Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Güneş Enerjisiyle Çalışan 'Çapa Makinesi' Üretti

6PAYLAŞIM

Kastamonu Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fuat Kartal güneş enerjisi ile çalışan çapa makinesi üretti. Makine, endüstriyel tasarım tescil belgesi aldı.

Cihaz için Türk Patent Enstitüsü ile, 124 ülkede geçerli olan Uluslararası Patent başvuru yapıldı.

Makinenin küçük çaplı tarlalar için üretildiğini belirtin Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, "Sipariş aldığımızda büyüklerini de yapacağız. Çevreye hiçbir zararı yok. Yakıt masrafı yok. Üniversitemizin ilk endüstriyel tasarım belgesi bu cihaz için alındı. Yatırım yapmak için kaynak peşindeyiz. Üniversite olarak üretime geçeceğiz" dedi.

'4 farklı model üzerinden geliştirdik'

Çapa makinesi yapmaya köyünde çiftçilerin çektiği sıkıntılar nedeniyle karar verdiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Fuat Kartal ise, "Memleketime gittiğim zaman köylülerle vakit geçiriyorum. Herkesin sorununu dinliyorum. Köyde bana fidanların arasının dar olduğunu çapalamanın ancak insan eliyle yapıldığını söylediler. Ben de bu çapa makinesini yapma kararı aldım. Bu çalışmayı 4 farklı model üzerinden geliştirdik, test ettik eksikliklerini belirledik. Tamamen yerli dış ekonomiye bağlı kalmadan kendi mühendislik bilgilerimizi kullanarak bir ürün geliştirdik." dedi.

'Makine sayesinde kullanıcı dik durduğu için bel rahatsızlığı yok'

Çapalamanın makinesiz yapıldığı durumlarda bel ve diz kaslarına zarar verdiğini anlatan Kartal, "Makine sayesinde kullanıcı dik durduğu için bel rahatsızlığı vermiyor. Daha kısa sürede az enerji harcanarak işler yapılabiliyor. İnsanlar para kazanmak için sağlıklarını daha sonra da sağlıklarını kazanmak için paralarını harcıyorlar. Bu sistem sayesinde çiftçiler hem işlerini yapacaklar hem de sağlıklarını koruyacaklar" ifadelerini kullandı.

Bir saatlik iş 20 dakikada yapılıyor

Kartal, makinenin 3 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanılarak yapıldığını söyledi ve şöyle devam etti:

"Gelişmeye açık bir teknoloji. Güneş olmadan 7 saatlik bir çalışma yapmaya imkan veriyor. 1 saat içerisinde kendisini sarj edebiliyor. Yüksek torklu bir çark sistemi var. Toprağı çapalama derinliğinde herkes kendisi ayarlayabiliyor. İnsanların bir saatte yapacağı işi 20 dakikada yapabiliyor. Zamandan yüzde 60 tasarruf sağlıyor. Bundan sonrada sıkıntıları çözen ürünler geliştirmeye devam edeceğim."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir