Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Görsel Algılama Yeteneğine Göre Dünya Sıralamasında Hangi Yüzdelik Dilimdesin?

593PAYLAŞIM

Algılama; kısaca farklı duyularımızın çevreden aldığı bilgileri zihnimizin yorumlama yeteneğidir. Bilgiyi yorumlayabilme becerisi ise beynimizin belirli bilişsel süreçleri nasıl işlettiği ve hali hazırda sahip olduğumuz bilgi birikimi ile doğru orantılıdır.

Algılamanın pek çok çeşidi olduğu gibi bunlar kişiden kişiye göre de çeşitlilik gösterir. Bu çeşitlerden biri olan 'Görsel Algı' ise özetle gözümüzün görüp, beynimize aktardığı bilgileri yorumlayabilme yeteneğidir. 

Bakalım senin görsel algın ne kadar gelişmiş?

1. Bu akan görsele dikkatlice bir süre bak. En çok hangi renk dikkatini çekti?

2. Şekildeki renkli bloklardan hangisi daha büyük?

3. Peki görselde yer alan minik kareler kaç tane daire oluşturuyor?

Şimdi de bu hareketli görseli dikkatlice takip et!

4. Seçeneklerde yer alan hayvanlardan hangisi görselde yer almıyordu? Kopya çekmek yok! :)

5. Hangi resimdeki Pisa kulesi daha eğik duruyor?

6. Bu resme çok ama çok dikkatli bak! Hazır olduğunda teste devam et!

7. Resimdeki çarklardan kaç tanesi hareket ediyor?

8. Sonlara doğru gelirken işler biraz daha zorlaşıyor... İlk soruda yer alan hareketli görselde büyüteç hangi gözün üzerindeydi? Yukarı bakmak yok!

9. Son olarak; 6.soruda verdiğimiz kareli görselin deseni bunlardan hangisiydi? Yine yukarı bakmak yok!

İlk %10'un içindesin!

Müthiş! 

Senin görsel algılama seviyen gerçekten inanılmaz! Sen bir şeye bakmakla kalmıyor bütün ayrıntıları görüyorsun. Daha da önemlisi bu ayrıntıları anında hafızanın derinliklerine atıyor ihtiyacın olduğunda kolaylıkla ordan çıkarıp, kullanıyorsun! Bu yeteneğinle Dünya sıralamasında ilk %10 arasındaki sayılı kişiden birisin. Bravo!

%10-25 arasındasın!

Harika!

 Görsel algılama yeteneğin gerçekten takdiri hak ediyor. Ayrıntıları görmekte gerçekten iyisin sadece ara sıra bunlar bilinçaltında biraz karışıyor hepsi bu. Genellikle bilgileri; renklerine ve şekillerine göre kodlayarak hafızasına atan insanlardasın. Böylesine güçlü bir yeteneğin varken haliyle sıralamanın yukarılarında yer alıyorsun!

%25-50 arasındasın!

Güzel! 

Senin görsel algın kadar farklı duyusal algıların da gelişmiş yani bir şeyleri sadece renk ya da şekillerine göre değil dokunsal ya da işitsel özelliklerine göre de zihninde kodluyorsun. Bu da senin herhangi birinde ön plana çıkan değil de -hepsini eşit düzeyde tutarak- daha dengeli bir algı seviyen olduğunu gösteriyor. Kısacası senin algı seviyen çok yönlü!

%75-100 dilimindesin!

İdare Eder!

Senin görsel değil de sanki daha çok işitsel, dokunsal ya da hareketsel algıların daha yüksek! Senin için bir şeyi sadece görmek yeterli değil, onu ya duymalı ya da hissetmelisin. Zihnin daha çok üç boyutlu çalışıyor ve sanki biraz daha sayısal bilgi odaklı. Tüm bunların ışığında sana şunu söyleyebiliriz ki bir kaç egzersizle görsel algılama yeteneğini zirveye taşıyabilecek potansiyele sahipsin!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karabeyaz666

İlk %10'un içindesin

can-ozgec

hepimiz aynıyız hepimiz kopya çektik :)

gul-krkci

Hepimiz aynıyız demek ki :D

minyonjapon

İlk %10'un içindesin! Müthiş! Senin görsel algılama seviyen gerçekten inanılmaz! Sen bir şeye bakmakla kalmıyor bütün ayrıntıları görüyorsun. Daha da önemlisi bu ayrıntıları anında hafızanın derinliklerine atıyor ihtiyacın olduğunda kolaylıkla ordan çıkarıp, kullanıyorsun! Bu yeteneğinle Dünya sıralamasında ilk %10 arasındaki sayılı kişiden birisin. Bravo!

Gizli Kullanıcı

Onedio testlerinde hepimiz Einstein'ız.

Görüş Bildir