Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hemen Hatay'a Gitmek İçin 17 Çok Geçerli Sebep

 > -

Bir şehir düşünün ki her köşesinde ayrı bir efsane, her an yükselen ezan seslerine eşlik eden kilise çanları... Çok kültürlü dedikleri bu olsa gerek. Hatay, bugüne kadar gitmediğinize pişman olacağınız bir şehir. Mitolojik hikâyeleri dinlerken kendinizi masal diyarında hissedeceksiniz. Camiler, havralar ve kiliselerin bir arada olduğu güzel bir yerleşim yeri. Üstelik Türkiye'nin "en"leri de bu şehirde sıkça karşımıza karşıyor. İşte onlardan yalnızca bir kısmı...

1. Harbiye Defne (Daphne) Koruluğu

Şehrin en önemli simgesi Defne Ağacı. Tabi bu simge de yine mitolojik bir hikayeden geliyor. Efsane, Apollon ve Daphne'nin aşk hikâyesini anlatıyor. Efsanenin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

2. Habibi Neccar Camii

Habibi Neccar Camii, Roma döneminde Pagan Tapınağı olarak kullanılıyormuş. Bizans döneminde kiliseye dönüştürülmüş. İslamiyet'in Anadolu'ya girmesi ile de Anadolu'daki ilk cami olarak kullanılmaya başlanmış. Tabi öncesinde, İslami mimariye uygun bir şekilde düzenlenmiş.

3. Aziz Simon Manastırı (St. Simone Manastırı)

Antakya-Samandağ arasında bulunan manastır, M.S. 6. yüzyılda inşa edilmiş. Manastır kalıntıları, 479 metrelik bir tepe üzerinde.

4. St. Pierre Kilisesi

İnanç turizminin en büyük merkezlerinden biri olan Hatay'ın "ilk"lerinden biri. Dünyadaki ilk Katolik Kilisesi olan St. Pierre Kilisesi, Hristiyanların gizli toplantıları için kullandıkları yer olarak biliniyor.

5. Aziz Pavlus Ortodoks Kilisesi

Hatay'ın (özellikle de Antakya'nın) Hristiyan aleminde ne denli önemli yeri olduğunu gösteren yerlerden biridir. İnşa edildiği dönemde, Yeruşalem (Kudüs) Kilisesi'nden sonra, en büyük kilisedir. Buraya Ana Kilise de denir. 

Daha fazla bilgi almak isterseniz, burayı inceleyebilirsiniz.

6. Arkeoloji Müzesi

Yalnızca bu müze ziyareti için bile Hatay'a gidilir. Hatay Arkeoloji Müzesi, dünyanın 2. büyük arkeoloji müzesi olarak biliniyor.

Müzeyle ilgili bilgi almak isteyenler, buraya lütfen. :)

7. Asi Nehri

Bu nehrin en büyük özelliği ters akıyor olması. Hatta, adını da bu özelliğinden alıyor. Asi Nehri aynı zamanda pek çok mitolojik hikâyeye de mekan olmuştur. Mitolojide Orontes olarak bilir. Bir efsaneye göre, avcı Narkissos bu nehre düşerek hayatını kaybetmiştir. Yalnız, yaz aylarında gittiğinde, bilhassa su azalmışsa, biraz kötü kokular alabilirsiniz, demedi demeyin...

8. Büyük Antakya Parkı

Asi Nehri'nin hemen kıyısında bulunan park, şehrin en büyük parkı. Şehrin simgesi Defne Ağacı başta olmak üzere, pek çok bitki bulunuyor. Parkın açılışının II. Abdülhamit Dönemi'ne denk geldiği tahmin ediliyor. Park üzerinde Fransızların önemli katkıları olduğu biliniyor.

9. Harbiye Şelaleleri

Görenleri kendine haran bırakan Harbiye Şelaleleri Defne Koruluğu'nun arasından akıyor. Turistlerin en uğrak yeri olduğunu söyleyebiliriz. HArbiye'de kurulu tesislerde, şelaleden akan suyun azaldığı yerlerde, su içerisinde oturabileceğiniz serin ve güzel yerler bulabilirsiniz. Bir de oraya kadar gitmişken, meşhur Harbiye Kebabı'ndan tatmanızı tavsiye ederim!

10. Hıdır Bey Musa Ağacı

Efsaneler şehri Hatay'da yine bir efsane mekanı. Hz Musa'nın su içmek için mola verdiği bu yerde dere kenarında bıraktığı asasının, bir fidana dönmesini anlatan efsaneyi buradan okuyabilirsiniz.

11. Titus Tüneli

Samandağ'da bulunan bu muhteşem tünel, M.Ö. 300 yılında, limanı sellerin doldurması tehlikesine karşı dağ delinerek yapılmış. Bu tünel vasıtasıyla yüksekliği 7 metre, genişliği 6 metre civarında olan selin yönü değiştirilmiş.

12. Beşikli Mağara

Titus Tüneli'nin deniz tarafındaki girişine 100 metre mesafede bulunan Beşikli Mağara, kaya mezarlarının en geniş ve ünlülerinden. İçerisinde bölümler halinde tam 12 tane mezar var. Mezarlar, birbirlerinden duvarlar ile ayrılıyor.

13. Bakras Kalesi

Ammuri Kralı Dakianus'un çok sevdiği karısının ölümü ardından yaptırdığı varsayılır. Karısının ismini koyduğu bu kale zamanla Bağrez isminden Bakras'a dönüşmüş. Bakras Kalesi, Ortadoğu ve Akdeniz arasında önemli bir geçit görevi görmüş. Antakya'ya hükmetmek isteyenlerin çatışma alanı da yine burası olmuş.

14. Demir Köprü

Demirköprü Köyü'nde, Asi Nehri üzerinde bulunuyor. Halk arasında dönen söylenceye göre, İsa'nın doğumundan önce yapılmış bu köprü, demir gibi sağlam. İsmini de buradan alıyor.

15. Vakıflı Köyü

Samadağ'a bağlı Vakıflı Köyü, Türkiye'nin son Ermeni Köyü. Üstelik yapısı hiç bozulmadan günümüze kadar gelmiş. Aynı zamanda organik tarıma geçen ilk köy olduğu da söyleniyor.

16. Samandağ Sahili

Dünyanın en uzun sahilleri listesinde, iki tane Türkiye sahili bulunuyor. Bunlardan ilki 14 km uzunluğundaki Samandağ sahili. İkincisi ise 12 km ile Patara Sahili.

17. Affan Kahvehanesi

Hatay'ın, özellikle fotoğrafçılar için en cezbedici mahallesi Affan'ın girişinde bir kahvehane. Affan Kahvesi'ne uğrayıp Haytalı'dan tatmadan dönerseniz, gerçekten Antakya'yı ziyaret etmiş sayılmazsınız. Yalnız sakın Bicibici ile karıştırmayın. Bu da size küçük bir uyarı...

Bonus: Uzun Çarşı

Uzun Çarşı, İstanbul'un Kapalı Çarşı'sını hatırlatıyor. Sıra sıra dizilmiş aktarlar, hediyelik eşyacılar, kuyumcular... Oraya kadar gidip Uzun Çarşı'yı ziyaret etmemek, olmaz. Hem sevdiklerinize ufak birer armağan için de en güzel yer!

Bonus: Adalı Konağı

Genç Fransız mimar Jaques de La Boucherie, Paris’in asil Tortue ailesine bir köşk yapar. Bu esnada, ailenin kızı Marie Therese Charlotte’a ilk görüşte aşık olur ve aşkı karşılık bulur. Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasının ardından, Boucherie yüzbaşı rütbesiyle, Fransız orduları ile birlikte Antakya’ya gelir. Antakya’ya sayısız mimari eser kazandırır. Sevgilisinin ölümünün ardından Adalı ailesi için yaptığı bu köşk ise, Tortue ailesine yaptığı köşkün aynısıdır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gezgingenetikci

Hatay'da nereye gidilir neler yapılır gitmeden okunmalı https://gezimanya.com/turkiye/hatay-gezilecek-yerler

taflan-kandemir1

Ekonomik yollarla Hatay'ın derinliklerini gezdiren rehber; www.kesfetsene.com/hatay-gezi-rehberi

deli-cevat

Hatay'a onca gittim birtanesini bile görmedim. Mkim ben kendimin.

tgcesii

Hiç mi camiiye gitmedin? Allahsız pis firavun seni.

ali-pehlivan

IŞID camiden çıkmıyor...

gulhan-acikalin

Kadınlar orada 2.sınıf vatandaş değildir ,erkeklerle her ortamda yanyanadırlar ,gayrı Müslim de çoktur ki onların olduğu her yerde medeniyet ve demokrasi çok daha fazladır Buda zaten bilinen bir gerçek ,ama çok güzel şehir mi dersen değil aslında hatta sıkıcı ama Cömert ve bereketli topraklarada sahiptir

lahme

Yapacak pek bişey yoktur doğru

omer-sayit-kustimur

''gayrı Müslim de çoktur ki onların olduğu her yerde medeniyet ve demokrasi çok daha fazladır .demişsiniz.acaba islamiyet gelmeden önce kadınların alınıp satıldığı.avrupa denilen medeniyet denilen ülkelerde kadının ruhu varmı diye araştırıldığını,en medeni denilen fransa ve avrupanın tuvalet(wc)ve banyo yapmayı bile 50/55 yıl önce öğrendiğini ama beğenmediğiniz müslümanların 1400/1500 yıldır banyo ve wc kültürünü en üst seviyede yaşadığını vede kadınların ve kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir çağ'ı kapatıp cennet annelerin ayakları altında diye yüceltildiğini bilmiyorsunuz tabi.ama bilmemek değil öğrenmemek ayıp.az biraz okuyun.ilk ayet bile ikra(oku) dedi.yazıklar olsun.sizi bir materyal gibi gören sözüm ona medeniyetlere gıpta ile bakmaya devam edin.

gulhan-acikalin

Cebrail Hz.muhammedi göğe yükseltirken hz.muhammed sorar ,Cebrail aşağıdaki beyaz kubbelerin olduğu yer neresidir der Cebrail cevap verir ümmetimizin Şehri der burası hataydır ,bunu duymuştum yanlış hatırlamıyorsam hatayla alakalı ,bir çok farklı grubun huzur içinde yaşadığı demokrasinin beşiği ve tekrar Doğuş vakalarının en fazla olduğu yer çoğuda doğrulanmış vakalarmış,bir de Hatay'da Arap Alevilerinin okuma oranları da Türkiye ortalaması için şaşırtıcıdır,en ücra Köydeki çocuk gider en iyi üniversitel

Başlıklar

Hatayİstanbulaşk
Görüş Bildir