Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Görünce Hayran Kalmamak Elde Değil: Yeryüzünde Bir Cennet Olan Matka Kanyonu

-

Avrupa'nın doğası en güzel bölgelerini sıralayalım diye düşünsek, çoğumuzun aklına ilk İskandinav Ülkeleri ya da İsviçre Alpleri gelir.

Balkanların merkezi olan Makedonya, bir çok doğal güzelliğine ev sahipliği yapmaktadır. Bunların en bariz örnekleri; Avrupa'nın en derin ve temiz gölü olan Ohrid Gölü ve Üsküp'e 15 km mesafede bulunan ve 500 hektarlık bir alanı kaplayan Matka Kanyonu'dur. 

Doğal bir hazine olarak karşımıza çıkan bu doğa harikasının merkezinde Matka Kanyonu bulunsa da, çok iyi korunmuş yapısı ve doğası ile nadir bulunan birçok endemik türe ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi sizleri bu büyüleyici güzellikle başbaşa bırakalım.

Üsküp'e 15 km mesafede olan Kanyon'a ulaşım oldukça kolay.

Her 1.5 saatte bir Üsküp Eski Çarşı civarından kalkan 60 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. Kanyon'un girişinde 1937'de inşa edilen ve Makedonya'nın ilk barajı olan Matka Barajı bulunmaktadır. Treske nehrinin üzerinde kurulan bu barajın da katkısı ile bu muhteşem yürüyüş rotası başlıyor.

Makedonya da Türkiye gibi doğal güzelliklerinin kıymeti pek bilmeyen ülkelerden.

Zaman zaman yürüyüşü kolaylaştıran bariyerler yapılmış olsa da büyük bir bölümü bakımsız. Bu yüzden rota boyunca zaman zaman zorlanabilirsiniz.

Kanyon boyunca birçok eşsiz tarihi değerle karşılaşabilirsiniz.

14. yy'dan St. Andrea Manastırı, 14. yy'dan St. Nedela ve St. Bogorodica Kilisesi ve 13. yy'dan kalma St. Nikola Şişevski Kilisesi bunun en güzel örneklerinden.

Yürüyüşe başlamadan önce içecek/yiyecek konusunda tedarikli olmanız gerekiyor.

Kanyon girişinde sadece bir çeşme bulabilirsiniz. Onun dışında 3-4 saatlik yürüyüşümüz boyunca herhangi bir çeşme ile karşılaşmadık. Eğer "Ben çok yürümeyi sevmem böyle manzara eşliğinde yemeğimi yiyip şarabımı içeyim" derseniz, Kanyon'daki tek restoran olan bu muhteşem tesiste keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Yürüyüş yapma imkanın yanı sıra, Kanyon girişinde bulunan küçük bir tesiste; kano ya da deniz motoru kiralayıp kanyonu gezebilirsiniz.

Fiyatlar Türkiye standartlarında. Kanoya eyvallah ama böylesine bir doğa harikasında deniz motoruna izin verilmesi aklıma Gaziantep-Şanlıurfa arasında bulunan Rumkale-Halfeti bölgesini getirdi.

Kanyonu gezmenin en kolay yolu...

Yer yer ufak tefek evlere rastlayabilirsiniz.

Düşünsenize böyle bir yerde evinizin olduğunu. Cennetten tapu almış gibi...

Avrupa'nın her ülkesi şarapları ya da biraları ile övünür. Bu bölgenin de şarapları meşhur.

Yine bu restoranda Makedonya'nın birçok ünlü şarap markasını tadabilirsiniz.

Ve bu göz alıcı güzelliğe veda zamanı...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emrekarayel

Çok abartılmış gibi. Öyle galerilere konu olacak bi fark göremedim ben. Türkiye'de biz burun kıvırıyoruz böylelerine. Güzel ama sıradan yani.

Gizli Kullanıcı

Dünyanın en büyük 2. kanyonu Uşak'ta. Amerika'daki kanyonu bütün dünya bilir, bizimkini hiç kimse.

isyankar

Kimse yanlış anlamasın da ülkemin güzel toprakların dan '' KARA DENİZ '' toprakları coğrafyası ve görsel zenginlikleri ile buraya 1 değil 1000 basar.

rabbitweed

bunun gibi ya da bundna daha etkileyici biryer gosterde bilelim

Görüş Bildir