Her Eve Lazım Defne Yaprağının 13 Mucizevi Faydası

-

Defne yaprağının çeşitli faydaları, zengin besin değerine bağlanabilir. Bu yapraklar, vitamin, bakır, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, selenyum ve manganez açısından son derece zengindir.

Not: Tüm maddeler vücudunuzdaki bazı sorunların habercisi olabilir. Tekrarlanan ve uzun süren problemler için mutlaka doktorunuza danışın. Defne yaprağını tedavi amaçlı kullanmadan önce mutlaka uzmana danışın.

1. Defne yaprağı soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyon belirtileri ile savaşmada etkilidir.

Solunum problemleri yaşadığınız durumlarda 1 su bardağı suyu kaynatın ve bu suya 2-3 defne yaprağı ekleyin. 10 dakika demleyin. Bu suya bir bez batırın ve grip, soğuk algınlığı ve öksürüğü hafifletmek için göğsünüze yerleştirin.

Ayrıca defne yaprağı çayı ateşi azaltmada etkili olabilir.

2. Ağrıları hafifletebilir.

Defne yaprağından çıkarılan yağın burkulma, zorlanma, artrit, romatizmadan kaynaklanan ağrıları azaltan anti-enflamatuar özellikleri vardır. Defne yaprağı yağıyla masaj, migren ve baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

3. Hamilelik öncesinde ve sonrasında fayda sağlar.

Folik asit bakımından zengin beslenmek önemli olduğundan defne yaprakları perikonepsiyon döneminde çok faydalıdır (Gebelikten 3 ay önce ve sonra). Bebeğe yeterli folik asit içeriği sağlayarak; doğum kusurlarını önleyebilirler. En doğru beslenme önerileri için doktorunuza danışın.

4. Adet sorunlarının tedavisinde etkili olabilir.

Defne yaprakları doğru şekilde tüketildiğinde düzenli ve normal regl sağlayabilir. Ayrıca vajinal akıntıyı tedavi etme özelliği de bulunmaktadır.

5. Verimli uyku.

Yatma saatlerinde tüketilen defne yaprakları, verimli bir uyku süreci geçirmenize yardımcı olur. Bu amaçla, defne yaprağı ekstresinin birkaç damla su ile karıştırarak tüketin.

6. Burun kanaması durumunda:

Burun kanaması durumunda, 2-3 taze veya kuru defne yaprağını ezin.100 ml kalana kadar 200 ml suya ekleyerek kaynatın ve bu suyu için.

7. Böcek kovucu özelliği.

Defne yaprağı, laurik asit içerdiğinden bir böcek kovucu olarak görev yapabilir. Ezilmiş yapraklar ve biraz zeytinyağı ile yapılmış macun lokal olarak uygulandığında böcek sokmalarını ve ısırıklarını hafifletebilir. Ayrıca güve oluşumunu da engelleyebilir.

8. Böbrek taşlarının oluşumunu durdurabilir.

Defne yaprağı böbrek enfeksiyonları ve hatta böbrek taşı tedavisinde yardımcı olabilir.Bu amaçla 50 ml su kalana kadar 5 gram defne yaprağını 200 ml suda kaynatın. Süzün ve günde iki kez için.

9. Bitlerden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Bitlerden kurtulmak için, 100 ml su kalıncaya kadar 400 ml suya yaklaşık 50 gram ezilmiş defne yaprağını ekleyip kaynatın. Suyu süzün ve bunu saç köklerine uygulayın. 3-4 saat bekletin ve yıkayın.

10. Vücudun insülini daha verimli bir şekilde işlemesini sağlayabilir.

Defne yapraklarının kan şekeri, kolesterol ve trigliserit düzeylerinde azalmayı sağladığı için tip 2 diyabetin tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. Maksimum sonuç elde etmek için bu yapraklar 30 gün boyunca toz haline getirilip tüketilebilir. Bu, vücuttaki şeker seviyelerinde bir düşüşe neden olur ve kalbin işleyişini düzenleyebilir.

11. Sindirimi düzenler.

Defne yaprakları sindirimi desteklemek için iyidir ve mide ekşimesi ve şişkinlik gibi sindirim bozukluklarını tedavi edebilir. Defne yaprağı çayı sıcak su ile karıştırılarak kabızlık, asit reflü ve düzensiz bağırsak hareketleri gibi yaygın sindirim bozukluklarını hafifletebilir.

12. Kardiyovasküler yararları

Defne yaprağındaki güçlü besin maddeleri, kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar. Bu yapraklar kalp sağlığını artıran ve kalp işlevini geliştiren rutin, salisilatlar, kafeik asit ve fitoesterler gibi değerli bileşikler içerir. Kalp hastalığı ve anksiyete durumunda, 75 ml kalana kadar 300 ml suda 3 gram defne yaprağı ve 3-4 gram yabani gül çiçeğini kaynatın. Bu karışımı süzün ve için.

13. Bembeyaz dişler.

Işıltılı beyaz dişler için dişlerinizi 3 gün ezilerek toz haline getirilmiş defne yaprakları ile fırçalayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kadinvsaglik

Güzel yazı.

kadinvsaglik

defne

volkandemirrr

annemin facebook hesabi gibi paylasim

wellington

Toz yaprakla dişimi fırçalamaya gidiyorum görüşürüz.

nur-zilcioglu

Burun kanamasına faydası ne tam olarak acaba?

wellington

Tıkayacaksın :)

benim-ben..ask..

Ben de bir şey demiyorum:)

Görüş Bildir