Haydarpaşa Gar Olarak Kalacak

 > 
1.4bPAYLAŞIM

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Haydarpaşa Garı'nın yüksek hızlı trenlerle birlikte gar olarak hizmet vermeye devam edeceğini açıkladı.

Ne olmuştu?

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Haydarpaşa gar sahası hakkında Kadıköy Belediyesi’nden bilgi talep etmesi, özelleştirme tartışmalarını gündeme getirmişti.

1908'den Günümüze Yaşayan Tarih: Haydarpaşa Garı - onedio.com
1908'den Günümüze Yaşayan Tarih: Haydarpaşa Garı - onedio.com

İmar planı iptal edilmişti

Haydarpaşa Garı ve çevresinde hazırlanan imar planları şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına uygun olmadığı gerekçesiyle iptal edilmiş, ardından da garın aslında uygun olarak restore edilmesine karar verilmişti.

Haydarpaşa Limanı Nazım İmar Planına İptal - onedio.com
Haydarpaşa Limanı Nazım İmar Planına İptal - onedio.com

Revize edilmemiş planda, Haydarpaşa Garı ve çevresinde ticaret ve ofis alanları, lokanta, kafeterya gibi birimler ve turizm tesislerinin kurulması yer alıyordu

Arslan: 'Haydarpaşa gar olarak kalacak'

Anadolu Ajansı Editör Masası'nda soruları yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, tarihi Haydarpaşa Tren Garı'nın ülke ve demiryolları için sembolik değeri olduğunu anlatan Arslan, garın etrafındaki yapılaşmayla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bir dönüşüm projesi çalışmasının devam ettiğini söyledi. 

Haydarpaşa Limanının da dahil edileceği çalışmanın İstanbul'a değer katacağını vurgulayan Arslan, "YHT ile İstanbul'a erişip, daha sonra Avrupa yakasına geçmeyi de öngörüyoruz. Özellikle Ayrılıkçeşme'den, Üsküdar'dan denizin altından Avrupa'ya geçiyoruz. Ancak İstanbul'a giden bütün YHT'ler karşıya geçmeyecek, bazıları geçecek, bazıları tarihi Haydarpaşa Garı'nda kalacak. Haydarpaşa Tren Garı, YHT'ler ile İstanbul'a, İstanbullulara ve ülkemize tren garı olarak hizmet veremeye devam edecek." diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir