Görüş Bildir
Haberler
Gün Geçmiyor ki Mona Lisa'nın Yeni Bir Sırrı Ortaya Çıkmasın...

etiket Gün Geçmiyor ki Mona Lisa'nın Yeni Bir Sırrı Ortaya Çıkmasın...

Onedio Medya
10.12.2015 - 16:02

Fransız bilim adamı, eşsiz gülümsemesiyle dünyanın en çok tanınan eserlerinden biri olan Mona Lisa'nın altında bir portreyle bir taslak resim buldu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Rönesans döneminin efsanevi ustası Leonardo da Vinci'nin 'Mona Lisa' adlı eserinin altında iki resim daha bulundu. 

BBC'nin haberine göre, Fransız optik mühendisi Pascal Cotte, yaklaşık 10 yıldır reflektif ışık tekniği kullanarak incelediği Mona Lisa'nın yağlıboya katmanının altında başka bir portreyle bir de taslak bulduğunu söyledi.

"Bu resimdeki kadın gülümsemiyor. Kesinlikle başka bir kadın"

"Bu resimdeki kadın gülümsemiyor. Kesinlikle başka bir kadın"

Fransız optik mühendisi Pascal Cotte

Lumiere Teknoloji'nin kurucularından Cotte, Mona Lisa'nın altındaki resimde, oturur vaziyette, yan tarafa doğru bakan farklı bir kadının portresinin yer aldığını belirterek, 'Bu resimdeki kadın gülümsemiyor. Kesinlikle başka bir kadın' dedi.

Bu portrenin altında da bir taslak çizim bulunduğunu dile getiren Cotte, 'Daha yakın plandan çalışılan taslakta büyük bir burnu, ince dudakları ve kaba elleri olan bir kadın görülüyor' diye konuştu.

Louvre Müzesi'nde sergilenen tabloyu 2004'ten bu yana inceleyen Cotte, Katman Ayrıntılandırma Yöntemi (LAM) adlı bir teknik geliştirmişti. Tablo üzerine 'bir dizi yoğun ışık verilerek' uygulanan yöntemde, kamera yardımıyla ışıkların yansımaları ölçülüyor ve resmin katmanları arasında neler olduğu ortaya çıkarılıyor.

Cotte, 'Bu yöntemle, tıpkı bir soğan gibi katmanlara ayırdığımız tablonun, yapılışındaki tüm aşamaları görebiliyoruz' ifadesini kullandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İtalya'da 1452-1519 yılları arasında yaşayan Leonardo da Vinci, aynı zamanda mimarlık, mühendislik, matematik, anatomi ve müzik alanlarında da eserlere ve buluşlara imza atmıştı. Da Vinci'nin başyapıtı sayılan 'Mona Lisa', tüm dünyada en çok tanınan birkaç eserden biri olarak kabul ediliyor. Rönesans döneminin büyük ustasının Mona Lisa'yı resmetmeye 1503'te başladığı düşünülüyor. Tahta pano üzerine boyanan ve 1517'de tamamlanan Mona Lisa'nın Floransa yakınlarındaki Greve in Chianti kasabasında yaşayan kumaş tüccarı Francesco Bartholomeo Giocondo'nun genç eşi Lisa'nın portresi olduğu düşünülüyor.

Gizemli gülümsemesiyle milyonlarca kişinin hayranlığını kazanan Mona Lisa, daha önce de çeşitli kızıl ötesi ışıklar ve çoklu tayf analizi gibi bilimsel yöntemlerle incelenmişti.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
258
72
24
18
13
10
3
Yorumlar Aşağıda
Reklam