakacak şekilde astıktan sonra YA MELİKEL MÜLK Esmasını 201 kez okuyun ve hazırlamış olduğunuz keselerden iki tanesini nallarınızın yanına sağ ya da sol tarafına yerleştirin. Eğer kapınızın üzerinde yer yoksa kapının sağ tarafında kalacak şekilde duvara nal ve keselerinizi asabilirsiniz. Diğer kalan keselerinizi ise mutfağınızın istediğiniz bir köşesi ve evinizin odalarında yatak odanız olmamak kaydıyla köşelerine hazırladığınız keseleri bir sonraki sene değiştirmek üzere asın. Keselerinizin hepsini astığınızda BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİYM   Kulillâhumme mâlikel mulki tû’til mulke men teşâu ve tenziul mulke mimmen teşâ’(teşâu), ve tuizzu men teşâu ve tuzillu men teşâ’(teşâu, bi yedikel hayr(hayru), inneke alâ kulli şey’in kadîr(kadîrun). Yedi kez okuyun. 

Kuvars taşınızı her kese için arındırıp programlayın

Aldığınız kuvars kristalinizi bir bardak su, bir bardak maden suyunu yarı yarıya eşitleyip 20 dakika içinde bekletin. Daha sonra kristalinizi sol elinize alın, sadece kristaline odaklanın ve yüksek sesle şu sözleri söyleyin: “Dünya alemine gelip nefes aldığım ilk andan bugüne kadar ruhumda, bedenimde, çevremde, işimde, ilişkilerimde, aşkımda, sağlığımda, yaşamımın tümünde etkili olmuş ruhsal saldırı ve negatif enerjilerin tümünden arınıyor, yenileniyor tüm yaşamsal alanlarımda korunuyorum (Kristalin adını Kuvars KRİSTALİ diyerek söyleyin). Senin kozmik enerjilerinden faydalanmaya niyet ediyor, doğum haritamdaki tüm gezegenlerin zayıf enerjilerini yükseltiyor, dengeliyor, olumlu enerjiler olarak yaşamıma sevgi ile aktarman için yüzyıllardır yeryüzünden ve gökyüzünden aldığın tüm kozmik şifa yüklü ve güçlü koruyucu enerjilerini faaliyete geçiriyorum.” Hıdırellez’in tüm bereketinin zenginlikle gelmesine niyet ediyorum deyin. Ve kristalinizin programlamasını tamamlayın. Daha sonra kristallerinizi keselerinizin içine diğer malzemeler ile birlikte yerleştirin.

NOT: Geçen sene hazırladığımız keselerin içindeki tarçın çubuklarını yakıyoruz yenileri ile değiştiriyoruz ayrıca geçen sene ki paraları ihtiyaç sahibi birine vererek yerine yenilerini koyuyoruz. Son olarak Hızır ve İlyas peygamberlerin evini ziyaret edenlerden olmayı diliyor, tepeden tırnağa yenileniyor, atalarımdan bugüne ruhumda bedenimde, bilinçaltımda yer etmiş tüm olumsuz düşünce, davranış, fiziksel ve ruhsal hastalıklarla bağlarımı kesiyor arınıyor güçleniyorum. Kendimi seviyor, değer veriyor, yaşamımı sevgiyle iyileştirerek çok güzel çok verimli çok kazançlı bir hale getiriyor ve tüm kalbimle şükrediyorum.

Keselerinizin üzerine işlenecek semboller:

Keselerinizin üzerine işlenecek semboller:

Koruma sembolü

Şans ve bereket sembolü

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

KITMİR Karınca - Bereket Duası

“Allahümme ya Rabbi Cebrâîle ve Mîkâile ve İsrâfile ve Azrâile ve İbrahime ve İsmaile ve İshaka ve Yakube ve münzilel berakâti vet Tevrâti vez-Zebûri vel İncili vel Furkan. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billahil aliyyil azim. Lâ ilâhe illallahül melikül hakkul mübin. Muhammedü-Resülüllahi sadikul va’dil emin. Ya Rabbi, Ya Rabbi, Ya Hayyu, Ya Kayyum, Ya zel Celali vel İkram. Es’elüke ya Rabbel arşil azimi en yerzükani rizkan halalen tayyiben birahmetike ya erhamer Rahimin. Yemliha, Mekseline, Mislina, Mernüş, Debernüş, Şazenüş, Kefetatayyuş, Kıtmîr.'

Ey Cebrailin, Mikailin, İsrafilin, Azrailin, İbrahimin İsmailin, İshak ve Yakub'un rabbi Allah'ım, ey bereketleri indiren, Tevrat, Zebur, İncil ve Kuranı indiren rabbim. Güç ve kudret yalnızca büyük ve yüce olan Allah'a aittir. Apaçık Hak ve yegane Melik olan Allah'tan başka hiçbir ilah yoktur. Sözünde sadık ve emin olan Hz. Muhammed Allah’ın elçisidir. Ey rabbim, ey Rabbim, ey diri ve kaim olan, ey celal ve ikram sahibi! Ey büyük (azim) olan arşın sahibi, senden beni helal ve hoş bir rızk ile rızıklandırmanı istiyorum, senin rahmetinle ey merhametlilerin en merhametlisi! Debernuş, Şazenuş, Kefeştetayyuş, Kıtmir, Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş (Ashabı Kehfin isimleri) 

Yedi kez okuyun.

Tüm güzel niyet ve istekleriniz yaşamsal alanlarınızda sizler ile olsun. Dualarınıza hızır yetişsin. 

Gökler rehberimiz yolumuz ışık olsun.

Instagram 

YouTube

Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar tamamıyla yazarlarının özgün düşünceleridir ve Onedio'nun editöryal politikasını yansıtmayabilir. ©Onedio

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın