Görüş Bildir
Haberler
Hepimizin Aklındaki O Sorunun Cevapları Burada! Dünya Düz Olsaydı Neler Farklı Olurdu?

Hepimizin Aklındaki O Sorunun Cevapları Burada! Dünya Düz Olsaydı Neler Farklı Olurdu?

Beste İçten
15.05.2018 - 12:40

Her şey Tila Tequila ve B.o.B.'un da içlerinde olduğu bir grup insanın bilimsel birkaç teoriden yola çıkarak Dünya'nın tıpkı bir krep kadar düz olduğunu iddia ettmeleri ile başladı. Çok çılgınca değil mi? Tabii ki bu da karışmaya müsait akıllarda soru işaretleri oluşturdu. 'Ya doğruysa?', 'Dünya gerçekten düz olabilir mi?' gibi gibi... Ama bu paniğe hemen son veriyoruz çünkü sevgili bilim insanlarımızın bu ve bunun gibi soruları çürütecek birbirinden sağlam savları var. Listverse'den derlediğimiz haberimizde gelin bunları beraber  inceleyelim. 👇

Kaynak: http://listverse.com/2018/05/12/10-wa...
İçeriğin Devamı Aşağıda

12. Yer çekimi seni kuzeye doğru çekecekti.

12. Yer çekimi seni kuzeye doğru çekecekti.

Yer çekimi insanları aşağı doğru değil, Dünya'nın merkezine doğru çekiyor. Bu temel bilgiden yola çıkarsak eğer gezegenimiz düz bir şekle sahip olsaydı yer çekimi bu kadar basit bir mantıkta çalışmayacaktı. Bilim insanlarının belirttiğine göre 'Düz bir Dünya ince ve uzun olurdu, bu da yer çekiminin sizi gezegenin ortasına kadar çekemeyeceği anlamına gelir.'

Düz çizilen bütün Dünya haritalarında yer çekiminin merkezi Kuzey Kutbu.

Bu da Dünya üzerinde yaşayan tüm insanların aşağı doğru değil kutba doğru muhtemelen çok güçlü bir çekişle çekileceği anlamına gelir. Aynı zamanda su okyanustan çekilecekti, ağaçlar ve bitkiler diyagonal bir şekilde uzanacaktı ve yeterince sıkı tutunabilen herkes Kuzey Kutbunun ortasında büyük bir top olacaktı. Sonuç olarak anlıyoruz ki yer çekimi yuvarlak bir gezegende yaşadığımız sürece kullanışlı bir sistem. 😂

11. Güneş gezegenimizi tıpkı yağda kızartır gibi kızartırdı. 😱

11. Güneş gezegenimizi tıpkı yağda kızartır gibi kızartırdı. 😱

Bir an için, yer çekimi problemini bir şekilde çözebileceğimizi hayal edelim. Belki de hepimiz ayaklarımızın altına vantuz takarız.😅 Yer çekimi için kaygılarınızı bir nebze azaltabildiysek diğer bir sorunumuz düz bir Dünya'nın manyetik alanının olmaması...

Dünyamız döndüğü sürece kozmik işaretlerden ve Güneş radyasyonundan korunur.

Gezegenimiz herhangi bir nedenden dolayı dönmeyi bırakacak olsaydı, o alan ortadan kalkacak ve gezegenimizin yüzeyi Ay'a benzeyene kadar pek çok sorunla karşılaşacaktık.

  • İlk olarak, gezegenimiz güneş radyasyonu tarafından kesinlikle bombardımana tutulacaktı. 

  • Gezegenimiz ozon tabakası ve manyetik alanın olmaması ile iyice incelmiş atmosferden ayrılacaktı. 

  • Son olarak bu da bizi asteroitler ve meteorlara karşı savunmasız yapacaktı.

10. Tüm navigasyon çeşitleri çalışmayı durdururdu.

10. Tüm navigasyon çeşitleri çalışmayı durdururdu.

Dünyamız Ay'a benzemeden önce yaşayacağımız birkaç günde karşılaşacağımız diğer sorunlardan bahsedelim. Dünyamız yassı olsaydı, neredeyse hiçbir şey işe yaramayacaktı. Manto, çekirdek veya manyetik alan olmadan, tüm sistemler çalışmayı durduracaktı. İnsanlar için yaşaması zor olan bu şartlar hayvanlar için daha da zor olacaktı. Kuşlar yönlerini bulmak için Dünya'nın manyetik alanını kullanırlar. Bu alan ortadan kalktığı zamansa uçarken yönlerini bulamamaya başlayacaklardır..

İçeriğin Devamı Aşağıda

Manyetik alan dağıldığı için hiçbir GPS sistemi çalışmayacak.

Ya da gökyüzüne baktığımız zaman Dünya'nın döndüğünü anladığımız o hareketi göremeyeceğiz. Kuzey ve güney için yıldızlardan aldığımız yardımı da alamayacağız. Yörüngeye yerleştirdiğimiz yaklaşık 1300 uydu yağmur gibi kafamıza yağmaya başlayacak. İnsanlar Dünya'nın düz olduğunu kanıtlamak için neden bu kadar istekli, siz de şaşırıyor musunuz? 😨

9. Uzağı görebilmek gerçek bir yetenek kabul edilecek.

9. Uzağı görebilmek gerçek bir yetenek kabul edilecek.

Düz bir Dünya'daki yaşamla ilgili her şey kötü bir şekilde senaryo edilse de arada iyi şeyler olmuyor değil. Dünya'nın şu an yaşadığımız halinde insan gözümüzün görme sınırı 5 km ama eğer Dünya düz bir şekilde olsaydı çoğu ülkede neler olduğunu görmek için pencereden dışarı bakmamız yeterli  olacaktı. İnanılmaz değil mi? 🤣 Gözlerimiz sandığımızdan daha güçlü ama sanıyoruz ki bu en çok hipermetrop olanları memnun edecektir.

8. Tektonik hareketler olmayacaktı.

8. Tektonik hareketler olmayacaktı.

Tektonik plakalar benzetmemiz gerekirse domino taşı gibidirler. Bir tektonik levha hareket ettiğinde karşısında bulunan levha da hareket eder. Eğer Dünya düz olsaydı bu levhalar hareket etmeyecekti. En basit anlatımla Dünya dümdüz olacaktı. Dağlar, ovalar ya da okyanuslar olmayacaktı. Belki de tüm Dünya'ya yayılmış eşit seviyede bir su tabakası olabilirdi. Volkanik patlamalar da gerçekleşmeyecekti. Bu da bir süre sonra oksijen sorunu yaşamamıza neden olacaktı. Çünkü volkanik patlamalar atmosferin oksijen almasının başlıca nedenidir.

7. Antarktika'ya geçmek imkansız olurdu.

7. Antarktika'ya geçmek imkansız olurdu.

Bütün düz Dünya modellerinde Antarktika Dünya'mızın dış kenarında yer alır ve gezegenin etrafında mükemmel bir halka biçiminde gösterilir. Kenarda da suyun düşmesini engelleyen devasa buz duvarlar gösterilir. Eğer Dünya gerçekten düz olsaydı, kimse Antarktikayı geçemezdi ki insanlar gemiyle, arabayla ve hatta yürüyerek bile geçtiler. Yine de bu seyahatlerin hepsinin yalan olduğunu varsayarsak bu buz duvar dünyada ki bütün suları tutacak kadar güçlü olmayacaktı ve buzlar kırılacak ve sular aşağı düşecekti.

6. Mevsimler de olmayacaktı.

6. Mevsimler de olmayacaktı.

Düz bir Dünya'da mevsimler de olmazdı çünkü mevsimlerin olması eksen eğikliğine bağlıdır. Kıştan hoşlanmayanlar için bu muhteşem bir haber olabilir belki ama sürekli tek bir mevsimi yaşamak inanın zevkli olmazdı. Ne demişler değişiklik her zaman iyidir. 😂 Evet güldük ama tek bir mevsimde yaşadığımız bir durumda mikropların ve hayvanların dünyayı dolaşmasını engellemek için çok fazla bir savunma sistemi kalmayacaktı. Yani Dünya'nın bir yerinde patlak veren her hastalık, hayal edebileceğimizden daha uzağa hızlı bir şekilde yayılacaktı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

5. Rüzgarlar durur, bir damla bile yağmur yağmazdı.

5. Rüzgarlar durur, bir damla bile yağmur yağmazdı.

Dünya'nın düz olması durumunda rüzgar sadece iki yönden eserdi: kuzey ve güney. Bu durum bazı felaketlere de sebep olurdu. Doğudan batıya doğru rüzgar okyanus akıntılarına neden oluyor. Eğer dünya düz olsa ve dönmeyi bıraksa bu rüzgarlar da duracaktı. Aynı zamanda Koriyolis etkisi tamamen bitecek ve buda fırtınaların olmaması anlamına gelecekti. Fırtınasız bir yaşam güzel görünebilir ama bu sefer de yağmur yağmasını sağlayan bütün sistem duracaktı bu da çöl kadar kurak bir yeryüzü demek olur.

4. Güneş Dünya'nın üzerine çökerdi.

4. Güneş Dünya'nın üzerine çökerdi.

Şimdiye kadar anlattıklarımızın önemini sıfırlayan şey ise Dünya düz olsaydı, Güneş'in üzerimize çökmesiyle, gezegendeki tüm hayatın hızla sona erecek olması... Dünya, bir ivme ve yer çekimi kombinasyonu ile bizi Güneş'in etrafında yörüngede tutar. Ama biz, düz Dünya teorisine göre hiç hareket etmiyoruz. Bu çok büyük bir sorun çünkü yer çekiminin, bizi doğrudan Güneş'in kalbindeki ateşli ölümlere çekmekten alıkoyacak hiçbir şey olmayacaktı. Durum böyle olduğunda tabii ki Güneş'e çekilemeyiz ama evrendeki her yıldız, ay ve gezegen ile Güneş'in de Dünya üzerine düşmemesi için bir sebep yok. 😳

3. Bu hayal edilebilecek en büyük komplo teorisi!

3. Bu hayal edilebilecek en büyük komplo teorisi!

Bir an için Dünya'nın yuvarlak olduğu inancımızı bir kenara koyarsak ve tam olarak işe yarayan düz bir Dünya üzerinde yaşadığımızı hayal edebilirsek, başa çıkmak için hala büyük bir sorunumuz olacak. Milyonlarca insanın hayal edilebilecek en büyük ve en anlamsız komploda yer aldığı bir gezegende birine güvenmek oldukça zor olacaktı. Düz Dünya teorisyenleri, yuvarlak Dünya'nın NASA tarafından işlenen bir komplo olduğunu, ancak bu fikri çabuk bir şekilde başkalarına sattıklarını söylüyorlar.

2. NASA'da bu işin arkasında olan tek kişi olmayacaktı.

Yeryüzünde, uzayı veya Antarktika'yı içeren herhangi bir olayın içinde bulunan kişiler de gerçeğin farkında olacaktı. Ne kadar çok insan olacağını tahmin etmek zor, ancak Apollon projesine 400.000 kişinin katıldığını biliyoruz. 

Ayrıca Sovyet uzay programı içinde bulunan kişilerin tam sayısını bilmiyoruz ama 60 yıl içinde yüz binlerce kişinin gerçeğe ortak olduğundan eminiz. Bunun üzerine, yaklaşık 8 bin nesne zaten çeşitli insanlar ve gruplar tarafından uzaya fırlatıldı. En sonunda, bu yalanları gezegende öğretilen her müfredata alan tüm eğitimcileri de bu kümenin içine sokalım.

Kısacası eğer Dünya düz olsaydı, gerçekleri bilen ama kimseye söylemeyen milyonlarca insan olabilirdi.

1. Bu teorilerin olduğu bir Dünya'da Güneş'e çarpmak en güzel son olurdu.

Tila Tequila ve B.o.B.'a sormak gerek, hâlâ Dünya'nın düz olduğuna inanmak istiyorlar mı?

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
109
41
24
19
18
18
11
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?