Görüş Bildir
Haberler
HDP'nin 'Zergele' Raporu Açıklandı

HDP'nin 'Zergele' Raporu Açıklandı

İçeriğin Devamı Aşağıda

HDP Zergele'de araştırma inceleme heyeti raporunu açıkladı. Raporda bombardımana maruz kalan Zergele'nin, Ankara'nın açıklamalarının aksine PKK kampı değil, sivil bir yerleşim yeri olduğu belirtildi. 

Bombardıman sonucu ölenlerin sivil ve silahsız olduğu belirtilen raporda raporda şu ifadelere yer verildi:  'Kandil, yüze yakın köy ve mezranın bulunduğu geniş bir bölgedir. Tüm yerel kaynaklar bu sivil yerleşim birimlerinin içinde ve yakın çevresinde PKK'nin herhangi bir kampının hiç bir zaman olmadığını belirtmektedir. Türkiye resmi makamlarının, saldırıdan önce Kürdistan Bölgesel Yönetimini bilgilendirdiklerine dair yaptığı açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Zira Kürdistan Bölgesel Yönetimi saldırı sonrası bilgilendirilmiştir. Ankara Hükümet yetkililerinin, Kürdistan Bölgesi resmi makamlarının da hava operasyonlarını desteklediğine dair yaptığı açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Bilakis görüştüğümüz tüm makamlar hava saldırılarından ve doğurduğu sonuçlardan duydukları rahatsızlıkları açıkça ifade etmişlerdir.

Hava saldırısı ve doğurduğu sonuçlar insan hakları hukukuna aykırı olduğu gibi insancıl hukukun da açık ihlalidir. Zira başka bir ülkenin sınırı 150 km aşılarak bir köy bombalanıp sivil bir katliam gerçekleşmiştir. Bombardıman sonucu oluşan bu hukuk ihlalinde sorumluluk Türkiye Hükümetinin olduğu kadar, kullanılan silahları Türkiye'ye satan veya hibe eden ülkeler de bu sorumluluktan muaf değildir. 

Bölgeye yönelik hava saldırıları, sivil insan katliamının yanı sıra yüzlerce hektarlık ormanlık alanın yanmasına, bu alan içinde bulunan bütün canlıların ölümüne ve doğanın tahribatına neden olmuştur. 

'Tüm sorumlular hakkında huzurunuzda suç duyurusunda bulunuyoruz' 

Sivillerin katliamıyla sonuçlanan TSK'nın hava saldırısının siyasi sorumluluğu Türkiye Hükümetindedir. Hava saldırısının doğurduğu hukuki sorumluluk silsilesi içerisinde bulunan, talimatı veren, uygulayan ve kamuoyunu yanlış bilgilendiren tüm sorumlular hakkında huzurunuzda suç duyurusunda bulunuyoruz.'

'Saldırı sonrası insani trajedi'

Heyet raporunda, '1 Ağustos 2015 sabahı gerçekleşen saldırıda Zergele Köyü'nde altı ev tamamen yerle bir olmuş, köyün camisi ve okulu dahil olmak üzere tüm evler de bombardımanın etkisiyle tahribata uğramıştır. Köy halkının tamamı endişe içerisinde köylerini terk etmişlerdir. Zergele yakınındaki Bukriskan, Livjan, Enzi, Pırdesali köy sakinleri keşif uçuşları devam ettiği için her an saldırı olabileceği endişesiyle köylerini terk etmişlerdir. Bini aşkın çocuk, yaşlı, kadın, genç hala saldırı olabileceği kaygısı ve endişesini taşımaktadırlar. Üçüncü bombardıman sonrası yaşamını yitiren Bukriskan muhtarı olan Salih Resul Muhammed Emin, saldırı gecesi Zergele Köyü'nde misafir kalan kız kardeşini kurtarmaya giderken hayatını kaybetmiştir. Saldırılarda hayatını kaybeden Necip Abdullah, geride eşi Mehri Aziz Veli, on altı, on iki ve henüz dört yaşlarında üç yetim bırakmıştır. Mehri Aziz Veli gerek İran rejiminin ve gerekse Türkiye'nin hava saldırısından dolayı üçüncü kez evinin viran olduğunu ve bu son saldırı ile hem eşini hem de evini kaybettiğini ifade etmektedir. Saldırıda hayatını yitiren Karox Muhammed Emin (26) geride eşini, Sina (7), Sibel (5) ve henüz üç aylık Senem'i yetim bırakmıştır.

Kandil, Türkiye kamuoyuna PKK kampı olarak lanse edilmektedir, oysa ki Kandil büyük bir coğrafyaya tekabül etmekte ve içerisinde yüze yakın sivil yerleşim birimi olan köy ve mezra bulunmaktadır. Nüfusu yaz mevsimlerinde, tarım ve hayvancılıktan kaynaklı olarak en yüksek düzeye ulaşmaktadır. Saldırıya maruz kalan ve bire bir görüştüğümüz köy sakinleri bu saldırının bilinçli bir sivil katliam olduğunu, temel amaçlarından birinin de Kandil bölgesinde bulunan köylerin boşaltılması olduğu kanaatlerini ifade etmektedirler. Görüştüğümüz pek çok kaynak Kandil bölgesinde PKK birimlerinin olduğu gerçeğini teyit etmektedirler. Ancak hiçbir zaman köylerin içerisinde barınmadıklarını, köylere yakın mesafelerde kamplarının olmadığını da teyit etmektedirler. Kaldı ki kimi kaynaklar PKK'nın sivil yerleşim birimlerinde konaklamalarının ve sivil halkla iç içe geçmelerinin kendi iç hukuklarınca yasaklandığı, buna aykırı tutum ve davranışların da disiplinsizlik olarak tanımlandığını belirtmektedirler. Bundan hareketle Zergele katliamının Kandil bölgesinde bulunan tüm sivil halka, köylerini boşaltmaları için gözdağı niteliğinde bir saldırı olarak tanımlamaktadırlar' ifadelerine yer verdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Zergele açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Zergele kampında sivil hedeflerin vurulduğu iddiaları için Genelkurmay Başkanlığı'nın gerekli açıklamayı yaptığını söyledi. Irak Kürt bölgesel yönetimi ile de temas halinde olduklarını belirtti

Bilgiç haftalık bilgilendirme toplantısında konuya ilişkin soruları yanıtladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava operasyonu sırasında Zergele kampında sivilerin yaşamını yitirdiği iddialarını incelemek için Irak Kürt bölgesel yönetimi ile bilgi alışverişinde bulunduklarını anlattı.

Dışişleri sözcüsü 'Bazı bilgiler geldi. Bu bilgiler olgunlaştığında gerekirse kamuoyuyla paylaşacağız. Ama bu aşamada zaten açıklamalarımız durumu net bir şekilde ortaya koyuyor' dedi.

Genelkurmay Başkanlığı iddialara ilişkin, 'vurulan hedefin bir köy olmayıp bölücü terör örgütü mensubu teröristlerin barınma alanı olduğu, bombanın tesir alanı içinde ve yakınında sivil yerleşim alanı bulunmadığı belirlenmiştir' açıklamasını yapmıştı.

Anadolu Ajansı'nın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre ise, hava harekatında bir köyün vurulduğu, ölen ve yaralanan sivillerin olduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor.

Söz konusu hedefin 'Zergele kampı' adı verilen ve teröristlerce kullanılan barınma alanı olduğunu belirten yetkililer, kampta sivillerin öldürüldüğüne yönelik fotoğrafların ise gerçek dışı olduğunu vurguluyor.

Zergele'nin, teröristlerce hem saklanma hem de geçiş alanı olarak kullanıldığı belirtilen haberde, geçmişte kaçırılan kamu görevlilerinin bu kampta alıkonulduğu ve PKK'ya katılan genç kızların burada örgüt yöneticileriyle cinsel ilişkiye zorlandığı belirtiliyor.

Kampın bulunduğu derin vadinin kuzey bölümünde bir köy yer alırken, vadinin diğer ucundaki kamp alanının coğrafi şartlar nedeniyle fark edilemediği belirtildi.

TSK'nın, operasyon kapsamındaki hedeflerin belirlenmesinde çok hassas davrandığı ve bölgeden elde edilen kesin bilgilerin ardından bombardımanın yapıldığı belirtilirken, vadideki köyde de teröristlerin bulunduğu bilgisine rağmen herhangi bir sivilin hayatını kaybetmemesi için köye tek bir atış bile yapılmadığı ifade edildi.. 

Teröristin ifadesi

Vurulan hedefler arasındaki Zergele kampında sivillerin bulunma ihtimali bulunmuyor. Çünkü teröristler, kamplara sivillerin yaklaşmalarına izin vermiyor. Kampta sadece terör örgütü PKK değil İran'da faaliyet gösteren PJAK üyeleri de bulunuyordu. Daha önceki operasyonlarda hedefler arasında yer almayan Zergele kampının vurulmasının teröristlerde büyük şaşkınlık yarattığı da belirtiliyor. 

Güvenlik kaynakları, PKK'nın operasyonlarda sivillerin vurulduğu izlenimi verilmesi yönünde yayınlar yapılması için örgüt yayın organlarına talimat verildiğini de kaydediyor.

Bu arada, 2013 yılında yakalanan 'Kemal' kod adlı bir teröristin ifadesinde ise söz konusu kampa yönelik, 'Kandil alanının batı cephesinde bulunuyor. Burada savaşçı birlikler var. Kandil alanının savunmasında kullanılıyor' dediği belirtiliyor.

DHA ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Windy Walkeer

Kanıt yoksa ciddiye alınacak birşey yok. Keşke ölenlerin resmini nüfus kaydını falan gösterseler :( Ama nedense yok :(

Mehmet Cepik

E, yukarida yazmislar iste ölenlerin adlarini, soyadlarini, yaslarini, geride biraktiklari cocuklarini... Arkadasim, empati yapmak bu kadar zor mu? O insanla... Devamını Gör

nebusimdi

HDP görünümlü PKK'lılar Zergele'de köylü görünümlü PKK'lılar öldürüldü demek getirmişler. Evet, söylenen de o zaten.

ynsemrebagiban

ben bu hainlere sadece ''anladım hocam'' diyip geçiyorum.