Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hangi Kurtuluş Savaşı Komutanısın?

129PAYLAŞIM

Ne şanlı bir zaferdir o...  Sen hangi Kurtuluş Savaşı komutanısın?

1. Öncelikle cinsiyetini öğrenebilir miyiz?

2. Bir de yaşını söyler misin?

3. Seni güçlü yapan şey nedir?

Araştırmacı ve bilgili oluşum.
Param.
Kaslarım.

4. Siyasetle aran nasıl, puanla desek?

5. Savaşla ilgili bu sözlerden hangisi senin sözün olsun isterdin?

"Savaş herkesle yapılır, barış ancak onurlu insanla yapılır."
"Savaş kimin haklı olduğuna değil, kimin güçsüz olduğuna karar verir."
"Eğer askerler düşünmeye başlasaydı, orduda kimse kalmazdı."
"Tüm savaşlar iç savaştır, çünkü tüm insanlar kardeştir."
"Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür."
"Savaş; korku ve sefaletten başka bir şey veremez. Yakar, yıkar, öldürür, yok eder. "

6. Kurtuluş Savaşı'nda hangi düşmana karşı savaşmak isterdin?

Yunanistan
İtalya
Fransa
İngiltere
İç isyanlar

7. Bizim için bir renk seçer misin?

İsmet İnönü!

İnönü Savaşlarının kahramanı, Batı Cephesi Komutanı, Lozan kahramanı... Hangi rütbeni, hangi başarını sayalım bilemedik. Sen askeri bilgin, siyasete olan ilgin ve tecrübenle tam anlamıyla İsmet İnönü'sün. Herkesin telaşa kapıldığı anlarda sakinliğini koruyabiliyor, insanların düşünmeye çekindiği konularda gözünü karartabiliyorsun. Ayrıca son derece tecrübelisin ve bu tecrübeni farklı alanlarda da kullanıyorsun. Bir de baya olgunsun. Senin için önemli olan senin ne kazanıp kaybettiğin değil, halka ne kazandırıp kaybettirdiğin. Tek düşündüğün halkının kazançlı çıkması.

Kazım Karabekir!

Yiğidim ne bu cesaret? Hiçbir şeyden mi korkmaz, çekinmez bir insan! Şimdiye kadar hiç geri adım atmadın ve sayısız başarı kazandın Bu da insanların sana sonsuz saygı duymasını sağladı. İnsanları yönetmek için elini kaldırmana bile gerek yok, bakışın yeter. Ayrıca bu sadece saygı değil, senin için yapmayacakları şey yok. Ama merak etme, bunun nedeni senden korkmaları değil. Senden sadece düşmanların korkuyor, e onlar da korkmakta çok haklı.

Refet Bele!

Herkesin bilmediği ama çok büyük başarılara imza atan kahramanlar vardır tarihte, senin gibi. Senin için önemli olan gösteriş değil, konuşulmak değil, isminin her yere yazılması değil. Sen disipline, liyakate ve bilgiye önem veriyorsun. Bunların peşinden gidersen başarıya ulaşacağını bilip ona göre hareket ediyorsun. Seni ne kadar övsek, ne kadar göklere çıkarsak az ama başarılarının hakkı verilmiyor.

Fevzi Çakmak!

Mareşalim! Biz sana daha ne diyelim... Bir komutanda aranacak ne kadar vasıf varsa istisnasız sende var. İyi bir taktisyen, iyi bir lider, cesur bir askersin sen. Ayrıca çizginden çıkmıyorsun. Başladığın işi bitiriyorsun ve sonuna kadar hakkını veriyorsun. Bir de kendini birçok konuda feda ettin. Fikrini, düşüncelerini bir kenara bırakıp ülken için sonuna kadar direndin. Sana helal olsun demek düşer bize...

Ali Fuat Cebesoy!

Asker olmak zordur, komutan olmak daha da zordur. Ama senin gibi bir komutan olmak, hayali bile o kadar güzel ki... Sen inandığın şeyler uğruna canını rahatça ortaya koyarsın, ilk adımı hiç çekinmeden sen atarsın. Yolun ilerisinde ne olacağı hiç belli olmaz tabi ama biraz farklı alanlara yöneliyorsun sanki. Fakat biz inanıyoruz, sen ne yaparsan iyi yaparsın ve öncüsü olursun.

Mustafa Kemal Atatürk!

Senin bir eşin yok, bizce benzerin de yok! Her başarılı askerin ayrıcalıklı bir yönü olur ama çok az kişinin her özelliği böyledir. Seni farklı yapan şey anı değil, ilerisini yaşamak. Her hareketin planlı, üzerine düşürülmüş, tüm alternatifler değerlendirilmiş şekilde gelişiyor. Önemli olan senin başarın değil asla, sen kendini uğruna mücadele ettiğin değerlere adamışsın zaten. Belki sana çok kızan olacak, anlamayan olacak, seni sevmeyen olacak. Ancak merak etme, bir gün gelecek ve herkes senin değerini anlayıp şükranla anacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gokay-gelen

ATAM! Senin bir eşin yok, bizce benzerin de yok! Her başarılı askerin ayrıcalıklı bir yönü olur ama çok az kişinin her özelliği böyledir. Seni farklı yapan şey anı değil, ilerisini yaşamak. Her hareketin planlı, üzerine düşürülmüş, tüm alternatifler değerlendirilmiş şekilde gelişiyor. Önemli olan senin başarın değil asla, sen kendini uğruna mücadele ettiğin değerlere adamışsın zaten. Belki sana çok kızan olacak, anlamayan olacak, seni sevmeyen olacak. Ancak merak etme, bir gün gelecek ve herkes senin değerini anlayıp şükranla anacak.

serdar-demir8

Atam çıktı <3

kerem-mario

fevzi çakmak

fatma-cansu

canım Atam çıktı. yaşaaa Mustafa Kemal paşa yaşaaa <3

mrt-ozn

İsmet İnönü!

Görüş Bildir