Hayırlı İşler! Bir Şirket Kanal İstanbul Projesi Güzergâhında, 6 Yılda 600 Bin Metrekare Arsa Almış

 > 
132PAYLAŞIM

2011’de duyurulan ve geçtiğimiz aylarda güzergâhı netleşen Kanal İstanbul projesi gayrimenkul şirketlerinin radarı altında. Bölgedeki arazilerin fiyatları projenin açıklandığı tarihten itibaren yüzde 3 bin 200 arttı. Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu hattında yapılacak proje için bu yıl ihalelerin yapılması bekleniyor. Bir çok şirket bölgedeki arazileri projenin duyurulduğu tarihten beri topluyordu. Bu şirketler arasında olan Babacan Holding bölgeden 6 yılda tam 600 bin metrekare arsa topladı.

ÇED Raporu Hazır: 5 Yılda Tamamlanacak Kanal İstanbul'un Güzergâhı Belli Oldu - onedio.com
ÇED Raporu Hazır: 5 Yılda Tamamlanacak Kanal İstanbul'un Güzergâhı Belli Oldu - onedio.com

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı, 45 kilometre uzunluğunda yapılacak olan Kanal İstanbul için ÇED başvuru dosyasını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdi.

Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre, gayrimenkul şirketleri, 'Kanal İstanbul Projesi'nin yapılabileceği yerlerden arsa toplarken resmi adımların atılmasıyla çalışmalarını Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu hattında yoğunlaştırdı.

Açıklanan güzergâh üzerinde 6 yılda 600 bin metrekare arazi aldı.

Bu güzergah üzerinde 6 yıldır arsa alımı yapan Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan ''İşimizin ham maddesi arsa'' dedi ve Sazlıbosna, Şamlar, Dursunköy, Resneli, Hoşdere, Baklalı ile Balaban’da 600 bin metrekare arazi aldıklarını belirtti.

Kanal İstanbul'a Komşu Köylerin Arazileri Çoktan Satıldı! Uzmanlar ise 'Çürük Yumurta Kokusuna Hazır Olun' Uyarısı Yaptı - onedio.com
Kanal İstanbul'a Komşu Köylerin Arazileri Çoktan Satıldı! Uzmanlar ise 'Çürük Yumurta Kokusuna Hazır Olun' Uyarısı Yaptı - onedio.com

'Araziye yapılacak olan projelerin değeri 10 milyar lirayı bulur.'

Kanala komşu alanda yer alan arsalarda bu yıl ya da 2019 başında çalışmaya başlayacaklarını belirten Babacan, “Yatırım takvimimiz Kanal İstanbul’a da bağlı. İhale yapılmasını ve çalışmaların başlamasını bekliyoruz. Bir anda tüm arsaları devreye almayız. 5 yıl içinde aşama aşama ilerlemeyi planlıyoruz. Bu arsalarda yapılacak projelerinde değeri 10 milyar lirayı bulur” dedi. Sadece Kanal İstanbul çevresinde değil, gelişim potansiyeli gördükleri diğer ilçelerde de arsa aldıklarını belirten Babacan, Silivri, Çatalce ve Hadımköy’de 100 bin metrekare arsaları olduğunu dile getirdi.

Projenin güzergahındaki Başakşehir, Küçükçekmece ve Ispartakule hattında 23 bin konutun hayata geçmesi bekleniyor.

Proje açıklandığında metrekaresi 10-15 TL olan arazilerin fiyatları metrekare başına 400-500 TL'ye kadar yükseldi.

Grafik: Hürriyet

2011’de duyurulan ve 7 yıldır merakla beklenen Kanal İstanbul arsa fiyatlarını da etkiledi. 3. havalimanı, 3. köprü, ve Kanal İstanbul’un etkisiyle arsa fiyatlarında yüzde 3 bin 200’ü aşan oranda artışlar yaşandı.

Ayrıca bakabilirsiniz👇

Kanal İstanbul Nedir? Kanal İstanbul Projesi Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey - onedio.com
Kanal İstanbul Nedir? Kanal İstanbul Projesi Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir