Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hıdırellez Bir Kez Daha Geldi Çattı! 13 Adımda Dilek Nasıl Dilenir?

Anasayfa > Iq

Dileklerinizi hazırlayın!

1. Pencereleri açıyoruz.

1. Pencereleri açıyoruz.

Hıdırellez günü erkenden kalkıp, evimizin kapı ve pencerelerini biraz açık bırakıyoruz ve bugün yeryüzüne inen tazelik ve bereketi içeriye alıyoruz.

2. Yüzümüzü doğaya dönüyoruz.

2. Yüzümüzü doğaya dönüyoruz.

Fırsat buldukça -ya da fırsat yaratıp- çıplak ayakla toprağa temas ediyoruz. İmkanımız varsa kırlara, bağlara, bahçelere çıkıyoruz ki Hızır’ın ayak izlerine basıp onun enerjisinden nasiplenelim. Dileklerimizi topraklanmış olarak dilemek her zaman daha etkilidir.

3. Bugün hiçbir canlıya zarar vermek yok!

3. Bugün hiçbir canlıya zarar vermek yok!

Hızır ve İlyas'ın yeryüzünde buluştuğu bu günde dileklerimizin gerçek olması için öncelikle hiçbir canlıya zarar vermeyeceğiz. Yeşil hiç bir şeyi koparmayacağımız ve kimseyi kırmayacağımız bir güne uyandık.

4. Gül ağacı buluyoruz.

4. Gül ağacı buluyoruz.

Bir konuda baştan anlaşmamız lazım. Mutlaka bir gül ağacı bulmalısınız. Hızır ve İlyas gül ağacı altında buluştukları için başka ağaç olmaz. Dibinde rahatça dilek dileyebileceğiniz ve bu gece sabaha karşı tekrar ziyaret edebileceğiniz bir ağaç olmalı. Plazanın bahçesinde güvenlikle ters düşmenizi istemeyiz.

5. Dibine çöp dizebiliriz.

5. Dibine çöp dizebiliriz.

Dileğimizi tahta çöpleri ağacın dibine dizerek betimleyebiliriz. Örneğin ev sahibi olmak istiyorsak tahta çöpleri gül ağacının dibine ev şeklinde dizebiliriz. Fakat sabah olduğu yerden toplayıp suya atmalıyız. Kimsenin görmemesi ya da çizimin bozulmaması için tenha yerlerde bir ağaç bulmalı...

6. Dalına da asabiliriz.

6. Dalına da asabiliriz.

Bir diğer yöntem ise dileğinizi bir kağıda yazıp gül dalına asmak. Bağlamak için çaput yoksa, mandalla tutturabiliriz. Özel dileklerimizin görülmesini istemiyorsak bu yöntemi  es geçelim.

7. Dileğimizi yazıp çizebiliriz.

7. Dileğimizi yazıp çizebiliriz.

Dileğimizi açıkça bir kağıda yazmak ya da resim çizmek geçerli bir yöntemdir. Sağlık para, aşk, mutluluk gibi soyut kavramları yazarak, ev araba, cep telefonu, bilgisayar gibi somut istekleri çizerek dileğimizi net aktarabiliriz.

8. Ya da resim kesebiliriz.

8. Ya da resim kesebiliriz.

Çizimim kötü, araba çizip dilesem evrenden at  gelir diyorsanız,  dergilerden dileyeceğiniz şeyin resmini kesip, dilek kesesine koyabilirsiniz. Yalnız dikkat edin, kestiğiniz ev fotoğrafının arkasındaki sayfada Beşiktaşlı futbolcular varsa, bi zaman sonra, 'Ben ev dilemiştim bu adamların hayatımda  ne işi var)' diye sorarken bulabilirsiniz. .

9. Derli toplu olmakta fayda var.

9. Derli toplu olmakta fayda var.

Dileklerimizi evrene derli toplu iletmek için en doğru yol bir dilek kesesi bulmak. Kimine göre göklerin rengi mavi kese, kimine göre yeşil ya da kırmızı kesedeki dilekler  daha çabuk gerçekleşiyor. Sevdiğiniz renkte bir kese edinin. Kese yoksa çorap teki de işimizi görür.

10. Dileklerimizi keseleyip gömüyoruz.

10. Dileklerimizi keseleyip gömüyoruz.

Dileklerimizi ayrıntılı yazmak her zaman iyidir. Bir sevgili istemektense, 'mutlu olabileceğiniz bir sevgili' istemek daha iyidir. Meramımızı yazdık, çizdik kestik ve keseye koyduk. Şimdi dilek kesemizi alıp bir gül ağacının dibine güzelce gömüyoruz.

11. Gömdüğümüz keseyi çıkarıyoruz.

11. Gömdüğümüz keseyi çıkarıyoruz.

Bitti mi ? Bitmedi. Hıdırellez gününün gül dibinde zuhur eden enerjisi ile beslenmiş dilek kesemizi gece olduktan sonra gömdüğümüz yerden çıkarıyoruz. Kimine göre ne kadar uzun kalırsa o kadar iyi. Yalnız, gün ağarmadan çıkarmak gerek.

12. Dileğimizi suya atıyoruz.

12. Dileğimizi suya atıyoruz.

Hızır’ın karadan, İlyas ’ın denizden geldiği söylenir. Gün boyu HIzır'ın toprak enerjisi ile beslenen kesemizi çıkarıp su elementi ile kavuşturmanın vakti geldi. Dilek kesemizi suya atıyoruz. Denizse deniz, gölse göl, ırmaksa ırmak...

13. Ne istediğimize dikkat!

13. Ne istediğimize dikkat!

Dileklerin gerçekleştiği bu günde, ne istediğimize dikkat edelim. Gerçekleşirse altından kalkamayacağımız, hazır olmadığımız dilekler dilemeyelim. Hepimizin hayrına olan ve kimsenin özgür iradesine müdahale etmeyeceğimiz dilekler daha güzel dileklerdir.  

Hızır ve İlyas yardımcımız olsun!

Samsung Data Code
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
59
17
13
11
10
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
koala70223321

bu gibi gelenekler sadece bana mı saçma geliyor?

Ftm

Evet. Ben yaptım oldu 😄

Söyledim gitti

Sayın müslüman olan arkadaşlarım. Hepimizin bildiği Fatiha suresinde diyor ki "(Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve YALNIZ SENDEN YARDIM DİLERİZ.". Yani b... Devamını Gör

Söyledim gitti

Hurafenin önde gideni böyle şeyler. Boş yere toprağa bir şeyler gömüp denize falan atarak doğayı kirletmeyin.