Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hiç Tanımamışsınız! Gollum'un Tüm İnsanlığa Örnek Bir Karakter Olduğunu Kanıtlayan 20 Neden

861PAYLAŞIM

Yüzüklerin Efendisi serisi ile tanıştığımız Gollum karakterine, hiç farklı bir açıdan bakmayı düşündünüz mü? Hep kurnaz, kinci ve sahtekâr gibi kalsa da akıllarımızda, aslında gerçek hiç de öyle değil.

1. Aşk adamı Gollum! Otuzlu yaşlarında tanıştığı aşk, hayata tutunmasını sağladı ve onun yaşam gayesi oldu.

Evet. Yüzükle ilk karşılaştığı an, ilk görüşte aşktı. O saatten sonra o artık başka biriydi.

2. Cesaret abidesi! Bir anlık nefsine yenik düşüp, en iyi arkadaşını öldürünce köye dönüp hiçbir şey olmamış gibi yaşamayı seçmedi. Teslim oldu.

Hayatta işlediği en büyük suçtu ve cezası da çok büyüktü. Ama Gollum suçu kabullendi. Hâlbuki yüzük elinde. Görünmez olur, Shire'ın pınarları, çayır çimen derken zevk sefa içinde hayat sürebilirdi. Elindeki güçle bir gün Shire'ın muhtarı bile seçilebilirdi. Kim bilir...

3. Bu elim hadiseden sonra gitti, Yukarı Shire'ın rutubetli mağaralarında 500 sene paşa paşa yattı.

Kimsenin yüzüne bakamadı. "Sevdik ve icap ederse öderiz bedelini" dedi  ve gitti. Dağlarda eşkıya da olmadı. Sadece yüzüğe baktı, baktı ve baktı...

4. Kalleş Bilbo bir anlık boşluktan yararlanıp yüzüğe kondu. Sesi çıkmadı.

Halbuki Bilbo demeliydi ki: "Aga yüzük düşmüş senin mi?" ama yok. Aldı yüzüğü cebine attı. Gollum işi çözünce, günün birinde Monte Kristo Kontu gibi Bilbo'nun karşısına dikilmeyi içinden şöyle bir geçirdi fakat, "Bu tiple bizi köyün kahvesine bile almazlar" diye düşünerek bu fantastik maceradan hemen vazgeçti.

5. Düşenin dostu, yolunu kaybedenlerin pusulası Gollum.

Mağaralarda yolunu kaybetmiş Bilbo'ya her şeye rağmen yol göstermek istedi. Lakin o bunu anlayamadı. İşi oyuna sardı. Tutturdu bilmece de bilmece diye.

6. Hayatındaki her anına neşe ile bir oyun gibi baktı.

Yiyecek yok, güneş yok. Nemdi, rutubetti şikayet etmedi. Hep şükretti. "Hamdolsun yağmasa da damlıyor" dedi. Haftada bir, Goblin Kralı tarafından yapılan yeni asma köprüden düşenlerle idare etti.

7. O gerçek bir centilmen!

Bulmaca oyununa başladıklarında Bilbo'ya: "Önden buyur aga" demişti. Bilbo aklında bilmece kurarken, bizim Gollum nezaketin kitabını mağaranın duvarına asmıştı bile.

8. Gollum mert ve şerefliydi. Düşmanını bile ha deyince satmadı.

Dönemin jandarmaları karakolda kalleş Bilbo'nun adını Gollum'un ağzından ancak acı dolu işkenceler ile alabilmişlerdi.

9. Hayatında karşılaştığı hiçbir soruna karşı hemen pes etmedi.

İşkenceden çıktıktan sonra 1 hafta mağarada dinlenen Gollum, Goblin'den kalan son lokmayı da yiyip yola koyuldu. Hayatının son anına kadar ne geri çekildi, ne de pes dedi.

10. Sözünün eri Gollum! Can düşmanlarına karşı bile söz verdi ve tuttu.

Yeri geldi çalıntı yüzüğü amcasından hacılayan Frodo'ya bile söz vermiş ve ona ihanet edilene kadar sözüne sadık kalmıştı. Lakin Frodo hık demiş amcasının burnundan düşmüştü. Buna layık olamadı.

11. Hastalığı bahane edip yol arkadaşlarını yarı yolda bırakmadı.

İlerlemiş yaşı dolayısıyla geçirdiği bazı psikolojik rahatsızlıkları ile uzun yıllar mücadele etmişti. Shire'da sağlık ocağında tansiyonunu bile ölçmesine izin vermediler Gollum'un. Lakin o dönemin amansız hastalığı şizofreniye yenik düşüp, sözünden asla dönmedi.

12. Kıtlık dönemlerinde eline geçenle yetinmesini hep bilmişti.

Ki bu dönemlerde daha önce bahsi geçen kalleş Bilbo, Ayrık Vadi'de roman yazacağım ayağına şarabın ve eğlencenin dibine vuruyordu. Çikolata badem gününü gün eden Bilbo, yüzük olmayınca çabuk çöktü sonra.

13. Adres sorulan köşedeki eczane gibi, Gollum'un hayatı birilerine yol tarif etmekle geçti.

O değil miydi açlıktan ölecek vaziyette iken, düz yolda koca Mordor'u bulamayan iki geri zekalıya yol gösteren?

14. O bir hayat kurtarıcı!

Bilge Gollum'un tüm uyarılarına rağmen, havuza dalar gibi bataklığa atlayan avanak Frodo'yu çevik bir hamle ile kurtaran yine o değil miydi? Bu olayın Shire'da köyün yaşlıları arasında konuşulmaya başlanması, daha sonra Sam ve Frodo'nun arasını açmıştır.

15. Tam bir taktik ve strateji uzmanı.

Eğer Gollum olmasaydı, bizim avanak biraderler çoktan Mordor'a kapıdan girip, keklik gibi yakalanacaktı. Siz, Gollum'un yüksek dehası olmasaydı, Miğfer Dibi ve Gondor Savaşları'nın yapılacağını mı zannediyordunuz? Sauron yüzüğü alıp telef edecekti ortalığı. Burada Gollum, zeka kokan planıyla aslında tüm Orta Dünya halkını kurtarmıştı.

16. Paylaşmak güzeldir. Cömertlik dediğin böyle olur.

Eli açık bir adamdı Gollum. Ne zaman bir yiyecek bulsa, paylaşmayı severdi. Bizim biraderlerin yolculuk boyunca kursağından et geçtiyse, yine Gollum'un sayesinde geçti.

17. Büyüklük hep onda kaldı. Asil duruşuyla örnek oldu herkese.

Onca iyiliğin ardından bizim avanak biraderler: "Cici Smeagol, güzel Smeagol, hadi gel bakayım" gibi seviyesiz laflarla tuzağa çektiler ve ihanet ettiler Gollum'a.

18. Bu ihanet üçgeninde bile meseleyi dışarı yansıtmadı, her şeyi kendi içinde çözdü.

Üvey evlat muamelesi gören kumandanla bir olan avanak biraderler, ne yaptı etti dostlarını derdest etti. Ama Gollum bunu da olgunluk ile karşıladı. "Gençler. Kanları kaynıyor. Hata yaparlar" dedi.

19. İşin rengi değişince, Gollum başının üstünde Elf ekmeklerini kırıp yeminini bozdu. Hiçbir ihanet cezasız kalmazdı.

İntikam soğuk yenilen bir yemektir. Lakin Mordor'da arazi şartları çetindi. Duramazdı. Beklemeden işe koyuldu. Planın adı "Böl ve Yönet" idi. Düşünün daha Amerika yok, İsrail yok. Ama gelin görün ki, iki ekmek kırıntısı ile az daha Mordor'da haritayı yeniden çiziyordu bizim oğlan.

20. Pek az kişinin sahip olduğu, hayatta uğruna ölebileceği bir gayesi vardı Gollum'un ve onun uğrunda öldü.

Lakin o an bile fedakârlığı görülmeye değerdi.

Rivayet odur ki, düzenbaz arkadaşlarını alıp Ayrık Vadi'ye partiye giden Gandalf, geceleri rüyasında hep Gollum'u görürmüş.

Gollum hep aynı şeyleri haykırırmış yaşlı adama:

"Bak beyim, sana iki çift lafım var. Koskoca adamsın. Elinde asan var, şanın şöhretin var. Yeri geliyor binlerce kişiyi peşinden koşturuyorsun. Yakıştı mı sana bir garibanın yüzüğü ile oynamak? Yakıştı mı sana bunca günahsız masum adamı savaş meydanlarında telef etmek? Ama nasıl yakışmaz? Sen değil misin, öz oğlun gibi sevdiğin Frodo'yu akılsız bahçıvanı ile birlikte Mordor'a ölümün kollarına gönderen? Anlamıyor musun beyim? Biz birbirimizi seviyorduk. Mağaralarda mutluyduk senin cepçi kankan Bilbo gelene kadar. Ama ben boşa konuşuyorum. Asası ile konuşan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. Halden anla be adam. Ama sen halden anlar mısın? Sen... Büyük büyücü... Orta Dünya halkının kahramanı. Sen mi büyüksün? Hayır, ben büyüğüm. Ben, Smeagol. Nam-ı diğer Gollum. Sen benim yanımda bir hiçsin. Gözümde pul kadar değerin yok. Orda burda hakkımda ileri geri konuşuyormuşsun. Dokunma artık bana ve kıymetlime. Hepiniz bir oldunuz, öldürdünüz bizi. Bari bırak, hatıramız yaşasın. Al mızıkacılarını da, var git yoluna. Yalnız şunu unutma, öbür dünyada iki elim yakanda."

Seni unutmayacağız...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ebediyatci

Hepimiz Gollumuz

silviodante

Gollum adamdır.

norveclitalyan

Gollum denilen yaratık olmasaydı Frodo ve Sam denilen iki sığır on defa ölüp ebelerininkini göreceklerdi. Sen adamsın Gollum, adamın ham maddedisin Smeagol

bseozyrt

Adam 500 yıl boyunca bir dagda magaranin içinde yüzükle birlikte koyun koyuna yaşamış ya la

uyusuk

Adam zaten yıllarca saklamış işte dağa atmaya çalışacağınıza verin Gollum'a yüzüğü takılsın işte en azından yüzük elindeyken Frodo gibi ergen ergen triplere girmiyordu...

Görüş Bildir