Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Günlük Hayattan Örneklerle Sistemi Sorgulatan Film Mandıra Filozofu'ndan 15 Replik

 > 
40bPAYLAŞIM
Günlük Hayattan Örneklerle Sistemi Sorgulatan Film Mandıra Filozofu'ndan 15 Replik

Günlük hayat pratiklerimiz, değerli gördüğümüz şeyler ve içine kısılıp kaldığımız ekonomik sistemi ince ince ti'ye alan filmin ana karakteri olan Mustafa Ali, ilk kez karşımıza Çocuklar Duymasın dizisinde çıkmıştı. O dönem çok sevilen karakter üzerine ilki 2013, ikincisi 2015'te olmak üzere iki sinema filmi çekildi. Hakikaten bir yandan güldürürken bir yandan da düşündüren bir komedi filmi olması dolayısıyla özel bir yere sahiptir. Bu filmlerde geçen birkaç repliği sizin için derledik. 

Mandıra Filozofu, IMDb 6,8, Mandıra Filozofu İstanbul ise IMDb 5,7 puan almıştır.

1. Siz çocuk yapmamışsınız ki, proje yapmışsınız.

Çocuğun hayatı ve çocuktan ailenin beklentileri üzerine geçen bir konuşma sırasında geçer.

2. Modern dünya böyledir işte abi teslim olursan ona, sıçarken çiftetelli oynatır insana.

Fotoselli ışık olan tuvaletlerle ilgili konuşma üzerine.

3. Tecrübeye gerek var mı? Bütün başbakanlarımızın bundan önce başbakanlık tecrübesi var mıydı?

İş görüşmesine gittiğinde "Tecrübeniz var mı?" sorusuna karşılık cevabıdır.

4. Ben paraya karşıyım. Para dediğiniz bankada bir dijital ortamdan ibaret. Dokunamazsın, sevemezsin, sarılıp yatamazsın.

5. Emeklilik modern insanın uydurmasıdır. Sen hiç emekli oldum, artık uçmayacağım diyen kuş gördün mü?

6. Ben alarma karşıyım. Uykun gelince uyuyacaksın, zamanın gelince vücudun seni uyandıracak.

7. Ben çimlere basma yasağına karşıyım. Şehirde çimlere basmak için Sneijder veya Drogba olmak gerekir. Sana çime basma derler ama onlar çime bassın diye milyonlarca euro öderler.

8. İstifa edemiyorsanız, özgür değilsiniz.

9. Ben meyvelerin tarla sahibinin olduğu fikrine karşıyım. O meyvelerin sahibi ağaçtır.

10. Özel okula gidenler öğrenci olamaz, olsa olsa müşteri olurlar.

11. En büyük körlük insanların hedefe kilitlendiklerinden etrafını göremediği körlüktür.

12. Gücümüzden, koltuğumuzdan, benliğimizden vazgeçebilir miyiz? İnsanı insan yapan elde ettikleri değil vazgeçebildikleridir.

13. Ben spora karşıyım. Unutmayın ki dünyanın en uzun yaşayan canlısı en az hareket eden kaplumbağalardır.

14. Dünyada insanın başına ne gelirse aç gözlülükten gelir. 1 koyup 20 alacaksanız vardır bir yamuğu, hiç bulaşmayın derim.

15. İhtiyacından fazla şey için çalışmak insanın aç gözlülüğünden başka bir şey değildir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
the_war

Neredeyse hepsinde haklı vallahi.

uduran

Özel Okul'da Tam Burslu okuyan kişi ne oluyor acaba? Müşteri olmadığı kesinde... :)

hakan-demir6

inek.

hakan-demir6

ilk olarak, bilgisayar başında da sosyalleşilir. görmüyor, dokunmuyor olman, bazılarıyla yıllardır konuştuğun kişilerin var olmadığı anlamına gelmez. illa dışarıda gezip tozmaya, para harcamaya gerek yok yani. ikinci olarak, okullar sayesinde kendini pek de eğitmezsin, resmi ideolojinin ve egemen bilim anlayışının dayattığı müfredatın programlamasına maruz kalırsın. okuldan ve sosyalleşmeden arta kalan zamanlarda o programlamanın etkilerinden kurtulup kendini gerçek anlamda eğitebiliyorsan o ayrı, saygı duyarım. ben şahsen okul nedeniyle eğitimime uzun süre ara vermiş olduğumu düşünmüşümdür hep. son olarak bir internet atasözü: don't feed the troll. ;-)

yaren-bulat

Kendini geliştirmek derken rahat bir gelecek için çabalayan insanlara "inek" sıfatı yapıştırmayı mı kast ediyorsun? Lise müfredatından bahsediyorsan bilemiyorum, fakat pekala insana gayet eğitim veren üniversiteler var, o okullara girmek için de "inek" olmak gerekiyor. Sistemin doğruluğunun tartışılacağı konusunda haklısın elbet, ama bu sistemi seçenler "inek"ler değil.

hakan-demir6

okullarda örnek bir öğrenci olmakla ve 'rahat' (bkz: paralı) bir gelecek için sistemin çarklarından birine dişli olmaya can atmakla kendini geliştirmek arasında bir bağlantı yok, üzgünüm. ilk ve orta öğretimde maruz kalınan yoğun beyin yıkama sürecinden sonra üniversite eğitiminin insana vereceği şey de en fazla kapitalist düzen içinde 'makbul' bir meslek edindirmek ve para kazandırmak olur... seçim her zaman vardır. ne kadar abartılı ve yer yer inandırıcılıktan uzak bir karakter olsa da mandıra filozofu insanca olmayan sistemin dışında kalmayı seçmiş mesela.

dedo

Gücümüzden, koltuğumuzdan, benliğimizden vazgeçebilir miyiz? İnsanı insan yapan elde ettikleri değil vazgeçebildikleridir.

murat-guney

6 numaraya kesinlikle katılyıorum amk

kalemhane

İçten içe bu adamın yaşadığı gibi bir hayat yaşamak isteyen ama "Ne saçmalıyor lan bu..? Böyle bir hayat mı var..? Tembellik bahaneleri bunlar.." dedirten düzenimizi seveyim.. (!)

Görüş Bildir