Hala Umut Var: Küresel Isınma Bu Basit Planla Alt Edilebilir

-

Bazı araştırmalar küresel ısınma sorununda dönüşü olmayan noktayı çoktan geçtiğimizi gösteriyor; ancak bazıları da halen doğal sınırlar içinde olduğumuzu ve çok basit bir plan ile dünyayı tekrar stabil hale çevirebileceğimizi söylüyor. İkinci yolu seçen araştırmalardan derlediğimiz önlemleri aşağıda görebilirsiniz.

Karbondioksit emisyonu şu andan itibaren 10 yıl içinde yarı yarıya inmeli.

Küresel ısınmayı tetikleyen en önemli unsur olan atmosfere salınan karbondioksitin bir an önce düşük seviyelere çekilmesi gerekiyor. Bilim adamlarına göre 10 yıl içinde yarıya indirilmeli. Bir sonraki 10 yıl var olan değerler yine yarı yarıya düşmeli. Böylece kötü gidişe dur denebilir.

5 yıl içinde temiz enerji üretimi ikiye katlanmalı.

Emisyon sorunu olmayan temiz enerji kaynaklarından elde edilecek çıktı, dünyanın kurtuluşu olabilir. 5 yıl içinde bu kaynaklardan elde edilen enerji miktarı şu anda elde edilenin iki katı olmalı. Bu oran bir sonraki 5 yılda tekrarlanmalı.

Sıfır emisyon hayal değil.

Planın ilk iki adımı uygulanırsa 2050 yılında sıfır emisyon hedefine ulaşılabilir.

Küresel ısınma bu basit uygulama ile durabilir.

Yine bu iki basit hedef yerine getirilirse küresel sıcaklık ortalama 2 derece düşebilir. Bu da şu anda tehdit olarak görülen her türlü gelişmenin sona ermesi anlamına geliyor.

Aslında bu yöntem daha önce denendi ve başarılı oldu.

2006'dan bu yana tüm dünyada ortalama 5,5 yılda bir yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerji miktarı 2 defa 2'ye katlandı. Yani konulan hedef gerçek dışı değil, her şey mümkün.

Fosil enerji kaynakları yakın gelecekte bir nostalji konusu olacak.

Eğer tüm dünya üzerinde sergilenen temiz enerji atılım ve yatırımları bu şekilde devam ederse 2050'den önce fosil yakıtlar tarihe karışmış olacak.

Uzmanlar ve bilim insanları uluslararası bir değişim ihtiyacından bahsediyor.

Eğer küresel anlamda bir konsensus sağlanır ve enerji politikalarında ortak hareket edilen reformlar yapılırsa, hedefin çok daha yakın olduğu belirtiliyor.

2020 kilit tarihler içinde yer alıyor.

Araştırmalara göre 2020'ye kadar karbon emisyonunu düşürecek önlemler ve adımlar küresel çapta atılmalı. Ayrıca fosil yakıt bazlı ürünlerin kullanımı ve üretimi ile ilgili ek vergi uygulamaları getirilmeli. Bu uygulamalar ile yenilenebilir kaynakların etkin kullanımı daha kolay bir şekilde sağlanacaktır.

Küresel ve devletler bazında alınacak önlemlerin yanında mikro çözümler de mevcut.

Bireysel olarak küresel ısınmanın ciddiyetine inanmalıyız ve önlemlerimizi almalıyız.

Daha minimal yaşamlar dünyayı kurtaracak.

Aslında aklımızın ucuna gelmeyen ufak davranışlarımızla bile dünyayı kurtarmamız mümkün. Tüketirken dünyayı tüketmediğimiz bir anlayışa geçiş yapmamız gerekiyor.

Siz de evinizden başlayabilirsiniz.

Evinizi ısıya karşı yalıtıp daha az enerji sarf ederek ideal oda sıcaklığını elde edebilirsiniz. Buna inanın; atacağınız bu ufak adımlar karbon emisyonu adına dev adımlara dönüşecek.

Daha az hayvansal gıda tüketmelisiniz.

Hayvansal gıdaların üretiminden kaynaklanan emisyon oranları ile sizi sıkmak istemiyoruz; ama inanın bu gıdaların tüketimi azalırsa dünya için mükemmel bir şey yapmış olacağız.

Yeni ev eşyası alacaksanız, ilk kriteriniz enerji tasarrufu yapanlar olmalı.

Eğer bu ürünleri tercih ederseniz, üzerinize düşen en önemli görevlerden birisini yerine getirmiş olacaksınız.

LED ampule geçmenin tam zamanı.

Bu ampuller hem daha aydınlık sağlıyor, hem de daha az enerji tüketiyor.

Çöp ayırmaya acilen başlamalısınız.

Hala başlamadıysanız, en önemli adımlardan birisi de bu. Çünkü geri dönüşüm dünyanın geleceği.

En önemlisi de çevre bilincini politikanın bir parçası haline getirmeliyiz.

Toplum olarak çevre bilincini yöneticilerimize aktarabilirsek bireysel anlamda diğerlerine oranla en önemli adımı atmış olacağız.

Dünyada yalnız bir tür ve tek canlı nesli olmadığımızın bir an önce farkına varmamız ve bir an önce hatalarımızı düzeltmemiz dileğiyle...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hipergrafi

Bir yerde küresel ısınmada insanların yaptıklarının arttırıcı etkileri olduğunu ama tamamen insan kaynaklı olmadığını, insan dünya üzerinde hiç var olmamışta olsa küresel ısınmanın olacağı ile ilgili bir yazı okumuştum.

corpse-bride

buzul dönemlerin öncesinde ısınma evresi vardır yanı bu durdurulamaz zaten

koala-neco

Fosil yakıt tarih olursa bu kadar aç arabı ne yapmayı planlıyorsunuz acaba ? Çünkü bu gerizekalıların kafası petrol sat = gelen parayla şahin besle kaplan besle, son model altın kaplama modifiye arabalara bin, her şeyin en pahalısını kulan ve ölümüne israf et ekseninde çalışıyor sadece, üretim, fikri ve fiziki anlamda sıfır adamlarda, halk desen milli bilinçten yoksun, ben derim ki varsın küre ısınsın ama bu herifler bizim kapımıza " açız!!!! diye dayanmasın" malum çok merhametliyiz ;)

gokhan96

Bisikleti unutmuşsunuz. Türkiyede 50 metre uzağa gitmek için araba kullananlar var ilk önce onları arabalarından indirip bisiklet kullandırtmalı, otoyollara bisiklet yolu eklenmeli hava yağmurlu olmadığı sürece düz bir yolda ben her sabah 20 km bisiklet sürebilirim işe giidp gelirken ama bisiklet otoyolu yok.

esen-miray-yilmaz

Küresel ısınma bir an önce yavaşlatılmaz veya durdurulmazsa kutup ayıları da ( ve tüm kutup habitatı :( ) dinozorlar gibi efsane olacak...

lusss

Yaşıyoruzda ne oluyor insan denen şey olmasada olur

Başlıklar

BilimTercihvergi
Görüş Bildir