Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Herkesin Bilmesi Gereken Denizlerimizdeki 8 Zehirli Balık

 > -

Kimisinin zehri yoğun ağrı ve sancıya neden olurken kimisi ölüme yol açabiliyor.

Denizlerimizde yer alan pek bilinmeyen ancak zehirleri sebebiyle herkesin dikkat etmesi gereken balıklar karşınızda.

Her türlü zehirlenmeye karşı sağlık kuruluşlarına veya 114 zehir danışma merkezlerine başvurmanız gerektiğini hatırlatmak isterim.

1. İğneli(Kuyruklu) Vatoz

Genelde kumlu ve sığ sularda bulunurlar. Balıkçı ağlarına sık sık takıldıkları gibi plajlarda üzerilerine basıp da yaralananlar da bulunmaktadır. Genelde şiddetli bir sancıya neden olurlar. Ancak bazı komplikasyonlar sonucu(iğnenin damara batması gibi) ölüme yol açabilir.

Eğer yara derin değilse ve kanama yoksa yaralı bölge sıcak suya batırılmalıdır. İğnesi genelde kırılıp içeride kaldığından iğne mümkünse çıkarılmalı, çıkarılamıyorsa veya kanama varsa en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

2. Trakonya Balığı

Denizlerimizdeki en sık görülen zehirli balıktır. Zehri de diğerlerine göre oldukça kuvvetlidir.  Zehirleri sinire etki ettiğinden sakat bırakabilir. Bu nedenle dikkat edilmelidir. Denizden çıktıktan, hatta öldükten sonra dahi zehirliliği devam eder.

Kumlu ve çamurlu alanlarda kendilerini zemine gömerek yaşarlar. Boyları genelde 16-18 cm olmakla birlikte Dünya'da yakalanan en büyük Trakonya balığı 53 cm ile Türkiye'dedir.

Yaralı bölgeye ilk müdahale varsa amonyak ile yapılmalıdır ve muhakkak en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

3. Folya Balığı

Yaşam şekli ve zehri İğneli Vatoz balığıyla aynıdır.

Denizlerimizde nadiren görülür.

4. İskorpit

Yine sık görülen zehirli bir balık, İskorpit.

Yaralanma sonucu müdahale amonyak ile yapılmalıdır. Balığın dikenlerinin temas ettiği bölge duruma göre değişmekle birlikte bir kaç gün ağrımaya, sızlamaya devam edecektir.

5. Çuçuna Balığı

Kıkırdaklı zehirli balık cinslerinden biridir.

Denizlerimizde nadiren görülür.

6. Balon Balığı

Denizdeyken bir zararı yoktur ancak yanlış tüketildiğinden siyanürden 50 kat daha etkili zehriyle kesin ölüme yol açar. Tehlike anında balon gibi şişmesiyle bilinen balık, iyi temizlenmeyerek tüketildiğinde tehlike arz eder.

7. Rina Balığı

Köpekbalığı ailesinden olup, şeklen vatoza benzer. Sahillerin 60 metreden 200 metreye varan derinlerin kumlu, çamurlu diplerinde hareketsiz yatarak avlanır. Boyları 150 santimetreye ulaşabilir. Çeşitli balıklar ve omurgasızlar başlıca gıdasıdır. Kışları derinlerde geçirip yaz aylarında kıyılara, tatlı sulara ve lagünlere yaklaşır.

Kamçı benzeri kuyruğu yaralayıcı, dikenleri tehlikeli şekilde zehirlidir.

8. Varsam Balığı

Trakonya ile aynı familyadandır. Daha nadir olarak görülse de tıpkı trakonya kadar zehirlidir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ergun-parmak

2. Trakonya Balığı... Tanıştım kendisi ile sağ serçe parmağım ve sol serçe ve işaret parmağıma geçidi dikenlerini.. Sağ serçe parmağım ve sol işaret parmağım sadece kanadı.. Sol serçe parmağım hem kanadı hemde şişti odun gibi oldu.. Balık tuttuğum abilerden biri yarayı kanatdedi olta olta kancası ile sol serçe parmağını iyice karııştırdım dahada fazla kanamasına sebeb oldum 1 saatte hem ağrısı geçti hemde şişi birde işemekte etkili çözüm aklınızda bulunsun ama acile gitmeyide unutmayın.. (sidikte) amonyak olduğundan zehri parçalıyor etkisiz kılıyormuş öle sölediler gerçektne işe yarıyor (denenmiştir) :D

captainwolfburak

iskorpit çok derinlerde yaşadağı için karşılaşmamız pek mümkün değildir tabi gece denize girenler dikkat etmeli gece avlanmak için yukarı çıkar

kenanturanff

geceleri 2-3 kulaçlarda sık sık ağlara takılabiliyor.

gulenadam

Faydalı bilgiler teşekkürler :)

Görüş Bildir