Hazır Kredi Faizleri de Düşmüşken Araba Almayı Düşünenler İçin Tercihleri Belirleyen Kriterler

0PAYLAŞIM

Araç piyasalarının yaz aylarında canlanması ve kredi faizlerinin düşmesi ile bilikte bir çok insan araç alım satımı için harekete geçti. Araç yenilemek veya yeni bir araç almak isteyenlerin aklında ise belli başlı sorular oluşmaya başladı. Bizde bu soruları sizin için inceledik. Hadi gelin hep birlikte nasıl bir araba alacağınıza karar verelim.

Sıfır mı? İkinci el mi?

Araç alımı yaparken akla ilk gelen soru bütçeye de bağlı olarak, aracın sıfır mı yoksa ikinci el mi alınacağı olur. İki seçimin de kendine göre avantajları vardır. Sıfır araçlar fabrika çıkışlı garantilidir ve ikinci el araçlara göre çok daha az risk taşır.

İkinci el araçlar ise, fiyatlarının daha uygun olması dolayısı ile her bütçeye hitap edebilir.

Dizel mi?

Araç alımı yapılırken akla gelen en önemli ikinci soru ise yakıt seçeneğinin ne olacağıdır. 

Dizel yakıt, ülkemizde fiyatlarından dolayı en çok tercih edilen yakıt tipidir. Dizel araçların benzinli araçlara göre yakıt fiyatları daha ucuz ve yakıt tüketimi daha düşüktür. Dizel araçların ülkemizde çok tercih edilmesinden dolayı, yedek parçalarının bulunurluğu daha yüksektir.

Dizel araçların ülkemizde daha çok tercih edilmesinden dolayı sıfır ve ikinci el fiyatları benzinli araçlara göre daha yüksektir. Ayrıca, dizel motorlar daha gürültülü ve titreşimli çalışırlar, bu da uzun vadede parçaların daha çabuk eskimesine ve gürültü kirliliğine sebep olur. Hava kirliliğine en çok neden olan motor tipidir. Avrupa'da dizel araç kullanımı giderek azaldı, hatta bir çok ülkede yasaklanmaya başladı. Dizel seçimini etkileyebilecek en önemli faktörlerden biri.

Benzinli mi?

Benzinli araçlar,en çok tercih edilen ikinci seçenektir. Ülkemizde benzinli  araçların fiyatları dizel  araçlara oranla daha ucuzdur. Minimum ses ve titreşim ile çalışırlar. Bakım ve parça maliyetleri daha düşüktür. Dizel araçlara göre çevreye verdiği zarar daha düşüktür. Benzinli araçlar dizel araçlara oranla daha fazla yakıt harcar ve benzinin litre fiyatı dizelden daha yüksektir.

Elektrikli mi?

Elektrikli motorlar, tüm dünyada pazara yeni girmiş bir motor seçeneğidir. Ülkemiz dahil tüm ülkelerin geleceğin teknolojisi olarak görüp yaptırım yaptığı bu motorlar sessizliği, ekonomikliği en önemlisi de çevreciliği ile öne çıkar. Fakat,ülkemizin elektrik altyapısının ve şarj sistemlerinin şuanda elektrikli araçlara tam anlamıyla hazır olamaması, araçların batarya menzilinin kısa olması, parçalarının pahalı olması ve herhangi bir arıza durumunda tamir seçeneğinin kısıtlılığından dolayı ülkemizde en az tercih edilen seçenektir.

Sedan mı? Hatchback mi?

Sedan kasalı araçlar, geniş bagaj hacmine sahiptir.Daha çok geniş ailelere ve kurumsal şirketlere hitap eden bu kasa tipi çok eşya ile seyahat eden kişilerin tercihidir.

Hatchback kasalı araçlar, boyutlarının daha küçük olması nedeniyle park kolaylığı sağlar ve kalabalık şehirlerde daha çok tercih edilir. Çok tercih edilmesi de ikinci el piyasasında alım satımı kolay ve hızlı hale getirir.

Suv mu? Pick Up mı? Cabrio mu? Station Wagon mu?

Suv: Bu kasaların içinde en çok tutulan kasadır. Suv araçların aynı zamanda 4x4 özellikleri de bulunabilmektedir. Hem sportif faaliyetlerde kullanılır hem de şehir içinde yüksek araç sürmek isteyenlerin tercihidir.

Station Wagon: Özellikle Avrupa'da çok tercih edilen, aile aracı dendiğinde ilk akla gelen kasadır. Ülkemizde'de son yıllarda bilinirliği gittikçe artmaktadır.

Pick Up: Arkasında açık kasası bulunan pick up'lar hem araziye çıkan hem de yük taşıyan kullanıcılara hitap eder.

Cabrio: Genellikle üstü açık arabalar cabrio olarak bilinir ancak, tek kapılı arkasında koltuk bulunan araçların hepsi cabrio olarak kabul edilir.Türkiye'de spor araç olarak görülen araçların çoğu cabrio'dur.

Motor Hacmi Seçenekleri

Eğer elektrikli araç tercihiniz değilse, birçok marka ve modelin değişik hacimde motor seçenekleri bulunmaktadır.

1.2 motor ve altı: En düşük hacimli motor seçeneğidir. En düşük vergilendirme dilimine girer. Ancak yüksek performans sağlamaz.(düşük hacimli motorlar)

1.3 - 1.6 arası motor: Ülkemizde en çok tercih edilen motor seçeneğidir.1.3 - 1.6 hacimli tüm motorlar aynı vergi dilimine girer. En çok tercih edilen 1.5 ve 1.6 motorlardır.(orta hacimli motorlar)

2000 ve üstü motor: Çoğunluklu olarak preminium segment araçlarda kullanılır. Yüksek vergi dilimi içerisine girer ve yüksek performanslı motorlardır. (yüksek hacimli motorlar)

Araç Donanım Paketi Tercihi

Donanım paketleri bütçeye göre değişen bir seçenektir. Led far, yağmur sensörü, park sensörü, anahtarsız çalıştırma, cam tavan, hız sabitleyici, çelik jant... Bu ve bunun gibi özelliklerden hangisi sizin önceliğiniz ise ona uygun paketleri tercih edebilirsiniz.

Marka ve Model Tercihi

Ülkemizde 2019 yılında en yüksek sayılarına ulaşmış markalar:

FİAT - 76.251(ADET)

RENAULT - 64.977 (ADET)

VOLKSWAGEN - 48.496 (ADET)

FORD - 47.107 (ADET)

PEUGEOT - 28.261 (ADET )

TOYOTA - 24.301 (ADET)

HYUNDAİ - 23.900 (ADET)

HONDA - 20.354 (ADET)

DACİA - 20.006 (ADET)

OPEL - 18.059 ADET)

Ülkemizde 2019 yıllında en çok satan marka ve modeller:

Fiat (EGEA) - Renault (CLİO) - Renault (MEGAN) - Toyota (COROLLA) - Honda (CİVİC) - Volkswagen (PASSAT) - Peugeot (3008) - Dacia (DUSTER) - Nissan (QASHQAİ) - Hyundai (TUCSON)

Sıfır veya ikinci el araçlarda, araç tercihi yaparken piyasada çok tutulan modeller tercih edilirse ikinci elde satma hızı yüksek değer kaybı düşük olur.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Bildiğimiz gibi korona virüs salgını sonrası ekonomi canlandırmak amaçlı kredi faizleri düştü. Kamu bankalarında sıfır taşıtlar için, aylık %0,49 ile %0,69'dan başlayan faiz oranları uygulanıyor. Ayrıca yerli üretim araçlarda daha düşük faizlerden yararlanabiliyorsunuz. İkinci el binek veya ticari araçlar için ise faiz oranı %0,82 olarak belirlendi. 6 ay ödemesiz ve 60 ay vadeli ikinci el araçlarda azami limit 150 bin lira olarak belirlendi.

Son söz tabii ki önce size sonra bütçenize göre olabilecek arabalar. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun :)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
omertheone

Hazır Kredi Faizleri de Düşmüşken Araba Almayı Düşünen Gerzekler İçin diyecektiniz heralde

Gizli Kullanıcı

Almayı düşünüyorum sonra 2 tane devlete 1 tanede bankaya amam gerektiği aklıma gelince vazgeçiyorum.

uyari37

Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve (câhiliyette işlediğiniz) faiz hesabından arta kalanı bırakın; eğer gerçek mü'minler iseniz. Yok eğer bu faizi terketmezseniz; bilin ki, Allah'a ve Peygamberine karşı bir harbe girmiş olursunuz. Eğer ribâdan tevbe ederseniz, ana paranız sizindir. Böylece ne zulmetmiş ve ne de zulme uğramış olursunuz." (el-Bakara, 2/278, 279).

Gizli Kullanıcı

Dostum Faiz dediğin şey gerekli bir şey. Biraz finans bilseniz paranın kullanılma potansiyeli olduğu ve 1 gün önce elinde bulunan 100 liranın 2 gün sonra eline geçecek 100 liradan daha değerli olduğunu bilirdiniz.Bu bile islam ı haksız çıkaran bir kavram.

Gizli Kullanıcı

Dediğin kurallara inananlarda uyamaz.Bu matematiksel olarak imkansız.Yani senin cebinde bile faizli para var anlayacağın.Faiz haksız kazanç sağlama yöntemi değildir. Yani kötü bir şey değil.Tam tersine harcama potansiyeli olduğun parayı bu imkandan vazgeçerek karşılığında hak kazanman demektir.Benim bankaya koyduğum para belkide başka bir insana iş yeri açmak için kredi olacak belkide onun çalışanın evine götürdüğü ekmeğe ben vesile oluyorum.Aslında biraz geniş düşünseniz anlayacaksınız.

Görüş Bildir