Kanal İstanbul'a Komşu Köylerin Arazileri Çoktan Satıldı! Uzmanlar ise 'Çürük Yumurta Kokusuna Hazır Olun' Uyarısı Yaptı

 > 
144PAYLAŞIM

Geçtiğimiz günlerde güzergâhı belli olan Kanal İstanbul projesi, hakkındaki tartışmaları da beraberinde getirdi. Uzmanlar “Kanal İstanbul açılınca Marmara ölü bir denize dönüşebilir” uyarısında bulunurken, projeye 'komşu' olacak iki köyde araziler çoktan satıldı. Arazilere en çok ilgi ise Araplardan...

Marmara Denizi ve Karadeniz’i birleştiren yapay su yolu projesi ‘Kanal İstanbul’, tanker ve yük gemilerinin yarattığı deniz trafiği yükünü İstanbul Boğazı’ndan alternatif bir güzergaha kaydırmayı amaçlıyor.

Bakan Arslan'ın pazartesi günü yaptığı Kanal İstanbul açıklaması 👇

Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Kanal İstanbul projesinin gerçekleşmesiyle Karadeniz ve Marmara Boğazı'ndaki dengenin alt üst olabileceğini duyurdu.

WWF'nin hazırladığı rapora göre, Kanal İstanbul Projesi, yalnız devasa bir yatırım değil aynı zamanda yüzyıllara dayanan geçmişinde bugüne kadar İstanbul doğasının karşı karşıya bulunduğu en büyük mühendislik operasyonu olarak görülüyor. Rapor özellikle Karadeniz, Boğazlar, Marmara ve Kuzey Ege gibi geniş bir coğrafyada çok boyutlu etkileri muhtemel olan projenin başlatılmasından önce Türk Boğazlar sisteminin nasıl işlediğini bilmek ve "İstanbul denizlerinin kendine has olan dinamiklerini anlamak gerektiğini" bildirdi.

‘Marmara Denizi'ndeki oksijen hızla azalacak’

Projeyle, kanal içerisinde iki yönlü bir akıntı sistemi geliştirilemeyeceğini ve Karadeniz’in kirli sularının Marmara’ya dolacağını söyleyen WWF, Marmara Denizi’ndeki oksijenin hızla azalacağını belirtti.

‘Karadeniz’in de ekolojik yapısı bozulacak’

Açıklamalarda ayrıca şu ifadelere de yer verildi: “Oksijen bitince, Kanal kapatılsa bile bir daha geri dönüş olmayacak ve oksijensizlik kimyasal dengeleri alt üst ederek, alt tabakadaki hidrojen sülfür yoğunluğunu hızla arttıracak ve sonuç olarak İstanbul lodos estiğinde dayanılmaz bir şekilde çürük yumurta kokusuna maruz kalacaktır. Zamanla Karadeniz’in de ekolojik yapısı bozulacaktır. Tuna Nehri’nin Karadeniz’i kirlettiğinden şikâyetçi olan Türkiye kendi eliyle yaptığı ikinci bir boğaz ile bu kirliliği kendi evinin içerisine, yani Marmara’ya taşınmış olacaktır. Bu durum Marmara’nın ölü bir denize dönüşmesi ile sonuçlanabilecektir.”

Kanal İstanbul'a komşu köylerde arazisi olanlar mutlu

Proje açıklandıktan sonra köylerinin su altında kalacağını düşünen Dursunköy ve Baklalı sakinleri ise kanala ‘komşu’ olacaklarının açıklanmasıyla bir ‘Oh’ çekti. Arazisi olanlar sevinçli. Geri kalanlar ise şehirleşme endişesi yaşıyor.

'Büyük firmalar köyümüzden birçok arazi satın aldı'

"Kanal İstanbul konusunda hem heyecanlıyım, hem üzgünüm" diyen 450 nüfuslu Dursunköy’ün 20 yıllık muhtarı Güngör Özer, Hürriyet Gazetesi'nden Cansu Şimşek'e şu açıklamaları yaptı:

"Biz sakin köy hayatımızdan çok memnunuz. O koca binalar gelirse ne yaparız diye düşünüyorum. Köyün % 80’i satıldı. Yatırımcılar, büyük firmalar ve hatta Araplar birçok yerden arazi aldı. Umarım köy kahvemiz elimizde kalır."

'Hayvancılık ve çiftçilik tamamen biter'

Muhtar Özer 600 yıllık köylerindeki değişimi ise şöyle anlatıyor: 

"Lüks dairelerden, rezidanslardan, villalardan bahsederken, artık kimse bize köy evi yaptırmaz. Zaten yok seviyesine gelmiş hayvancılık ve çiftçilik tamamen biter. Köyümüz eski tarihini korusa yeter. 1970’li yıllarda ailecek birleşip 21 kişilik bir otobüs aldık. Amcam şoför, ben muavindim. Buradan Edirnekapı’ya en fazla 1 saatte giderdik. Şimdi 2 saatte gidebilen şanslı! Arabasız yollardan bahsederken, rezidansları konuşur olduk.”

Konuyla ilgili sosyal medyadan da farklı yorumlar yapıldı 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir