Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hangi Semtler Güvenli, Hangileri Riskli? Her An Yaşanabilecek Büyük İstanbul Depreminin Olası Senaryosu

-
Abone ol

Yıllardır uzmanlar uyarıyor, İstanbul Depremi çok yakınımızda olabilir ve böyle bir deprem gerçekleştiğinde neler olacak, hangi semtlerde ne yaşanacak? Asla gerçekleşmemesini umarak ufak bir senaryo oluşturduk.

Depreme dair mevcut durumu ve olası sonuçları araştırırken İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin deprem raporundan faydalandık.

Deprem öncesinde, bugünlerde neler söylenmiş şöyle anlatmıştık. 👇

Bilim İnsanları Marmara Denizi'nin Tabanını İnceledi: İstanbul'da En Az 7.1 Şiddetinde Bir Deprem Olması Bekleniyor! - onedio.com
Bilim İnsanları Marmara Denizi'nin Tabanını İnceledi: İstanbul'da En Az 7.1 Şiddetinde Bir Deprem Olması Bekleniyor! - onedio.com

Deprem tam da 15 milyon nüfuslu İstanbul'da olacak ve çevre illerden de hissedilecek.

Uzmanlar gelişen araştırma tekniklerinin tutarlılığı sebebiyle depremlerin yerleri ve şiddetleri konusunda son 100 yılda neredeyse hiç yanılmadılar, İstanbul için de tahminleri en az 7 şiddetinde bir deprem.

Dünyanın en şiddetli depremi olarak geçen  1960 Şili Depremi'nin 9.5 şiddetinde olduğunu, ülke çapında onarılması zor hasarlar yarattığını düşünecek olursak 7 şiddetinde bir depremi hayli önemsemek gerekiyor.

Depremin gerçekleşmesi için uzmanlar 2021-2029 aralığını tahmin etmiş olsalar da 2021 yılı ve ardından gelen birkaç yıl bu ihtimalin en kuvvetli olduğu zaman aralığı.

www.tarihiolaylar.com

Bunun yanında deprem tüm İstanbul'da aynı şiddette hissedilmeyecek, orası kesin. 17 Ağustos depremini hatırlayacak olursak bu tezin ne kadar doğru olduğunu anlayabiliriz. Deprem İstanbul'un Avcılar gibi belli semtlerini daha şiddetli etkilemişti ve bu durumun sebebin yapıların sağlam olmayışından ziyade deprem dalgalarının bu bölgeye sıçramasıydı.

Beklenen İstanbul Depremi'nde de benzer bir sıçrama olacağı öngörülse de bu sefer şiddetli etkinin nerede olacağı belirsiz.

Tahminler deprem sonrası kıyıların daha yoğun etkileneceğine yoğunlaşıyor, bunu söyleyebiliriz. Ayrıca İstanbul'un yakın çevresi depremden yoğun etkilenecek fakat Adapazarı, Yalova gibi uzak çevrede kalan komşuları görece daha güvenli olacak.

İstanbul'un hangi semtleri ne ölçüde deprem durumunda riskli konumda?

Deprem sonrasında oluşacak olayların senaryosunu fiziki risklerle tanımlarken can kaybı, fiziksel yaralanma, içme ve atık su sistemlerinin göreceği zararları dahil ettiğimizde ortaya yukarıdaki harita çıkıyor.

Binaların sağlamlığını dışarıda bırakarak sadece fay hattının incelenmesiyle ortaya çıkan bu haritaya göre kırmızı renkle ifade edilen Avcılar, Kadıköy, Maltepe ve Pendik çevresindeki semtler depremde en büyük şiddeti göğüsleyecek. Mahmutbey ve Beşiktaş'tan başlayan hat ise kuzeye doğru gidildikçe yaşanacak şiddetin azalacağını gösteriyor.

Ayrıca raporlara göre deprem sonrası Fatih bu kıstaslara göre en fazla etkilenecek semt, hatta Küçükçekmece'nin tam iki katı kayıp bekleniyor.

Fatih'in ardından Bahçelievler, Avcılar, Küçükçekmece ve Bakırköy geliyor. Bu bölgelerde risklerin üstesinden gelebilecek yapılar aslında İstanbul'un da kaderini belirleyecek.

İstanbul'da deprem sonrasında en güvenli semt Şile.

Ardından Çatalca, Çekmeköy, Arnavutköy ve Beşiktaş geliyor. 

17 Ağustos 1999 depreminde 18 bin olduğu göz önüne alındığında Büyük İstanbul Depremi'nde de kaybın bu sayılara benzer olmasından endişe ediliyor. Gereken önlemler alındığında tüm İstanbul'un hiçbir zarar görmeden bu depremi atlatması için çalışmalar sürüyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bedis-devirdi

ya su aptal fotoğraf engeli yüzünden, tıklayıp fotolara bakamıyoruz ki okuyalım. ne sacmalik bu onedio.. Alakasiz yorum ama delirdim valla sonunda buna

ercy

Yalnız değilmişim!

can-yalcin4

Dünyada şehirlerin dili olsa en fazla İstanbul şikayet eder bir şehirde 20 milyon insan yaşar mı ya şehrin içine ettiler deprem de bu nüfusun fazlalığını fırsata çevirecek zaten Bi ara vize koyucaklardı şehre giriş için olmadı bazı ülkelerde metropoliten alan toplamı o kadar ki nüfusun 4te biri Bi şehirde yaşıyorsa o ülke bi hal olmuş demektir bak almanya ya berlin başkent 4 milyon diğer şehir nüfusları da yakın birbirine bizde herkes belli alanlarda toplanmış keşke böyle olmasaydı elden de bu geliyor gelen iktidarların bişeyler yapmaları lazımdı

safemod

Apartmanlar eski. Yapı denetim için apartmanlardan ortak karar çıkması gerek ve çoğu kişi istemediginde yapı sağlamlığı test edilemiyor. Istanbul oyle bir yer ki Üç kuruş için kaderine razi olmuş milyonlar var. Bu yönetmelik değişmeli ve riski zaten bilinen yapılar test edilmeli curukse bosaltilmali çoğunluk beklenmemeli. Yapı testi sonrası çürük çıkan bina sakinleri kira yardımı alıp konutunun yenilenmesini bekleyecek ancak bu o kadar zor bir süreç ki kulağa dahi uzak geliyor. Göz göre göre değildir inşallah.

ercy

Bu unuttuğumuz bir gerçek, deprem ülkesi olduğumuz hep gözardı edildi. 1999 depremini yaşayanlar bir 10 sene kadar "Büyük İstanbul Depremi"ni hep konuştu, korkarak bekledi. Ama o yıl doğanlar artık 20 yaşına geldi, unutuldu. Onların hiç bilmediği, hiç yaşamadığı bir acı bu. Zamanında merhum Aykut Barka uyarmıştı: "Düzce'den sonra bu kırılacak fay elbet İstanbul'u vuracaktır. Mesele, ne kadar enerji birikip fayın ne zaman kırılacağıdır. Umarım fazla enerji birikmeden kırılır" demişti. Maalesef neredeyse 20 yıllık bir enerji birikim sözkonusu. İşin acı tarafı, zamanın belediye başkanı Ali Müfit Gürtuna, olası İstanbul depremi için deprem toplanma alanları kurdurup o alanlarda konteynırlar içinde her türlü deprem malzemesi bulundurmayı zorunlu kılmıştı. 2004 seçimleri sonrası Kadir Topbaş tüm konteynırları kaldırttığı yetmemiş gibi o alanların çoğunu imara açıp AVM yaptırdı. Allah sonumuzu hayır etsin!

occupationalhealtandsafetyspec

şiddet hissedilen değerdir ve küsuratlı rakamlar olmaz büyüklük ise ölçülen değerdir 7,4 7,1 gibi değerler alır, önce depremin şiddeti ile deprem büyüklüğü tanımlarını bilin sonra böyle bir yazı yazın lütfen. Nereden kopyaladıysanız orası da saçmalamış burdan o anlaşılıyor

Görüş Bildir