Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Güçlü Kalemleriyle Türk Edebiyatının Unutulmaz 15 Kadın Yazarı

291PAYLAŞIM

Kadınların her alanda olduğu gibi edebiyat alanında da ne kadar başarılı olduğunu hatırlatmak lazım. Bunu hatırlamak için de güçlü kalemleriyle Türk edebiyatının unutulmaz 15 kadın yazarına bir bakalım...

1. Tezer Özlü

Burası bizim değil, bizi öldürmek isteyenlerin ülkesi!

2. Tomris Uyar

Son aylarda -ya da yıllarda- sürekli bir bezginlik içindeydik. Hiçbir şey eskisi gibi olamayacakmış gibi, düzelmeyecekmiş gibi... Önceleri katlandığımız, sonraları boyun eğdiğimiz şu bezginlik bile aynı kalmayacakmış gibi. Konuşmalarımız da umutsuzluk üstüneydi hep. Ara sıra bir çıkış yapıyorduk belki ama onun parlaklığı da kapkara gökte bir iz bırakmıyordu tabii. Sürüncemedeydik.

3. Adalet Ağaoğlu

Hukuk olmayan yerde yargı,
Aşk olmayan yerde çocuk,
Hayat olmayan yerde ölüm....

4. Elif Şafak

Ne yazık ki, sokakta kadınlara laf atan ama kendi kız kardeşlerine yan gözle bakılınca kanına dokunan bir erkeklik modeli var. Ve gene ne yazık ki, biz kadınlar yetiştiriyoruz onları. Doğdukları andan itibaren ''Koçum, sultanım, aslanım...'' diye diye. Onları ayrıcalıklı olduklarına gene biz anneler inandırıyoruz. Sonra o zanla onlar gidip başka kadınların kalplerini kırdıklarında kendimize hiç pay çıkarmıyoruz.

5. Ece Temelkuran

Bu ülke, insanı her gece çaresizlik hissiyle uyutup sabah da sana ait olmayan bir utanç duygusuyla uyandırıyor. Gece sen bilmeden kim bilir ne rezaletler, felaketler yaşanıyor. Sabah da kendi kendimizi, bulunmadığımız yerlerdeki ölümler için suçlayarak, utanarak uyanıp... His kuşatması bu. Felç oluyoruz felç!

6. Ayşe Kulin

Savaş insana her şeyi öğretir. Bir de barış içinde yaşamayı öğretse keşke.

7. Buket Uzuner

Ancak Türkiye'de kadın olmaktan daha zor bir şey daha vardır, o da genç ve yalnız bir kadın olmaktır.

8. İpek Ongun

Biz kadınlar duygusal mahluklarız.
Sevildiğimizi bilirsek...
Yaptıklarımızın takdir edildiğini görürsek...
O insana nasıl da bağlanırız.

9. Mîna Urgan

Çağımıza uymak zorundayız palavrasına da hiç mi hiç inanmıyorum. Eğer yaşadığım çağın en yüce ideali köşeyi dönmekse; eğer yaşadığım çağ toplumsal adaletsizlik üstüne kuruluysa; eğer yaşadığım çağ inandığım her şeyi yadsıyorsa; eğer yaşadığım çağa bayağılık ve çirkinlik egemense ben böyle bir çağa neden ayak uydurmak zorunda kalayım? Tam tersine baş kaldırırım, direnirim böyle bir çağa karşı. Bu yüzden dinozorlukla suçlanmam da vız gelir bana. Çünkü ben dinozoru tarih öncesi çağların nesli tükenmiş bir hayvanı olarak değil; geçmişin doğruluğu kanıtlanmış ve yadsınamaz değerlerini yeni sentezler yaparak geleceğe taşımayı amaçlayan bir yaratık olarak tanımlıyor, dinozorluğumla övünüyorum.

10. Mine Söğüt

Bu şehir yüzyıllardır erkektir ve kadınları sevmeyi bilmez. İşte bu yüzden, bu şehirde ben her gün kendimi defalarca öldürürüm. Bomba olur patlarım; kulesinden, köprüsünden aşağı atlarım. Elimde bir bıçak her yerime saplarım. Tavandaki bütün ipler kendimi asmam için sallanır. Arabalar, önlerine atlamam için yol alır. Denizinde, lağımında, çöpünde kimliksiz cesedim. Kimsesizler mezarlığında daracık çukurlara sığar dev cesaretim.

11. Halide Edip Adıvar

Haksızlığa sapıp çoğu insanın seninle beraber olmasını sağlamaktansa adaletle davranıp tek başına kalmak daha iyidir.

12. Gülten Akın

Gazetelerden, televizyondan kan damlıyor bir yandan. Öteden yılbaşı kutlamaları. Salt gürültü, salt mutlu gibi yapan insan (Nasıl insan?) kalabalığı. Sevinç de eğlence de sahte, bir yüzü bu… Öte yüzü kavgazan, kıyıcı, savaşlardan savaş beğenen. Öldüren ve ölen, aptalca!

13. Aslı Erdoğan

Genç ve güzel bir kadınsanız eğer, erkekler gövdenizi asla reddetmezler, sizi reddetseler bile.

14. Sevgi Soysal

Sevgi sözcüğü bir kadına her zaman bir şeyler anlatır.

15. Füruzan

Saç, kadının çeyizidir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pekala

Elif Şafak in olmasını eleştirenler nedeni çok satan yazarlardan olmasi mi ?

aydin-kirklar

Nilgün Marmara..

evrim-bek

Elif Şafak ve İpek Ongun mu? Utanmasan Canan Tan'ı da koyacakmışsın.

platon

Linç edileceğim fakat cidden Türk edebiyatında kadın yazarların kalitesi, etkisi çok sönük. Gerçi dünya edebiyatında da öyle; Sefiller, Suç ve Ceza, Anna Karenina, Monte Kristo Kontu, Babalar ve Oğullar, Dönüşüm, Yabancı, Ulysses, Cesur Yeni Dünya, 1984... Bütün kaliteli yapıtlar her daim erkeklerin elinden çıkmış. Nedeni? Kadınların kendilerinin kadın olduğuna ısrarla dikkat çekmeleri. Bu galeride de buna rastlıyoruz, bakın bu kadın yazarların yazdıklarına? Alayı kendilerinin kadın olduğunu ve kadın soruna dikkat çekme amacında olduğunu gösteriyor. Edebiyatı düşüncelerini savunabileceği bir sav mekanizması olarak gördükleri için dünya tarihinde kadınların edebiyatta yeri devede pire olmaktan öteye gidememiştir. Keza öteki sanat dalları, bilim, sinema vb.vb. geçmişte de öyle bugün de öyle. Keşke kadın erkek eşitliği olsa, ne yazık ki kadınlar bunun için göze dokunur hiçbir şey yapmamış erkek düşmanlığından başka!

kitapkokusu

virginia woolf'un da dediği gibi, yazmak için sessizlik gerekir ve kendine ait bir oda. kadınların görevi yüzyıllarca çocuk doğurmak ve temizlik yapmak olmuştur, hatta insanlığın yaradılışından beri. ne bekliyordunuz acaba?türk dişiler yıllardır erkek egemenliği altında yaşıyordu. türkler müslüman olduğundan beri, yaklaşık bir 1000 yıl falan yani. eğer bir araştırırsanız, hala okula gönderilmeyen kız çocukları olduğunu görebilirsiniz. hatta doğuda filan değil, başucumuzda, izmirde, konyada. daha 200 yıl öncesine kadar ingilterede, fransada kadın insan olarak görülmüyordu, araplarda hala tartışılıyor. koskocaman bir topluluk, dişisiyle, erkeğiyle, doğan çocuğun vajinası olduğunu gördüğü andan itibaren, onun geleceğini ve nasıl yetiştirileceğini hazırlıyor. edepli olacak, kocasına itaat edecek, çocuk doğurup onları iyi bir şekilde yetiştirecek. başka türlüsü düşünülebilir mi ki? kadınların görevi nedir ki? diyorsunuz ki erkek düşmanlığı, diyorsunuz ki yazar kadınlar anca kadın haklarını savunuyor. ya kadın düşmanlığı ne olacak? iki dakika durup düşünür ve empati yaparsanız, insanların kadınların özgürlüğü için neden adeta ciğerlerini parçaladıklarını görürsünüz. doğduğun andan itibaren sınırlandırılma, küçümseme, insanların senin hayatın ve fikirlerin üzerinde oluşturmaya çalıştığı baskı, hayatını bir erkekle birleştirmeme isteği, ancak bir hayat arkadaşına duyulan ihtiyaç ve toplum baskısı arasında ikilemde kalmak, kadın olmanın getirdiği manevi zorluklardan sadece birkaçı. maddi zorluklara bahsetmeye bile gerek yok, manşetlerden inmeyen şeyler. şiddet, taciz, tecavüz. bu durumda sorarım size, bu kadınlar ne yapacaklardı? sus pus oturacaklar, seslerini duyurmaya yada haklarını savunmaya kalkışmayacaklar mıydı? istediği gibi istediğini yazar, klasik olur veya olmaz, istersen okursun, beğenirsin yada beğenmezsin. ha evet, kadınların dünyaya katkısı devede piredir tabi, bu bir gerçek. bilim adamlarını kadınlar yetiştirdi saçmalığını söylemeyeceğim çünkü gerçekten saçmalık.-öyle bir savunma mı olur ya?- ama söylediğim gibi, üç çocuk doğurup yetiştirmekten, ev işlerini yapıp kocalarını tüm gün memnun etmeye çalışmaktan vakit bulabilselerdi, yazar, bilim insanı, mühendis olmak için gerekli eğitim ve bilgiye sahip olsalardı, eminim bahsettiğimiz konuda dişiler ve erkekler eşit olurdu. zaten bizlerin sizlerden daha gelişmiş, detaycı bir beyne, daha iyi bir hafızaya, daha pratik bir zekaya sahip olduğu da herkes tarafından kabul edilmiş bir gerçektir.

kitapkokusu

okumazsan anlarım

gokcen-sena-acar

Tezer Özlü ve diğerlerinin olduğu listede İpek Ongun hadi onu geçtim Elif Şafak'ın ne işi var allasen ya.

Görüş Bildir