Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Haydarpaşa'dan İyi Haber: Aslına Uygun Restore Edilecek, Trenler Yine Gara Girecek

 > -

Mücadelede sona yaklaşılan Haydarpaşa Garı için, aslına uygun restore edileceği müjdesi bir süre önce gelmişti. Ulaştırma Bakanlığı’nın planlarına göre trenler yine gara girecek...

10 yıldır tarihi Haydarpaşa Garı için süren mücadelede sona yaklaşıldı. Tarihi garın sadece aslına uygun kullanılması ve ranta açılmaması için sivil toplum kuruluşları ve halk çok sayıda eylem gerçekleştirdi. Haydarpaşa Gar Projesi’nin rant odaklı olduğunu belirten bilim insanları sayısız itirazda bulundu.

'Aslına uygun restore' müjdesinin ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hazırladığı yeni planların ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

Trenler yine gara giriyor, ticaret alanları iptal

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, yeni planlarda trenler yine gara girecek. Bölgede planlanan birçok ticaret alanı iptal edildi.

Ne olmuştu?

2010’da atlattığı şüpheli yangınla çatısı tamamen kül olan tarihi Haydarpaşa Garı’yla ilgili geçen yıl Eylül ayında Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nce proje hazırlanmıştı. Garın otele dönüşmesinin de önünü açacak şekilde kafeterya ve asansör eklemesi yapılan projeye Kadıköy Belediyesi ruhsat vermemişti. Bir yılın ardından Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarihi gar için geri adım atarak aslına uygun yeni bir restorasyon projesi hazırladı; Kadıköy Belediyesi de bu projeye ruhsat verdi.

Haydarpaşa, Aslına Uygun Restore Edilecek! - onedio.com
Haydarpaşa, Aslına Uygun Restore Edilecek! - onedio.com

Şimdi de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından; sivil toplum kuruluşları, bilim insanları ve halkın 10 yıldır süren mücadelesinin ardından hazırlanan planlara göre göre trenler tarihi gara geri giriyor ve birçok ticaret alanı da iptal ediliyor.

Yeni imar planlarının içeriğini Cumhuriyet gazetesi ile paylaşan İBB ve Kadıköy Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ şunları söyledi:

'Yeni planlar onay bekliyor'

İBB ve Kadıköy Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ

"200 bin metrekare ticaret alanı ciddi oranda küçültüldü. Trenler gara dönecek. AVM yapılmayacak. Devlet Demir Yolları’na ait lojmanları, binalar, hangarlar ve ağaçlar korunacak. Raylı ulaşıma kapatılan gar yeni proje ile birlikte eski görkemli günlerine geri dönebilecek. Kadıköy Belediyesi tarafından yapılmak kaydıyla amfitiyatro yapılabilir. Mücadele meyvelerini veriyor. İlk planların ne kadar yanlış olduğunu planı yapan kurum ve kuruluşlar da fark etti ve planı revize ediyorlar. Yeni planlar dijital ortamda var ve onay bekliyor. Onaydan sonra tüm bileşenlerin katıldığı toplantılar düzenlenmeli ve görüşleri alınmalı" dedi.

Cumhuriyet

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir