Görüş Bildir
Haberler
Hazine Bakanı, Merkez Bankası Başkanı'ndan Ne İstedi: Kavcıoğlu'na Nebati Engeli mi?

Hazine Bakanı, Merkez Bankası Başkanı'ndan Ne İstedi: Kavcıoğlu'na Nebati Engeli mi?

Bakan Nebati’nin, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun kamuoyunun önüne çıkmasını istemediği, enflasyon raporu açıklaması öncesi kendisiyle bir araya gelinmesini istediği iddia edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Merkez Bankası Başkanı bir süredir sessiz

Merkez Bankası Başkanı bir süredir sessiz

Halk TV yazarı Barış Soydan yazısında, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kavcıoğlu’nun kamuoyunun önüne çıkmasını istemiyormuş. Kulislerde, Nebati’nin enflasyon raporu toplantısı öncesinde kendisiyle bir araya gelinmesini istediği konuşuluyor” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla, Naci Ağbal’ın yerine Merkez Bankası Başkanlığı’na 26’ncı dönem AKP Bayburt Milletvekili ve Yeni Şafak gazetesi yazarı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atanmıştı. Kavcıoğlu’nun bir süredir sessiz kalmasını Halk TV yazarı Barış Soydan köşesine taşıdı.

Kavcıoğlu neden ön plana çıkmıştı?

Kavcıoğlu neden ön plana çıkmıştı?

Kavcıoğlu’nun birden bire ortadan kaybolduğuna dikkat çeken Soydan, Ankara’da başka gerekçelerin konuşulduğunu yazdı. Soydan, “Denilene göre yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kavcıoğlu’nun kamuoyunun önüne çıkmasını istemiyormuş. Bazı kaynaklar, Kavcıoğlu’nun milletvekilliğinden beri (Bayburt milletvekilliği yapmıştı) aralarının açık olduğunu söylüyorlar” ifadelerini kullandı. 

Soydan’ın köşesinde yer alan değerlendirmeler şöyle:

Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu bir ara sanki iktidarın ekonomideki sözcüsü gibiydi. Sanki diyorum çünkü Merkez Bankası başkanının böyle bir görevi yok, bu görev siyasilere ait. Ama Nureddin Nebati’nin selefi Lütfi Elvan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın politikalarını onaylamadığı için kamuoyundan uzak durmayı seçince Kavcıoğlu öne çıkmıştı.

Nebati mi istemiyor?

Nebati mi istemiyor?

Ama sonra Kavcıoğlu birdenbire ortadan kayboldu, konuşmaz oldu. Ben sessizliğini kur krizine yormuştum. Ankara’da başka bir gerekçenin konuşulduğunu duydum.

Denilene göre yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kavcıoğlu’nun kamuoyunun önüne çıkmasını istemiyormuş. Bazı kaynaklar, Kavcıoğlu’nun milletvekilliğinden beri (Bayburt Milletvekilliği yapmıştı) aralarının açık olduğunu söylüyorlar.

Fakat Merkez Bankası başkanlarını bütünüyle sessize almak mümkün değil. Çünkü hiç değilse yılda dört kez enflasyon raporunu açıklamak için kamuoyunun karşısına geçiyorlar. Sırada bu ayın enflasyon raporu toplantısı var.

Kulislerde, Nebati’nin bu toplantı öncesinde kendisiyle bir araya gelinmesini istediği konuşuluyor. Verilecek mesajlara, yapılacak tahminlere müdahil olmak, ağız birliği sağlamak istiyor olabilir mi?

Merkez Bankası’nın bağımsızlığı? Naif bir soru.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
3
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Öğretmen olmayan biri milli eğitim bakanı oluyor. işi para pul olmayan biri ekonomi bakanı oluyor. diploması olmayan olursa her yer salı pazarı tezgahı gibi ... Devamını Gör

Ziya Akbaş

Ya çıksa konuşsa ne olur arkadaşlar; biri bok, biri kaka. Siz sıçana bakın.