Görüş Bildir
Haberler
Gözler Koronavirüsün En Çok Etkilediği İstanbul'da: "Vaka Sayısını 10 İle Çarpın, Tedbirlerde Gerideyiz"

Gözler Koronavirüsün En Çok Etkilediği İstanbul'da: "Vaka Sayısını 10 İle Çarpın, Tedbirlerde Gerideyiz"

Vaka sayısı, artış hızı ve ölüm rakamlarının hızla yükseldiği İstanbul’daki durumu değerlendiren uzmanlar, test sayılarının yetersizliği ile izolasyon kurallarının çiğnendiğin söylediler. Hızlı test kitlerinin de devreye girmediğini belirten uzamanlar, tespit edilemeyenler ile birlikte vaka sayısının 10 ile çarpılması gerektiğini belirtti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın, Çin’de bir kişinin ortalama 2.6 kişiye Kovid-19 bulaştırdığını, İstanbul’da ise bir kişinin bulaştırdığı kişi sayısının 16 olduğunu açıklaması gözleri megakente çevirdi.

Tedbirlerin sonucu 3 hafta sonra ortaya çıkar

Tedbirlerin sonucu 3 hafta sonra ortaya çıkar

Milliyet gazetesinden Mert İnan'ın haberine göre, Kovid-19’a yönelik her tedbirin sonucunun en az üç hafta sonra görülebileceğini dile getiren Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyesi Filiz Ünal İncekara, hızlı testlerin hala devreye girmediğini söyleyerek İstanbul'un durumunu şöyle açıkladı:

'Hızlı testler halen devreye girmiş değil. Test sayısını günde 30 bine çıkartmadığımız takdirde, Nisan sonuna kadar özellikle İstanbul’da ciddi vaka sayıları görebiliriz. Vaka sayıları üç hafta sonunda tepe seviyeye ulaşmış olacak. Sağlık çalışanlarını da belli periyotlarda taramadığınız sürece hastalar ve sağlık çalışanları arasında virüs mekik dokuyacak. Vatandaşlar, Nisan sonuna kadar tüm tedbir ve uyarıları dikkate almalı. Bu işin şakası yok. Şu an PCR yani antikor testleri uygulanıyor. Antijen dediğimiz hızlı testlerin de devreye girmesi şart.'

"1 kişi 276 kişiye bulaştırdı. 5'i hayatını kaybetti"

"1 kişi 276 kişiye bulaştırdı. 5'i hayatını kaybetti"

İstanbul ve İzmir’deki sürecin sıkıntılı geçeceğini dile getiren İncekara, önlem almayan bir işinsanının virüsü nasıl yaydığını ve sonucunun nasıl felaketle gittiğini şöyle anlattı:

'Bir büyük kentte Kovid-19 tespit edilen iş insanının 276 kişiye hastalığı bulaştırdığı ve beş kişinin yaşamını yitirdiği gerçeği ortaya çıkmış. Durumun ciddiyeti için halkımızın izolasyon, maske, hijyen kuralları ve sosyal mesafeye dikkat etmesi gerekiyor. Bu kurallara uyan bir kişi pozitif olsa da en fazla bir kişiye virüs bulaştırabilir. Ancak şu an için İstanbul’daki bir kişinin 16 kişiye virüs bulaştırması korkutucu.'

"İstanbul'da iyi değiliz, testler artırılmalı"

"İstanbul'da iyi değiliz, testler artırılmalı"

İstanbul Aile Hekimliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kutbettin Demir ise İstanbul’da tespit edilemeyenler ile birlikte vaka sayısının 10 ile çarpılması gerektiğini belirterek, “Bilim Kurulu’nun aldığı güzel kararlar var ama şu an özellikle İstanbul’da iyi gitmiyoruz. Test sayısını mutlaka artırmamız gerekiyor. Pozitif hastaların temas ettiği kişileri yakalayıp evde karantinada tutmamız gerekiyor. Kovid-19 vakaları arasında çok az sayıda da olsa evde durması gerekirken bazen karşımızda bulduğumuz veya telefon açtığımızda markete gittiğini söyleyenler olabiliyor. Ateş, öksürük, nefes darlığı olmadan da Kovid-19 olan insanlar var” diye konuştu.

"Tedbirler geç alındı"

"Tedbirler geç alındı"

İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk ise, önlem ve izolasyon konusunda iki haftalık gecikme yaşandığını ifade ederek, şunları söyledi: 

“Hayata geçirilen tedbirleri 1 Mart’ta almamız gerekiyordu. Test sayıları yetersiz. İstanbul’un nüfus yoğunluğu mücadeleyi güçleştiriyor. 1 Mart’tan sonraki üç hafta içinde yurtdışından 372 bin kişi İstanbul’a geldi ancak sadece yüzde 5’i karantinaya alındı. İstanbul’da 3 Nisan’dan itibaren geçerli tedbirler 1 Mart’ta itibaren hayata geçmeliydi. Kentteki artış devam edecektir.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
130
54
21
13
8
6
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

İstanbul sırf devletin para yok diye alamadığı önlemler yüzünden şu an felakete doğru sürükleniyo , sokağa çıkma yasağı için geç kalındı evet ama çok geç kal... Devamını Gör

Twenty Eight

Bunların tedbirleri yolu halı yıkar gibi yıkamak ve bunun gibi saçma sapan tedbirler. İnsanlar sanki sürünerek dolaşıyor caddelerde. Hayret bir şey

general-zod

ne güzel virüs bize gelmedi diyorduk meğer kendimizi kandırıyormuşuz