Görüş Bildir
Haberler
Hey Siri! 16 Yaşındaki Yiğit Can Yılmaz Apple'ın Açığını Bularak 2 Bin Dolar Kazandı

etiket Hey Siri! 16 Yaşındaki Yiğit Can Yılmaz Apple'ın Açığını Bularak 2 Bin Dolar Kazandı

Batuhan
18.12.2017 - 11:28 Son Güncelleme: 18.12.2017 - 15:20

16 yaşında lise son sınıf öğrencisi Yiğit Can Yılmaz, teknoloji devi Apple’ın çok önemli bir açığını buldu ve adını Apple’ın internet sitesine yazdırdı. Sesli asistan Siri’deki açığı bulduğunu ifade eden Yılmaz, “Kullanıcıların bildirimlerini kapatması durumunda bile Siri, gelen bildirimlerin içeriğini okumaya devam ediyordu” dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Lise son sınıf öğrencisi Yiğit Can Yılmaz, teknoloji ve yazılım dünyasına meraklı.

Lise son sınıf öğrencisi Yiğit Can Yılmaz, teknoloji ve yazılım dünyasına meraklı.

Kullanmayı sevdiği Apple ürünlerinin yazılımlarını incelemeye karar verdi. Önce yazılım dillerini öğrendi. Daha sonra hafta sonlarında boş vaktini iPhone, iPad ve Mac gibi Apple ürünlerinin yazılımlarını incelemek için geçirmeye başladı.

Sonunda öyle bir açık buldu ki Apple, bu 16 yaşındaki öğrencinin adını web sitesine yazarak teşekkür etti.

'Kullanıcı bildirimleri kapatsa bile, Siri bunun farkına varmıyordu'

'Kullanıcı bildirimleri kapatsa bile, Siri bunun farkına varmıyordu'

Hürriyet'ten Ahmet Can'ın haberine göre Apple’ın sesli asistanı Siri’deki bir açığı bulan Yılmaz, “Apple’ın paylaştığı kaynak kodlar üzerinden testlerde Siri’deki açığı tespit ettim. Kullanıcı bildirimleri kapatsa bile Siri, bildirimlerim içeriğini okumaya devam ediyordu. Yani siz kapatsanız bile Siri farkına varmıyordu. Apple’ın güvenlikten sorumlu ekibine gönderdim” dedi.

Onunla iletişime geçtiler ve açığı kapattılar. 2 bin dolarlık ödülün de sahibi oldu

Onunla iletişime geçtiler ve açığı kapattılar. 2 bin dolarlık ödülün de sahibi oldu

Apple, yetkililerinin hızlı şekilde harekete geçtiğini aktaran Yılmaz, şunları anlattı: “Bulduğum açık oldukça önemliydi. Apple’ın iPhone 5s ve üst modellerle, iPad Air ve sonrası ve iPod touch 6. nesili kapsıyordu. Benim iletişime geçtiler ve açığı kapattılar. 2 bin dolarlık ödülün de sahibi oldum.”

İçeriğin Devamı Aşağıda

Apple’ın web sitesinde katkıda bulunanlar listesine adını yazdırdı 👆

'Apple mühendisi olmak istiyorum'

'Apple mühendisi olmak istiyorum'

Gelecekte yazılımlarla ilgili çalışmak istediğini belirten Yılmaz Apple ürünlerine karşı oldukça meraklı olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti:

'Apple mühendisi olmak istiyorum. Apple için programa dillerini öğrendim. Bu alana odaklanmış durumdayım. Okul haricindeki tüm boş vakitlerimi Apple yazılımları üzerine geçiriyorum. Tüm Apple ürünleri hakkında bilgim var.'

Yeni bulduğu açık, Apple’ın web tarayıcısı Safari’yi ilgilendiriyor.

Yeni bulduğu açık, Apple’ın web tarayıcısı Safari’yi ilgilendiriyor.

Şu anda bir açığı daha Apple yetkililerine gönderdiğini belirten Yılmaz, “Yeni bulduğum açık Apple’ın web tarayıcısı Safari’yi ilgilendiriyor. Safari üzerinde ziyaret edilen internet sitelerindeki adres çubuğu kolaylıkla değiştirilebiliyor. Bu da kullanıcılar aldatmaya yönelik sonuçlara sebep olabilir. Örneğin; Safari üzerinden kredi kartı dolandırıcılığı yapılabilir. Apple, şu anda bu açığı kapattı ve çok kısa bir süre sonra adımı teşekkür listesine ekleyecek” dedi.

Onedio Gündem'i Facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2161
429
195
55
53
29
16
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

yaşıtların enes şapur videosu izleyip youtuber olmak isterken. Sen Güzel bir yoldasın güzel kardeşim. Başarıların daim olsun. Mutlu kal!

Aykut

Fotoda Macbook air, ipad ve en arkada da apple tv var Apple verdiği 2 bin dolarlık ödülün parasını çocuktan fazlasıyla almış zaten :)

delirium

Yaşıtlarım yazılım programları, apple ürünlerinde açıklar falan buluyor ben ise kıçımı devirmiş haber okuyorum. Benden bir bok olmaz. Tebrik ederim kendisini