Hangi Semtler Güvenli, Hangileri Riskli? Her An Yaşanabilecek Büyük İstanbul Depreminin Olası Senaryosu

315PAYLAŞIM

Yıllardır uzmanlar uyarıyor, İstanbul Depremi çok yakınımızda olabilir ve böyle bir deprem gerçekleştiğinde neler olacak, hangi semtlerde ne yaşanacak? Asla gerçekleşmemesini umarak ufak bir senaryo oluşturduk.

Depreme dair mevcut durumu ve olası sonuçları araştırırken İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin deprem raporundan faydalandık.

Deprem öncesinde, bugünlerde neler söylenmiş şöyle anlatmıştık. 👇

Bilim İnsanları Marmara Denizi'nin Tabanını İnceledi: İstanbul'da En Az 7.1 Şiddetinde Bir Deprem Olması Bekleniyor! - onedio.com
Bilim İnsanları Marmara Denizi'nin Tabanını İnceledi: İstanbul'da En Az 7.1 Şiddetinde Bir Deprem Olması Bekleniyor! - onedio.com

Deprem tam da 15 milyon nüfuslu İstanbul'da olacak ve çevre illerden de hissedilecek.

Uzmanlar gelişen araştırma tekniklerinin tutarlılığı sebebiyle depremlerin yerleri ve şiddetleri konusunda son 100 yılda neredeyse hiç yanılmadılar, İstanbul için de tahminleri en az 7 şiddetinde bir deprem.

Dünyanın en şiddetli depremi olarak geçen  1960 Şili Depremi'nin 9.5 şiddetinde olduğunu, ülke çapında onarılması zor hasarlar yarattığını düşünecek olursak 7 şiddetinde bir depremi hayli önemsemek gerekiyor.

Depremin gerçekleşmesi için uzmanlar 2021-2029 aralığını tahmin etmiş olsalar da 2021 yılı ve ardından gelen birkaç yıl bu ihtimalin en kuvvetli olduğu zaman aralığı.

www.tarihiolaylar.com

Bunun yanında deprem tüm İstanbul'da aynı şiddette hissedilmeyecek, orası kesin. 17 Ağustos depremini hatırlayacak olursak bu tezin ne kadar doğru olduğunu anlayabiliriz. Deprem İstanbul'un Avcılar gibi belli semtlerini daha şiddetli etkilemişti ve bu durumun sebebin yapıların sağlam olmayışından ziyade deprem dalgalarının bu bölgeye sıçramasıydı.

Beklenen İstanbul Depremi'nde de benzer bir sıçrama olacağı öngörülse de bu sefer şiddetli etkinin nerede olacağı belirsiz.

Tahminler deprem sonrası kıyıların daha yoğun etkileneceğine yoğunlaşıyor, bunu söyleyebiliriz. Ayrıca İstanbul'un yakın çevresi depremden yoğun etkilenecek fakat Adapazarı, Yalova gibi uzak çevrede kalan komşuları görece daha güvenli olacak.

İstanbul'un hangi semtleri ne ölçüde deprem durumunda riskli konumda?

Deprem sonrasında oluşacak olayların senaryosunu fiziki risklerle tanımlarken can kaybı, fiziksel yaralanma, içme ve atık su sistemlerinin göreceği zararları dahil ettiğimizde ortaya yukarıdaki harita çıkıyor.

Binaların sağlamlığını dışarıda bırakarak sadece fay hattının incelenmesiyle ortaya çıkan bu haritaya göre kırmızı renkle ifade edilen Avcılar, Kadıköy, Maltepe ve Pendik çevresindeki semtler depremde en büyük şiddeti göğüsleyecek. Mahmutbey ve Beşiktaş'tan başlayan hat ise kuzeye doğru gidildikçe yaşanacak şiddetin azalacağını gösteriyor.

Ayrıca raporlara göre deprem sonrası Fatih bu kıstaslara göre en fazla etkilenecek semt, hatta Küçükçekmece'nin tam iki katı kayıp bekleniyor.

Fatih'in ardından Bahçelievler, Avcılar, Küçükçekmece ve Bakırköy geliyor. Bu bölgelerde risklerin üstesinden gelebilecek yapılar aslında İstanbul'un da kaderini belirleyecek.

İstanbul'da deprem sonrasında en güvenli semt Şile.

Ardından Çatalca, Çekmeköy, Arnavutköy ve Beşiktaş geliyor. 

17 Ağustos 1999 depreminde 18 bin olduğu göz önüne alındığında Büyük İstanbul Depremi'nde de kaybın bu sayılara benzer olmasından endişe ediliyor. Gereken önlemler alındığında tüm İstanbul'un hiçbir zarar görmeden bu depremi atlatması için çalışmalar sürüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
o-yorum-yapilacak

Küçükçekmece deprem bölgesi ama hala binalara mantolama yapıyorlar evleri yeniliyorlar ve fiyatlar 60 m için 400 500 den başlıyor ve bu binalar en genci 10 yaşında falan :S

bayanelmas

ne semti Allah askina izmirde oluyor burda evler sallaniyor olasi birseydi 15 milyonun yarisi gider dusunebilen her insan bunun boyle olucagini tahmin eder zaten

okisi

gene ne güvenli yer zincirlikuyu mezarlığı olacak gibi duruyor

bsrakyz

NASİPTE VARSAAAAAĞĞĞ

Görüş Bildir