Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yaşayan En Zeki İnsanlardan Olan Stephen Hawking'den Alıntılanmış 11 Söz

 > 
12bPAYLAŞIM

21 yaşında Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) tanısı konuluğunda, doktorlar Stephen Hawking'in yalnızca birkaç sene yaşayabileceğini düşünüyorlardı. Fakat teorik fizikçi Stephen Hawking, bu iddiayı boşa çıkardı. Kendisi şu an 73 yaşında. Bunun yanında, hayatının konu edildiği Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi) isimli filmde kendisini canlandıran Eddie Redmayne "En İyi Erkek Oyuncu" ödülüne layık görüldü. Günümüz bilim dünyasına damga vurmuş bu bilim dehası Stephen Hawking'in sözlerini paylaşacağız sizlerle.

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/32149/11-...
Bilimin Parlak Yıldızıydı: Ünlü Fizikçi Stephen Hawking Hayata Veda Etti - onedio.com
Bilimin Parlak Yıldızıydı: Ünlü Fizikçi Stephen Hawking Hayata Veda Etti - onedio.com

1. Okul Hayatı

Okulda ortalamayı geçemeyen bir öğrenciydim. Çok zeki öğrencilerin olduğu bir sınıftı. Ödevlerim düzensizdi ve öğretmenlerim el yazımdan şikayetçilerdi. Ama sınıf arkadaşlarım herhalde benden daha iyi şeyler çıkacağını ön görerek,  bana 'Einstein' lakabını takmışlardı. 12 yaşımdayken, bir arkadaşım başka bir arkadaşımla 'benim hiçbir yere gelemeyeceğim' üzerine bir çanta dolusu şekerine iddiaya girmişlerdi. İddianın sonucunu bilmiyorum.. Neye göre karar vereceğiz ki?

— "My Brief History" konuşmasından, 2010.

2. Uzaylılar

Eğer uzaylılar bizi ziyaret ederse sonuç; Kolomb Amerika'ya ilk ayak bastığında Yerli Amerikalıların durumu nasılsa, bizim de durumumuz öyle olur. Bu yüzden istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için, kendimizi daima geliştirmeliyiz.

— "Into the Universe with Stephen Hawking" belgeselinden, 2010.

3. Bilimsel Bir Buluşta Aydınlanma Anı Hakkında

Seksle kıyaslayamam ama sanırım bunun orgazmı daha uzun sürüyor.

— Arizona Üniversitesi'nde yaptığı bir konuşmadan, Nisan 2011.

4. Engellilik

Engelli bir bireyseniz, büyük ihtimalle bu sizin suçunuz değildir fakat insanlardan acıma beklemenin ya da dünyayı suçlamanın bir yararı da yoktur. Olumlu bir tavır takınmalı ve içinde bulunduğunuz durumu en iyiye döndürmeyi bilmelisin. Fiziksel bir engeliniz varsa, bunu psikolojik bir engele dönüştürmeyin. Bana göre, fiziksel engelli biri, kendisine fazla engel teşkil etmeyecek fiziksel aktivitelere yönelmeli. Sanırım, Paralimpik Olimpiyat Oyunları pek ilgimi çekmiyor. Bana söylemesi kolay, çünkü atletizm oldum olası ilgimi çekmemiştir. Diğer yandan bilim, engelli insanlar için çalışabilecekleri uygun bir alan. Çünkü olayın çoğu zihinde bitiyor. Elbette, deneysel çalışmalar biraz problem çıkartabilir ama, teorik düşünmek de oldukça ideal. Benim engellerim, çalışma alanım olan teorik fizikte bana büyük bir sorun teşkil etmiyor. Aslına bakarsanız bana faydaları da dokundu. Derslerden ve yönetimsel işlerden muafım. Engellilik hayatım boyunca karımdan, çocuklarımdan, iş arkadaşlarımdan, öğrencilerimden aldığım yardımı es geçemem. İnsanların size yardım etmeye hazır olduklarını anladım. Yeter ki, yardımlarının işe yarayacağına dair bir şeyler gösterin onlara. Elinizden gelenin en iyisi yapın.

— Engelli Bireyler ve Bilim adlı makalesinden, Eylül 1984.

5. Zamanda Yolculuk

1967 yılına dönmek isterdim.. Ayrıca ilk çocuğum Robert'ın doğduğu yıla. Üç çocuğum da bana büyük mutluluk verdiler.

— New York Times, Mayıs 2011.

6. Kadercilik Üzerine

uk.eonline.com

Her şeyin önceden belirlenmiş olduğunu, yapacak bir şeyin olmadığını iddia eden insanların bile, karşıdan karşıya geçerken sağına ve sollarına baktıklarını farkettim.

—Black Holes and Baby Universes and Other Essays adlı kitabından.

7. Din ve Bilim Üzerine

Din ve bilim arasında önemli bir fark vardır. Din, otoriyete kuruluyken; bilim, gözlem ve mantığa dayanır. Bilim galip çıkacaktır, çünkü işe yarar.

— ABC kanalına verdiği bir röportajdan, Haziran 2010.

8. Eksiklik ve Hata Yapmak Üzerine

trthaberstatic.s3-website-eu-west-1.amazonaws.com

Birisi bir daha size hata yapmanızdan şikayetçi olursa, ona bunun iyi bir şey olabileceğini söyleyin. 'Ne sen, ne ben hatasız bir şekilde varoluruz.' deyin.

— Into the Universe with Stephen Hawking belgeselinden, 2010.

9. I.Q. Seviyesi Hakkında

sgtr.files.wordpress.com

Hiçbir fikrim yok. I.Q. seviyesiyle övünen insanlar zavallıdır.

— New York Times, Aralık 2004.

10. Kadınlar

Kadınlar tam bir muamma.

— New Scientist, Ocak 2012.

11. Çocuklarına Verdiği Öğütler

Bir, ayaklarınız altına değil, yıldızlara bakmayı unutmayın. İki, çalışmayı asla bırakmayın. Çalışmak size bir anlam ve amaç verir, bunlarsız bir hayat boştur. Üç, eğer aşkı bulacak kadar şanslıysanız, onun da olduğunu hatırlayın ve başınızdan atmayın.

— ABC kanalına verdiği bir röportajdan, Haziran 2010.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eastking

" #1 ARKADAŞLAR BANA EİNSTEİN LAKABINI TAKMIŞLARDI" BU BİZİM BİLAL OĞLANIN LAKABI DEĞİL MİYDİ???

mtcgul

Kesinlikle filmini izlemenizi öneriyorum

salih.zindan.3

Her İnsanın sözünde ki etki yetkisini kaybedebilir..

haciyalniz

kader ilgili saçmalamış kader Allah tarafından bilinir. yani senin sağa ve sola bakacağını bilir Allah. istediğin kadar sağına soluna bak bir arabanın kırmızı ışıkta geçip sana çarpması veya kaldırımda dururken bile sana araba çarpması olasıdır .

Gizli Kullanıcı

Furkan bey, herkes kaderini yaşıyor herşey önceden belirlenmiş durumda herşey Allah tarafından biliniyorsa burdan şunu anlayabilir miyiz? Tecavüzcünün bir kadına saldırması ve o kadının da tecavüze uğraması ikisinin de kaderi midir? Yada bir çocuğun istismara uğraması da yine kader midir? Bir insanın açıklıktan yada savaştan ölmesi de kader midir? Benim dinlere inanmam da benim kaderim midir? Eğer Allah önceden belirlediyse herşeyi neden sevap/günah kuralları var? Çünkü söylediklerine mantıklı olarak bakıldığında insanların kaderi önceden belli olduğu için günahları ve sevapları oluşturacak eylemleri önceden belirlenmiş oluyor. Eğer kader varsa ve herkes kendi kaderine yazılanı yaşıyorsa Allah zaten önceden belirlemiş kimin cehenneme kimin cennete gideceğini diyebilir miyiz? Benim inanmam da o zaman benim suçum değil Allah kaderimi böyle yazmış ama bir yandan da Kur'an inanmadığım için cehennemde yanacağımı söylüyor. Bu nasıl çelişki?

Gizli Kullanıcı

Tabi canım öyledir. Çok komik ya.. Özellikle şu kader kavramı dini çökertmeye yetiyor ama yinede işinize geldiği gibi cevaplar verebiliyorsunuz. Bak çok basit ya her insanın kaderi belli ise diyorum; suçlular, dine göre günahkar olanlar ve iyi olanlar hepsi önceden allah tarafından belirlenmiş demektir. "Senin hayatının ana senaryosu bellidir, fakat yol ayrımlarında hangi tercihi yapacağın senin seçimindir." Diyorsun; hayatı suç işlemekle geçen, tecavüz, hırsızlık, kundaklama gibi dinin yasak koyduğu şeyleri sayısızca kez yapan insanlar var bu kişilerin hayatının ana senaryosu bu suçlar oluyor öyleyse diyorum. Konunun kader ya da allah ile alakası yok. Yaşanılan herşey kendi özgür iradenizle gerçekleşiyor. Sana bir aracın çarpması kaderin değil, o aracı kullanan kişinin kurallara uymaması veya teknik açıdan trafiğe çıkılması uygun olmayan bir aracı kullanması veya senin kendi dikkatsizliğinden kaynaklıdır. Kaderin değildir!

emre-oruc

Her türlü bi çelişki var örnek veriyorum eğer Allah geleceği gören tek kişi ise ve ondan başka büyük kimse yoksa neden Şeytanın ona ihanet ediceğini göremedi ? Neden insanları yarattı Şeytan ile rekabete girdi halbuki bu girilen iddianın bir sonucu zaten Allah tarafından biliniyordu.

emre-oruc

Çelişkilerden biride gökten kuzu inmesi böceklerle konuşan Peygamberler felan bunlar Bilime aykırı şeyler her türlü bir çelişkiye denk düşüyorsunuz ancak red etmiyorsunuz. red edemiyorsunuz çünkü sindiremiyorsunuz gerçekler boğazınızdan midenize inemiyor çünkü CAHILSINIZ.

Gizli Kullanıcı

Güzel örnekler vermişsin, teşekkür ederim.

ozkan-rencber

Müslüman olmasan bile saygılı olman gerekiyor bizimde aynı şekilde. Ateizmi çökertmek için tek bir yazı bile yeterken kocaman kader kavramını küçük göremezsin. İrade 2 ye ayrılır birisi senin seçebil diklerin ki bunlar sınırlı oluyor diğeri ise Allah'ın iradesidir sen önlemini alırsın sonunu dua ederek Allah'a bırakırsın buna da Tevekkül deniyor. Çok komik ya diyip dalga geçmekle olmuyor her şey.

tinerci-bey

hadi ben muammayım diyip özel hissedin bakim gadınlar :))

Görüş Bildir