Görüş Bildir
Haberler
Gültan Kışanak'a 5 Yıla Kadar Hapis İstemi

Gültan Kışanak'a 5 Yıla Kadar Hapis İstemi

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 5 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

Kışanak hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, Yenişehir ilçesi İstasyon Meydanı'nda, 8 Mart'ta valiliğin izniyle, 'Dünya Kadınlar Günü' dolayısıyla düzenlenen etkinliğe, HDP'nin seçim otobüsü ile 400 kişilik bir grubun yürüyüş yaparak ve çeşitli sloganlar atarak geldiği belirtildi. 

Kışanak'ın da katıldığı mitingin başlangıcında, PKK/KCK terör örgütünü övücü nitelikte olan 'Ey Düşman' isimli sözde 'marş' çalındığı ifade edilen iddianamede, etkinlik alanında bulunan grubun zafer işareti yaptığı, saygı duruşunda bulunarak sözde marşa eşlik ettiğine yer verildi.

 Suçlama: 'Terör örgütü propagandası yapmak'

İddianamede, Kışanak'ın etkinlikte yaptığı konuşmada, Abdullah Öcalan'dan 'öncü', ölen terör örgütü mensuplarından 'şehit yoldaşlarımız' olarak bahsettiği aktarılarak, şunlar kaydedildi:

'Kışanak, mitingin yapıldığı meydana ilişkin, 'Kürdistan'ın kalbi' ibaresini kullanmıştır. Silahlı terör örgütüne katılıp dağda bulunan örgüt üyesi kadınlar için övücü mahiyette 'dağda direndiler' ifadelerini kullanmıştır. Silahlı terör örgütünün kurucusu Öcalan'ın görüş ve düşüncelerinin toplum içinde benimsenmesi ve kökleşmesini telkin ve teşvik edecek şekilde konuşma yaptığı anlaşılmıştır. Şüphelinin konumu, hitap edilen kitle tarafından algılanma biçimi dikkate alındığında suçun düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kabul edilemeyeceği, bu nedenle şüphelinin üzerine atılı 'PKK terör örgütü propagandasını yapmak' suçunu işlediği anlaşılmıştır.'

Gültan Kışanak'ın 'terör örgütünü ve Öcalan'ı övücü mahiyette marşların çalındığı, ölen örgüt üyelerinin fotoğraflarının bulunduğu bez parçalarının ve pankartlarının açılıp taşındığı, terör örgütünün propagandasına dönüştürülen etkinliğe katılarak söz konusu konuşmayı yaptığı' belirtilen iddianamede, Kışanak hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi'

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam