Güzel Başlayıp Faciayla Sonuçlanan 13 Müzik Olayı

12PAYLAŞIM

İnsanların eğlence için evlerinden ayrılıp, facianın ortasında kaldığı 13 olayı unutmamak için derledik.

1. Altamont Halk Konseri / 6 Aralık 1969

San Francisco, ABD - 4 Ölü 

Woodstock'ın başladığı yıl olan 1969'da festivaller çok popülerdi. Gençlerin akın akın gittiği bu festivaller de inanılmaz seviyede kalabalık oluyordu. 300 bin kişinin hayatta kalma mücadelesi verdiği bu festivalde. Birisi cinayet, birisi darp olmak üzere 4 kişi öldü. Gariptir ki festival esnasında 4 tane de bebek doğdu.

2. A1 İmza Günü / 18 Mart 2001

Jakarta, Endonezya - 4 Ölü 

Ünlü boyband A1'in  Jakarta'da gerçekleşen fan buluşmasında 1500 kişi bir anda izdihama yol açtı ve 4 genç hayatını kaybetti. Grubun olanlardan haberi saatler sonra olduğundan programa ara verilmedi. Televizyon canlı yayını dahi kesmedi.

3. Roskilde Festivali / 30 Haziran 2000

Roskilde, Danimarka - 9 Ölü 

Danimarka'nın ünlü festivali Roskilde'de dünyaca ünlü grup Pearl Jam çalarken 9 kişi hayatını kaybediyor. Facia yaşanırken gruba durması ve fanlarını sakinleştirmesi söylenir ancak olan olmuştur.

4. The Who Cincinati Konseri / 3 Aralık 1979

Cincinati, Birleşik Devletler - 11 Ölü 

18 bin biletin satıldığı konserin güvenliği ve yönlendirmesi için sadece 25 polis görev yapmaktaydı. Şarkıları prova eden grubu duyan hayranları kapıların açılmasını beklemeden kapılara saldırınca facia ortaya çıktı. Bu konserden sonra Birleşik Devletler'de güvenlik açısından yeni konser düzenlemeleri yapıldı.

5. Mawazene Festivali / 23 Mayıs 2009

Rabat, Fas - 11 Ölü 

Arap Baharı'na denk gelen bu 9 günlük dev festivalde kulaktan kulağa fısıldanan daha modern bir Fas isteği yine resmi kayıtlara geçmeyen polisin giriş ve çıkışlardaki tavrı ile birleşince izdiham sonucu bir facia ortaya çıktı.

6. Love Parade / 25 Temmuz 2010

Duisburg, Almanya - 21 Ölü

1,4 milyon kişinin katıldığı festivalde, katılımcılardan 21 tanesi konser alanına ulaşamadan, alana giden bir tünelde yaşamlarını kaybettiler.

7. Santika Gece Kulübü Yangını / 1 Ocak 2009

Bangkok, Tayland - 100 Ölü

Bu inanılmaz felaket Bangkok'un ünlü bir gece kulübündeki yılbaşı partisine denk geliyordu. Çıkan yangında yeni yılı göremeden insanlar hayatlarını kaybettiler.

8. Station Gece Kulübü Yangını / 20 Şubat 2003

Rhode Island, Birleşik Devletler - 100 Ölü 

Bir konser için kulübün kapasitesinin üstünde seyirci topluluğu içeriye alınması sebebiyle çıkan izdihamda gençler hayatını kaybetti. Hayatta kalanlara ise dağıtalan 176 milyon dolardan paylarına düşeni aldılar.

9. Beverly Hills Supper Club Yangını / 28 Mayıs 1977

South Gate, Birleşik Devleter - 165 Ölü

Kulübün dar koridorlarında çıkan izdihamda insanlar feci bir şekilde can vermişler. Detaylar videoda.

10. Cro-Magnon Rock Bar Faciası / 30 Aralık 2004

Boenos Aires, Arjantin - 194 Ölü

Kulüp Calleceros isimli grubun konserini izlemek için oraya gelen 3000 kişi ile dolmuştu. Acil durum kapılarının çalışmadığı çıkan izdiham sonucu ortaya çıkan feci rakam ile ortaya çıktı.

11. Colectiv Gece Kulübü Yangını - 30 Ekim 2015

Bükreş, Romanya - 32 Ölü 

Gece kulübünde konser veren grubun ateşli sahne dekorları yüzünden çıktığı düşünülen yangın sebebiyle 32 genç hayatını kaybetti. Ülkede hükümet olaylar sonrası istifa etti.

12. Eagles of Death Metal Konseri - 13 Kasım 2015

Paris,Fransa - 130 Ölü 

Paris'in eğlence mekanlarının yoğun olarak bulunduğu Saint Denis yakınlarında bir konser salonunda devam eden Eagles of Death Metal isimli rock grubunun konseri sırasında terör örgütü tarafından rehin alınan müzik severler korkunç bir şekilde infaz edildiler. Ayrıca eş zamanlı terörist saldırıların düzenlenmesi olayın etkisini daha da artırdı.

13. Ariana Grande Konseri - 22 Mayıs 2017

Manchester, İngiltere - En az 19 Ölü 

Manchester Arena'da gerçekleşen konserin sonunda yapılan saldırıda çoğunluğu 13-18 yaşları arasında olan müzikseverlerden en az 19 kişinin öldüğü bildiriliyor. Ancak görgü tanıklarına göre bu sayı bildirilenden çok daha fazla. İngiltere Başbakanı sıcağı sıcağına olayın bir terör saldırısı olduğunu doğruladı. Henüz hiçbir örgütün üstlenmediği bu saldırı yine amaçları sadece eğlenmek olan gençleri hedef aldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
furkan-merakli

Aynı şey gene paylaşılmış amk

kafa-sesi

Rabat of ki ne of Teknik ekip olarak çalışmıştım.Anlatılacak gibi değildi.Türkiye'de gençlerin bir araya geldiği benzeri bir olay olsa bi baharda burası yaşardı. Ama bizim gençlerde nerde, konserde gazı kaçmış birayı içip kızları taciz etsin, güvenliğe atar yapsın, dekolte açıp sanatçıya yavşasın falan filan.

katbjellandrocks

pearl jam roskilde faciasından çok etkilenmişti,hatta yanlış hatırlamıyorsam ''grubun dönüm noktalarından biri'' olarak bahsediliyordu.şu şarkısında da geçer.

sertacgnlts

turkishmusic.org'daki sezen aksu kavgası da eklenmeli bence.

ozankrky

Empyrium konseri 1996 The Ensemble of Silence şarkısı söylenirken 40 kişi intihar etmiş. (Eski metal geyiklerinden)

Görüş Bildir