Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gözleriniz Hakkında İlginizi Çekebilecek 24 Bilgi

 > 
531PAYLAŞIM

Gözler kalbin aynasıdır, gözler ruhun dışa açılan penceresidir... Başka, bütün bunların dışında göz hakkında belki de ilk defa duyacağınız 25 bilgi.

Kaynak: http://list25.com/25-crazy-facts-about-y...

24. Göz renginiz değişebilir

İnsan gözü irisinde veya oküler sıvı içerisinde mavi ve yeşil pigmentler her halükarda bulunur. Bu sebeple bulunulan ortamın ışık koşullarına göre özellikle açık renkli gözlerin rengi değişiklik gösterebilir. Yani gözünüzün güneşli havada bal rengi veya ela olması gerçekten olası.

23. Gözleriniz mavi ise dünya üzerindeki mavi gözlü diğer herhangi bir kişi ile ortak bir atanız var demektir

İlk mavi gözlü insan bundan yaklaşık 6.000 ila 10.000 yıl önce yaşadı, o tarihten önce herkes kahverengi gözlüydü.

22. Her gözde her biri ışığa duyarlı 107 milyon hücre bulunur

Yedi milyon koni hücresi renkleri ve detayları görmenize, 100 milyon çubuk hücre de siyah ile beyazı ayırt etmenize yardımcı olur. Yani esasen gözünüzdeki hücrelerin 10'da birinden azı renkleri algılar.

21. 20/20 görüş = normal görüş

Bu sayı büyük oranda kişiseldir ancak göz doktorları insanların harf tabelasını 20 feet (6 metre) mesafeden okumaları gerektiğini belirlemişlerdir. Normal ışıklandırma koşulları altında bu normaldir.

20. Görüntüyü ters çeviren bir gözlük takarsanız beyniniz bu görüntüyü düzeltecektir

Nesneleri baş aşağı görüyor olsanız bile, beyniniz buna önünde sonunda adapte olacak ve nesneler gerçekte oldukları taraftaymış gibi hareket etmeye başlayacaksınız (gerçekte olmasanız bile).

19. Dakikada ortalama 17, günde 14.280 ve yılda 5,2 milyon kere göz kırparsınız

İnsan konuşurken, okurken olduğundan daha fazla göz kırpar.

18. Göz kası vücudunuzdaki en hızlı kastır

Hızlı gerçekleşen bir olay için "göz açıp kapayıncaya kadar" denmesinin bir mantığı vardır, göz kası vücudunuzdaki en hızlı kastır. Bir göz kırpma 100 - 150 milisaniyede gerçekleşir ve bir saniyede 5 defa göz kırpmak mümkündür.

17. Yaşlandıkça okuma gözlüğüne ihtiyaç duyacaksınız

Nüfusun yaklaşık %99'u için okuma gözlüğüne ihtiyaç duyma yaşı 43 - 50 arasındadır. Çünkü göz lensleri yaşlanmayla birlikte odaklanma kabiliyetini yavaş yavaş kaybeder.

16. Göz lensleri herhangi bir kameranın lensinden daha hızlıdır

Gözbebeğinin hemen arkasında baktığınız nesneye odaklanan lens bulunur. Bir saniyeliğine bulunduğunuz oratama göz gezdirin ve odaklandığınız çeşitli mesafeleri düşünün. Bunu her yaptığınızda, göz lensleriniz siz farkında olmadan odağının anlık olarak değiştirecektir. Bunu aynı mesafede odaklanması birkaç saniye süren fotoğraf makinesi lensi ile kıyaslayın. Hızlı değil mi?

15. Göz kırpmak son derece önemli bir göz işlevidir

Göz kırpmak göz yaşını gözün tamamına dağıtarak göz yüzeyindeki kiri temizlemeye yardımcı olur. Gözyaşı gözü nemlendirmeye ve kayganlaştırmaya yardımcı olur ve ayrıca önemli anti-bakteriyel özelliklere sahiptir.

14. Yaşlandığında herkes katarakt olur

Kataraktın, yaşlandıkça saçların beyazlaması gibi normal bir şey olduğunu düşünebilirsiniz, doğal gelişen bir durumdur. İnsanlarda kataraktın ortaya çıkma yaşı ortalama 70'tir.

13. Diyabet sıklıkla ilk olarak göz muayenesinde teşhis edilir

Tip 2 diyabet hastaları genellikle semptom göstermezler, yani bu hastalığı taşıdıklarını bilmezler. Bu tip diyabet normal olarak göz muayenesi sırasında, gözün arkasında kanayan küçük damarların görünmesiyle ortaya çıkar.

12. Gözlerinizle değil, beyninizle görürsünüz

Bunu zaten bildiğinizi söyleyebilirsiniz, ancak çoğu zaman bulanık veya az görme gözün kendisinden kaynaklanmaz. Beynin görme korteksinde bir şeylerin yanlış gittiğinin işaretidir.

11. Gözleriniz kör noktalara adapte olabilir

Glokom gibi belli başlı göz sorunları görüşünüzde kör noktaların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Tıpkı ters çevrilmiş görüntüye alışmanız gibi beyniniz boşlukları doldurarak kör noktalara adapte olmanızı sağlar.

10. 20/20 görüş en iyi görüş değildir

Tipik harf testinde, 20/20 görüş alttan birinci satırdır. Onun altındaki satır çok daha küçüktür ve bu satırı görebilirseniz bu sizin 20/16 görüşe sahip olduğunuz anlamına gelir. Kaydedilmiş en iyi insan gözü görüşü 20/8'dir, yani bu normal insanların 8 feet (2.5 metre) mesafeden gördüğü şeyi, siz 20 feet (6 metre) mesafeden görebilirsiniz demektir.

9. Kuruduğunda gözleriniz sulanır

Gözyaşı üç farklı bileşenden oluşur; yağ, mukus ve tabii ki su. Eğer bu bileşenler doğru miktarlarda olmazsa gözleriniz kuruyabilir. Bu tür bir kuruluğa tepki olarak beyniniz daha fazla gözyaşı üretir.

8. Gözler hızlı iyileşir

Düzgün bir bakım ile gözün kornea yırtığını onarması sadece 48 saat sürecektir.

7. Yenidoğanlar gözyaşı üretmez

Bağırarak ağlamalarına karşın, bebeklerde 4-13 haftalık oluncaya kadar gözyaşı olmaz.

6. Henüz göz küresi nakli yapılamamaktadır

Göz ile beyin arasındaki bağlantıyı sağlayan optik sinir herhangi bir müdahaleye karşı son derece hassastır.

5. Ölçüleri

Ortalama bir göz küresi 2,25 cm çapında ve 7 gr ağırlığındadır.

4. Heterokrom

İki gözü de doğuştan farklı renklerde olan kişileri tanımlamak için kullanılan terimdir.

3. Göz kasları

Vücuttaki tüm kaslar göz önünde bulundurulduğunda göz kasları en aktif olanlardır.

2. Çalışan kısımlar

Tam olarak işlevsel olmak için gözleriniz iki milyondan fazla çalışır kısımdan oluşmuştur.

1. Köpekbalığı gözü

Köpekbalığı korneaları insan gözü korneasına son derece benzerdir. Bu benzerlikten dolayı göz ameliyatlarında nakil için kullanılır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mertcan-engin1

Benim göz rengim hava durumuna göre değişiyor ama sadece bal rengi ve ela değil mavi sarı kahverengi siyak kırmızı turuncu gri yeşil mor benzeri bir mavi ve bunların farklı tonu .Biyoloji öğretmeni bunun bir genetik hastalık olabileceğini söylemişti .Dedemin söylediğine göre onun dedesinin dedesinin dedesi de bunun gibiymiş ama daha az renge sahipmiş Niye yazdım bilmiyorum içimi dökmek istedim belki de

mychocolate567

İnsanlar inanmıyacak mavi gözlülerin aynı atadan olduğundan ama gerçekten öyle bir şey var. Mavi gözlüler aynı atadan gelebiliyor. Mesela Rusya'daki insanların çoğu mavi veya yeşil mavi tonlarında göz renklerine sahipler ve onların bazıları aynı atadan geliyor olabilir. :))

mychocolate567

Ve gerçekten de göz rengi değiştirilebiliyor. Bu lazerle de olabiliyor. Bazenkilerini biliyordum. Hepsi de çok faydalı bilgiler olmuş. Teşekkürler. :))

abdulsamet-altun

mavi göz mutasyona uğrayan gözlerdir...

irem-kizilcim

23.bilgi uydurma bir bilgi yani hangi milletten , ırktan olursa olsun bütün mavi gözlülerin hepsi akrabaymış gibi ... insanlar alemininde genleri maymunlarla uyuşuyor ama yakın irtibatımız var diyemem

feyk

bilimsel olarak tamamen dogru. keza bu konuda kopenag universitesi tarafindan yayinlanmis makaleyi buldum. danimarkadan, turkiyeye, urdune genis bir cografyada genetik incelemede bulumuslar. mavi gozlu bireylerin mitokondriyel dna larinda benzerlik bulunmus. bunun anlami ayni soydan geldikleridir. mitokondriyel dna anneden cocuklara degisime ugramadan direk gectigi icin soyun takibinde sikca kullanilir. toplumlarin goc yollarininin, akrabalik iliskileirnin kolayca tespitini saglar. bu arastirmaya gore mavi gozluluk 6 ile 10bin yil oncesinde tek bir ortak atada, tek bir mutasyonla ortaya cikip, yayilmis. kaynak:

burak-altintas

Sen ne diyorsun len değişik

mychocolate567

Feyk Evet doğru söyledin. :))

mychocolate567

Feyk Evet doğru söyledin. :))

adar-korkmaz

benim allamdım şey şu hetogrozmo zımbırtısı ney hastalı lo anlamadım ki ben bide şu gözlu ters takma o sadace zaman kaybı benim valla gözlüm var uza göremiom valla yemin inanan inansın inanmayan inanmasın alahalla ya ama anlamayana laf sökarı ha pf canım sıkıldı bb herkeze bb

Görüş Bildir