Görüş Bildir
Haberler
Hakimden Kadınlara: 'Erkekler de Öldürülüyor, Biz de mi Toplanalım?'

Hakimden Kadınlara: 'Erkekler de Öldürülüyor, Biz de mi Toplanalım?'

İstanbul'da 8 Mart 2020'deki 'Feminist Gece Yürüyüşü'nde gözaltına alınan kadınların duruşmasında hakim '10 kadın öldürülüyorsa 20 erkek öldürülüyor’ diyenler de var. Biz de mi toplanalım' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İstanbul Beyoğlu'nda 8 Mart 2020’de yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’ne polis müdahale etmiş ve direnen 35 kişiyi gözaltına almıştı. Haklarında ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme’ suçlamasıyla dava açılan 35 kişinin yargılanmasına, İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün devam edildi. Duruşmaya 7 sanık ve avukatları katıldı.

"Anayasal hakkımızı kullandık"

"Anayasal hakkımızı kullandık"

Duruşmada savunması alınan Zeynep Büşra Islak, “Suçlamayı anladım, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'dür. Ben de bu kapsamda anayasal hakkımı kullandım, alandaydım. Polisten dağılma doğrultusunda hiçbir ihtar duymadım. Polisler bizi işkenceyle gözaltına aldılar. Biz, orada sadece anayasal haklarımızı kullanıyorduk. Üzerime atılı hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

"Keşke İstanbul Sözleşmesi kaldırılmasaydı"

"Keşke İstanbul Sözleşmesi kaldırılmasaydı"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Emel Karadeniz ise “2019’daki 8 Mart sonrasında çok şey değişti. Kadınlar öldürüldü, tecavüze uğradı, işsiz bırakıldı. 2018’den bu yana her direnmede bulundum. Keşke daha çok bir araya gelebilseydik ve İstanbul Sözleşmesi kaldırılmasaydı” diye konuştu.

Hâkimin, “Erkekler de öldürülüyor. '10 kadın öldürülüyorsa 20 erkek öldürülüyor’ diyenler de var. Biz de mi toplanalım' demesi üzerine Sanık Karadeniz, “Siz de anayasal hakkınızı kullanabilirsiniz. Bugün 'Kadınlar öldürülüyor' dediğimizde 'Erkekler de öldürülüyor' diyen devlet yetkilisine ben şunu diyeceğim; devletin görevi nedir” karşılığını verdi.

Diğer sanıklar da üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme, 3 sanık hakkında yakalama emri çıkarılmasına ve tanıkların bir sonraki duruşmada hazır edilmesine karar vererek davayı 28 Nisan’a erteledi.

ANKA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
20
10
4
3
2
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
isotlu-baklava

Toplanın kardeşim, toplanmazsanız adam değilsiniz! Ama siz o toplandığınız anda da yan baktın, küpe taktın diye birbirinizi öldürürsünüz!

Arc noise

Kötü niyetin doğrudan kanıtı... Siyasal yargı.

Pasif Kullanıcı

tipik fetöcü kafası manipülasyon yapıyor hakim kaç tane sevgilsi tarafından öldürülen erkek var dingil