Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hiciv Ustası Yazar Kurt Vonnegut'tan Yazmaya Hevesli Olanlara 8 Altın Tavsiye

-
Abone ol

Kurt Vonnegut Amerikan edebiyatının en büyük yazarlarından. Tam bir hiciv ustası Vonnegut 9 sene önce aramızdan ayrılarak arkasında tekrar tekrar okunası kitaplarını bıraktı. 

II. Dünya Savaşı'nda Avrupa'da asker olarak hizmet veren Kurt Vonnegut, Almanya'da savaş esiri olarak ele geçirildiğinde Dresden şehrinin müttefik kuvvetler tarafından bombalanmasına şahit oldu. Bu olay onu derinden etkiledi ve bunun sonucunda en başarılı romanı olarak kabul edilen Mezbaha No 5'i yazdı. Bu hiciv romanı onu çağdaş Amerikan yazarları arasında gösterilmesini sağladı. 

Mezbaha No 5 haricinde yazdığı Şampiyonların Kahvaltısı, Kedi Beşiği, Otomatik Piyano gibi kitaplarıyla ünlü olan yazar, başarılı bir kısa öykü yazmak için verdiği sekiz tavsiye ile yazmaya hevesli olanlara bir anlamda yol gösteriyor.

Kurt Vonnegut'ın başarılı bir kısa öykü yazmak için verdiği o 8 tavsiye sizlerle.

#1

"Size tamamen yabancı olan birinin zamanını öyle kullanın ki, vaktinin boşa gittiğini hissetmesin."

#2

"Okuyucunun destekleyip taraf olabileceği en az bir karakter yaratın."

#3

"Sadece bir bardak su bile olsa her bir karakteriniz bir şeyler istemeli."

#4

"Her cümleniz bu ikisinden birini yerine getirmeli - karakterin kişiliğini belli etmek ya da olay örgüsünü ilerletmek."

#5

"Hikayenin başı, mümkün olduğunca sonuna yakın olmalı."

#6

"Sadist olun. Baş karakterleriniz ne denli tatlı ve masum olursa olsun, başlarına korkunç şeyler gelsin ki okuyan onların nasıl bir insan olduğunu görebilsin."

#7

"Yalnızca tek bir kişiyi memnun etmek için yazın. Eğer bir pencere açıp tüm dünyayla aşk yapmaya çalışırsanız, deyim yerindeyse, öykünüz zatürre olacaktır."

#8

"Okuyucularınıza olabildiğince kısa sürede, olabildiğince fazla bilgi verin. Muallakta bırakmanın canı cehenneme. Okur, nerede neyin döndüğünü tümüyle kavrayabilmeli ki hamam böcekleri son birkaç sayfayı yese bile hikayenin sonunu getirebilsin."

Bonus:

Tabii her kuralın istisnaları olacaktır. “Benim zamanımdaki en büyük Amerikan kısa öykü yazarı Flannery O’Connor’dı” diyor Vonnegut. “Hemen hemen tüm kurallarımı yıktı. Büyük yazarlar böyle şeyler yapmaya meyilli oluyorlar.”

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gurcan-gulseven

Kitaplarını yutarcasına okuduğum, çok büyük yazar. Eserleriyle daha önce tanışmadığım için üzgünüm.

menemen

harika oneriler

Görüş Bildir