Hepimiz Kolay Pes Ediyoruz ama Neden? İşte Şimdiki Kuşağın Kolay Pes Etmesinin Ardındaki 14 Neden

 > -

Bazıları bize kayıp nesil diyorlar. Arada kaldığımızı, başarısız olduğumuzu ve olacağımızı söylüyorlar. 

Ama bazen gerçeği öğrenebilmek için perdenin arkasında neler döndüğünü de görmek gerekir...

İşte onların söylediği gibi; "Kolay pes etmemizin" arkasındaki 14 neden.

1. Kandırıldık!

Chuck Palahniuk'in Fight Club'da dediği gibi; küçükken hepimize birer süper kahraman ya da rock yıldızı olacağımız aşılandı. Ama hiçbirimiz modern kölelerden başka bir şey olamadık.

2. Çünkü hepimiz bir yarış atı gibi yetiştirildik.

Eğitim öğretim hayatımız boyunca hiçbir zaman öğrenci olmadık biz. Bir yarış atı gibi yetiştirildik. Şimdi de 08:00-18:00 arasında ofis koridorlarında koşturan yarış atları gibiyiz. 

İşte bu yüzden şimdi yarışmayı reddediyoruz ve start verilse de yerlerimizden çıkmıyoruz.

3. Bize herkesle eşit olduğumuz söylenmişti. Ama eşitsizliği aldığımız her nefeste iliklerimize kadar hissettik.

Günde 10 - 12 saat çalışırken asgari ücret alanlarla, hiç çalışmadan o parti senin, bu parti benim gününü gün edenlerin eşit olduğu yalanını söyleyenler; bizi bir türlü buna inandıramadı çünkü.

4. İşimize yaramayacak pek çok şeyi yapmak zorunda bırakıldık.

İşimize yaramayacak pek çok şeyi yapmak zorunda bırakıldık.
İşimize yaramayacak pek çok şeyi yapmak zorunda bırakıldık.

İlkokulda pamukta fasulye yetiştirdik mesela, güzel takla atamıyoruz diye azarlandık. Sınavda arkadaşımızın kağıdına bakıp bitki hücresinin içerisindeki organellerin yerini yanlış yazdık.

Daha 12 - 13 yaşında gömleğimiz dışarıda diye azar yedik okul müdüründen. Kravatımız yeterince sıkı değil diye disipline verildik.

5. Korkutulduk.

"Aç kalırsın, ipsiz sapsız kalırsın, sokaklarda yatarsın." diye korkutulduk. Ama hiç mutsuz olursunuz diyen olmadı bize. Ulaşılması gereken şeyin mutluluk olduğu söylenmedi. Bu yüzden sevmediğimiz işlerde çalışmak üzere bir miktar para karşılığında hayatımızın 3'te 1'ini pazarladık.

6. İyi biri olursak kazanacağımız söylenmişti. İyi biri olduk ama hiçbir zaman kazanamadık.

Aksine bazıları iyi olmamızı kullandı hep. Bizim iyi bir insan olmamız, temiz bir kalbe sahip olmamız daha çok başkalarının işine yaradı.

7. Saçma magazin programlarındaki saçma aşklara zorla inandırıldık.

Onlara göre aşkı her zaman ceplerinde parası olanlar ve şan şöhrete sahip olanlar yaşardı. Sevgiline doğum gününde son model araba alamayacaksan, senin beş kuruşluk aşkının kimseye bir faydası olmazdı. Bu yüzden birini gerçekten sevmekten bile çekindik.

8. Bir paradoksun içerisine itildik. Kaçmaya çalıştıkça daha çok içine çekti sistem bizi.

Her günün aynı geldiği, monotonluktan kurtulamadığımız bir paradoksun içerisine itildik, hem de güvendiğimiz insanlar tarafından. Biz kaçmaya çalıştıkça daha da içine çekti bu sistem bizi.

9. Yaptığımız işi de kimseye beğendiremedik.

Hep eleştiren birileri vardı. Nasıl daha iyisini yapacağımızı söylemiyordu hiçbir zaman ama yine de her seferinde yine olmamış diyerek yaptığımız işi beğenmiyordu.

10. Bir tatil köyü gibi olduğunu düşündüğümüz yetişkinlik hayatının içine girince; bir bataklıktan farkı olmadığını anladık.

Hep büyümenin hayalini kurardık küçükken. Büyüdüğümüzde neden böyle bir hayal kurduğumuzu sorguladık.

11. Kendimizi çoğu zaman bir droid gibi hissettik. Bu hayata gelişimizdeki en büyük amaç hizmet etmekti.

Okul sıralarında başladı tek tipleştirme çabası. Bizler birbirleriyle yarış içerisinde olan klonlardık. Başarılı olmakmış, mutlu olmakmış bunlar her zaman bize söylenen yalanlardı. Aslında yetiştirilmemizin amacı birilerine en iyi hizmeti edebilmekti.

12. Ne yaptığımızdan çok bunu nasıl sergilediğimiz daha önemli oldu her zaman.

Yediklerimizi, gittiğimiz yerleri, ilişkilerimi sosyal medyada paylaşmazsak eğer var olamayacağımıza inandırıldık. Hunharca check-in yaptık, fotoğraf likeladık. Her zaman başkalarına güzel bir hayatımız olduğunu kanıtlamaya çalıştık.

13. Sonunda yalnız kaldık ve çekildik kabuklarımıza. Aslında bizim gibi olan binlerce insan olsa da yine de kendi içimizde hep yalnızdık.

Bundandır belki bu kadar bir şeylere tutunmaya çalışmamız. Varlığımızı kanıtlamaya çalışmamız.

14. Yani sistem bir dozer edasıyla üstümüzden geçti ve ezildik.

İşte bizler; Erken kaybedip yenilgiyi kabul edenler;

Bu yüzden her başladığımız işte, hatta hayatın ta kendisinde, sizin tabirinizle "Kolay pes ediyoruz!"...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tuncer-saltan

bele hayatın ixhine sokaram men.

oyle-birisi

Konuyu biraz sapıtıcam ama bak sen tek başına çok önemli değilsin mesela aslanlar gibi onlarda hayatlarını devam ettirmeye türlerinin devamını sağlamaya çalışıyor.Onlar bir tür olarak varlar biri gidicek diğeri gelecek aslanlar böylece devam edecek bir aslan değerli ve özel olduğunu hissedecek tıpkı diğerleri gibi sonra çocukları olacak bazısı başa geçece ama er ya da geç ölerek hayatşarının manasızlığına kavuşucaklar. Örneğin erkekler genelde sex düşünür çünkü onun yaşam amacı insan türünün devamını sağlamak kadın hep düşünmez çünkü onun hayatta kalabilecek çocuklar doğurması lazım bu yüzden erkekler her kadın pek önemli değilken kadın için erkeğin kim olduğu daha önemlidir neyse bunun pek bir alakası yok ama önemli değil. Zaten merak etme çok önmeli seni köle yapan adamında senden farkı yok o da ölücek ve insanlar hep olucak.

oyle-birisi

Ben anlamadım kardeşim sistem dediğin şeyin seni köle yaptığını ileri sürüyorsun , koyun olmak istemiyorum bla bla çok saçma bence sadece tek kişi olabildiğinden kendini çok değerli hissediyorsun anlıyorum ergenlikte var istediğin kadar karşı çık sistemi yensen yenisi çıkıcak mesela anarşizm gelse kıçını kollayamazsın en azından iç güdülerinle uyumlu giden bir sistem hayatta kalmanı sağlıyor ki bu anarşik lafları çıkaranlarda kendilerinin ekmeğine yağ sürmeye çalışıyor. Takma kafana bunları kapitalist olmana bak.Kimseninde heba olduğu yok sana söylendiği kadar değerli değilsin zaten eğer robotlar alır yürürse kimsenin çalışmasınada gerek kalmaz aslında.

vowa

Bu bizim kuşak, savaş görmemiş, beyni bambaşka şeylerle meşgul edilmiş, sisteme hizmet eden sektörlerde hayatının 3 te 1 ini adamış, ne denirse ona inanmış, aç kalmamak için itaat etmiş, mutsuz, depresif ve yalnız yaşayan nesil.. Bunca duvara rağmen, ardındakini görebildiğimi düşünüyorum. pes etmeyişimin en büyük sembolü yaşam kaynağım, mutluluk. o sebeple bu kuşağa tek önerim. Mutluluğu keşfetmek ve ne pahasına olursa olsun peşinden gitmek..

profeysinil

Ooo, bakıyorum da birileri Fayt Kılap izlemiş asdfghjkl. Bunun bi sonraki evresi Zeitgeist izlemek. Üstüne bir de 1984 okursanız kişisel evriminizi tamamlamış olursunuz. Ondan sonra isterseniz bir tane "Tanrı varsa neden insanlar ölüyo?" temeline oturtulmuş Ateizm Beginner Paketi edinebilir ya da Harun Yahya düzeyinde entelektüel bir teist olarak yola devam edebilirsiniz. Galeriyi "Ayh bunlar tam beni anlatıo yha" kafasında okuyanlar içinse yapılabilecek bir şey yok.

Görüş Bildir