Hastasının Görüntüsünü İnternette Paylaştığı İddiasıyla Açığa Alınan Doktor: 'Ben Sapık Değilim'

 > -

Muayene sırasında çektiği fotoğrafları internette paylaştığı iddiası ile gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Doktor Engin Barış Çeşmeli, iddialar hakkında ilk kez konuştu. "Ben sapık falan değilim" diyen doktor, videoları hocalarına göstermek için çektiğini söyledi ve ekledi: "İnsan öyle resimleri paylaşsa, kendi resmini de koyar mı? Bir doktor olarak bu kadar mı akılsız ve aptalım?"

Çeşmeli, muayene sırasında çekilen fotoğrafları, Rusya merkezli arkadaşlık sitesinde paylaştığı iddiası ile gözaltına alınmış ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı👇

Skandal Yabancı Arkadaşlık Sitelerinde Tesadüfen Ortaya Çıktı: Hastaların Gizlice Görüntülerini Çekmiş! - onedio.com
Skandal Yabancı Arkadaşlık Sitelerinde Tesadüfen Ortaya Çıktı: Hastaların Gizlice Görüntülerini Çekmiş! - onedio.com

Yeniasır gazetesinden Fatih Şendil'in haberine göre, kesinlikle sosyal medyada hastaların görüntülerini paylaşmadığını belirten Çeşmeli, söz konusu Rus video paylaşım sitesinde çektiği görüntüleri depolayarak üstleri olan profesörlere gösterdiğini söyledi. Ancak kendi şifresinin hackerler tarafından kırılarak ele geçirildiğini ileri süren Çeşmeli, tüm görüntülerin hackerler tarafından yayınlandığını belirtti. 

Bu hasta görüntülerinin kesinlikle sosyal medyada paylaşılmak için çekilmediğini belirten Çeşmeli, "Ben sapık falan değilim, insan öyle resimleri paylaşsa, kendi resmini de koyar mı? Ben kendimi yakacak kadar akılsız mıyım?" sözleriyle kendini savundu.

'Niye kendi görüntüsü olan bölümü versin?'

Olayın perde arkasını ortaya çıkaracaklarını belirten Çeşmeli'nin avukatı Mustafa Kılıç ise şöyle konuştu:

"Görüntülerin yayınlandığı gün gazetecinin fark etmesi, o hastanın bu yayını görmesi ve hemen aynı gün şikayetçi olması normal değil. Bu görüntüleri müvekkilim vermiş olsa bile, niye kendi görüntüsü olan bölümü versin? Neden binlerce görüntü varken, sadece şikayetçi olan bayanın görüntüsü V.K.'da yayınlanmış olsun? Bu soruların cevabını bulacağız."

'İzin olmadan kayıt yapılmadı'

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Artvin Hopa'da bir buçuk yıl zorunlu hizmet yaptığını ve TUS sınavlarındaki başarısı sonrası Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev yapmaya başladığını anlatan Dr. Çeşmeli, "Bir buçuk yıldır Genel Cerrahi Servisi'nde asistan doktor olarak görev yapmaktayım. Hiçbir hastamın izni ve bilgisi olmadan asla kayıt, gizli kayıt... Ne derseniz deyin yapmadım. Hepsinin izinleri dahilinde yaptım. Bunları yaparken, hiç bu durumu yaşayacağım aklımın ucundan bile geçmedi. Ben o görüntüleri hocalarıma göstermek için çektim. Ben mesleğine ve hasta haklarına saygılı bir doktorum. Ben mesleğine aşık bir insanım, of bile demeden bazen 40 saat görev yaptığım oluyor" dedi.

'Bir kişinin görüntüsü paylaşılmış ve o da aynı gün şikayetçi olmuş'

Hakkındaki iddialara cevap veren Çeşmeli, tek bir hastanın videosunun yayınlandığını ve hastanın videoyu o gün görüp aynı gün şikayetçi olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

"Genel Cerrahi Servisi'nde asistan doktorun kendisinin de yer aldığı görüntülerin, Rusya merkezli bir arkadaş bulma sitesinde paylaşması sizce normal mi? Hadi ben açık açık bunları paylaştım. Peki kendi görüntümü niye koyayım? Bir doktor olarak bu kadar mı akılsız ve aptalım? Öyle bir şey mümkün olabilir mi? Bu görüntülerden sadece bir hastanın görüntüsü var. Ama bende görüntüleri bulunan yüzlerce hastam var. Ancak sadece bir kişinin görüntüsü paylaşılmış ve o da hemen aynı gün şikayetçi olmuş. Bu çok ilginç."

'Tamamen sözlü izinli olarak çekeriz'

Depolama alanı çok geniş olduğu için Rus sitesini kullandıklarını belirten Çeşmeli, "Burada sınırsız bir depo hakkı var. Buraya üye olduğumu eşim de bilir, kendi ailem de. Bu sitedeki şifreli bölümde resimleri depoluyorum. Bu depoda bulunan resimlerin olduğu şifreli bölümü hackerler kırmış. Zaten ben bile şu anda kendi hesabıma giremiyorum. Benim yaptığım gibi birçok asistan arkadaşımız da muayne sırasında görüntü çeker. Bu görüntüleri hocalarımıza gösteririz. Ayrıca ben ve diğer arkadaşlarım da mutlaka izinsiz görüntü çekmeyiz. Tamamen sözlü izinli olarak çekeriz" dedi. Bu zor günlerde eşinden bir an bile şüphelenmediğini belirten Deniz Çeşmeli de, "Böyle bir linç girişimi olamaz. Bir doktor hiç bile bile kendini yakar mı? O görüntüleri eşim neden paylaşsın? Sorgulamadılar bile. En çok canımızı acıtan da bu oldu. Karanlık noktalar en kısa sürede aydınlığa kavuşacak ve Engin'in suçsuzluğu anlaşılacak" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Avukat Kılıç, skandalın ortaya çıkmasının ardından görüntüleri çeken doktor Çeşmeli'nin açığa alınması ile ilgili itiraz dilekçesini mahkemeye verdiklerini belirtti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir