Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Her Şeyi Bir Kenara Bırakıp Şirin ve Tatlı Bir Kafe Açmak

7.3bPAYLAŞIM

Hepimizin ortak hayalleridir, her şeyi geride bırakıp sahil kasabasına yerleşmek, butik bir kafe açıp kendi işimizin patronu olmak... Her ne kadar çoğumuzun bunları yapacak cesareti ve parası olmasa da bu hayalleri gerçekleştiren insanlar var.

1. Çalıştığın işte mutlu değilsindir. Ofis duvarları üstüne üstüne gelmeye başlamıştır.

2. Aldığım maaş kiraya faturalara gidiyor. Ne sinemaya ne tiyatroya vakit ayırabiliyorum zaten. Niye çalışıyorum ki ben? İşte bu niye çalışıyorum ki ben sorusunu sorduğun an zaten planlar başlıyor ve şeytan ufaktan kanına girmeye başlıyor.

3. Ne yapsam da bu buhran dolu hayattan kurtulsam diye düşünmeye başlıyorsun. Sektör mü değiştirsem ya da annemlerin köydeki evine yerleşip, organik sebze yetiştirerek doğal doğal yaşasam mı?

4. Hayatın boyunca şehirde yaşamış insansın. Köyde tavuklarla ve gübrelerle baş edemeyeceğini anlaman uzun sürmüyor. Sonra içinden bir ses “mekan mı açsam” diye bir şeyler fısıldıyor. Hemen o sesin kafasına vurup onu derinlere gömmen lazım ama sen onu dinlemeyi seçiyorsun.

5. Yavaş yavaş kafe için gereken malzemelerin fiyatına, dükkan kiralarına bakmaya başlıyorsun.

6. Fırını, ocağı falan ikinci el alırım. Zaten çok çeşit olmasına gerek yok, tost makinesiyle her şeyi yaparım. Bir de sosisli makinesi aldım mı tamamdır!

7. Eleman çalıştırmaya da gerek yok. Başlarda kendim çalışırım, arada annem gelir börek falan yapar, arkadaşlarım da dükkanın başında durur.Kazancım iyice arttığı zaman iki öğrenci alırım part time çalışırlar. Hem onların da okul harçlığı çıkar.

8. Merkezi yerlerde dükkan kiraları çok yüksek. Şöyle Sultanbeyli civarında falan, popüler olmayan bir yerde dükkan bulayım. Karaköy de eskiden popüler değildi sonuçta, belki ben bir değişimi başlatırım.

9. Bu ana kadar her şey o kadar mantıklı gelir ki sana. Çünkü yaşadığın hayattan tek çıkış yolu buymuş gibi gelir. Butik bir kafe açacağım ve tüm hayatım birden sihirli değnek değmiş gibi değişecek.

10. Tüm yakın çevren “yapma etme batarsın “ dese de kimseyi dinlemezsin ve o hayalini kurduğun butik kafeni açarsın.

11. Sadece kendi arkadaşlarım gelse, günde iki üç çay içseler, bir tost yeseler, zaten dükkanın kirası çıkıyor. Oldu bu iş diye düşünürsün.

12. Arkadaşlarınsa hesap ödemeyi bırak, evlerinde şeker kalmadığı zaman senin mekandan şeker alıp evde kullanmaya başlar.

13. En geç üç ay içinde bunun çok kötü bir fikir olduğunu anlarsın ama gurur yapmışssındır bir kere. Bu iş olacak! O İnsanın ruhunu daraltan ofislere tekrar dönmeyeceğim!

14. Altı ay sonra mekana çay alacak paran bile kalmadığında ise, gerçeği artık sen de kabullenmişsindir. Bu iş öyle butik kafe açayım, kendi işimi yapayım kafam rahat olsun diyerek olmuyormuş.

15. Çökmüş bir şekilde, üzüntüyle, kahrola kahrola açtığın mekanı kapatırsın. Aldığın eşyaları da beş kuruş para karşılığında ikinci el eşya satıcılarına satarsın. Sonra o parayla yeniden iş aramaya ve ofis dünyasına geri dönmek için çabalamaya başlarsın.

Ve acı son...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ersel-celebi

Wow ekonomi masterı editör konuştu.Hayallerinden vazgeçen insanlar hayatlarından da vazgeçer

pastirmadan-yapilankedi

dostum bunlar hayal değil hayallerini uygulamak için gelisen çözüm. yoksa ofisten kurtulmak isteyip sonra yaratıcı seyler yapanlar da var.

erhan-armada-ozsoy

geçenlerde ekşi de vardı bir yazı biz şehirlere doluştukça daha yaşanmaz hala çeviriyoruz ortalığı medeniyet sadece şhirleşme anlayışıyla bağdaltırılıyor bizde oysaki merkezler haberleşme sistemleri ulaşım ağı ve ekonomiyle daha düzgün yaşanır yerler ve insanlar oluşturulabilir.

enk-capital

Ben de öğrenciler için butik bi otel açmayı düşünüyodum. Böyle yurdumsu... Yurt gibi ama daha tatlış. Sadece öğrencileri kabul edecek. Bigün kalacak olan da bikaç sene kalacak olan da buraya gelecek. Her akşam yemek çıkacak. Kahvaltı sadece hafta sonları. Çok fazla öğrenci de almicak. Az odalı küçük bi yer olacak. En kalabalık oda üç kişilik olacak. Uğraşamam fazla insanla. Sermayem gani gani var, hatta binayı da buldum da tembelim ben. Hiç kılımı kıpırdatmam.

goofy

sonra yüzde en az yüzde 50'si sezonun ortasında geri kalan yüzde 50'nin de yüzde 45'i sezon sonu plılı prıtıyı toplayıp dönüyor memlekete :D

sago-sago-sago

bence saçma bi içerik..ülkede girişimcilik oranı zaten çok düşük.illa gidip cafe açsın demiyorum tabi .batacaksa bile hayalini gerçekleştirebilmenin mutluluğunu yaşar azçok .iyi tecrübe olur girdiği sektörde doğruyu yanlışı ayırt etmeye başlar..şu an ülke ekonomisinin en ciddi problemlerinden biridir girişimcilik..

tc-hakan-altuner

aynen katılıyorum illa zincir mağaza marketler mi olunsun kişisel bireysel gelişime destek varken ..

Görüş Bildir