Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Görenin Kanını Donduran O Ünlü Fotoğrafın Ardındaki Hikayeyi Öğrendiğinizde Her şeyi Sorgulamaya Başlayacaksınız!

155PAYLAŞIM

Savaş fotoğrafçısı Eddie Adams'ın ölümsüzleştirdiği o kare, masum bir sivilin acımasızca infaz edilişini değil de savaşın bambaşka bir yüzünü gösteriyor desek?

İşte sahibine Pulitzer ödülü kazandırmış o kan donduran fotoğraf.

Üzerine çok şey yazıldı, söylendi. Aynı şeyleri tekrar etmeye gerek yok gibi. Fotoğrafın 'bilinen hikayesini' tekrar edelim: General Nguyen Ngoc Loan, caddenin ortasında soğukkanlılıkla bir vatandaşı infaz ediyor. Tam tetiğin çekildiği an deklanşöre basılmış olması, maktulün açıkça seçilen yüz ifadesi, şüphesiz bu fotoğrafı ölümsüz yapan detayı oluşturuyor.

Elbette fotoğrafı çeken Adams'ın da takip ettiği gibi olay anlık olarak gerçekleşen spontane bir infazdan ibaret değil.

Peki gerçek ne?

Sıradan bir vatandaş gibi görünen bu kişi, aslında bir Vietcong ölüm mangasının lideri. Gizlice Saigon'a sızıp aralarında önemli kişilerin olduğu onlarca kişiyi öldürmekle görevlendirilmiş biri.

Öyle ki içinde 34 kişinin bulunduğu bir toplu mezarın başında yakalanıyor kendisi. Aralarında kadınların ve çocukların da olduğu toplu bir mezar.

Bu da hemen sonrasında çekilmiş ikinci kare. General aynı soğukkanlılıkla tabancasını yerine koyuyor. 

Hepsi tek tek infaz edilmiş. Yakalanınca da aynı kader kendisi bulmuş. 

İşte meşhur Saigon İnfazı başlıklı fotoğrafın arkasındaki gerçek bu. Elbette hiçbir ölüm meşrulaştırılamaz, fakat gerçek hikayeleri öğrenmek medyanın manipülasyonuna düşmemizi engeller, daima bize gösterilenin ardına bakmamız gerektiğini bir kez daha kanıtlamış olur.

Peki General'in akıbeti ne oldu?

Birkaç yıl daha savaştı. Bir bacağını kaybetti. Ardından karısıyla birlikte Amerika'ya iltica etmeyi başardı. Virginia'da bir restoran açtı ve burada beş çocuk babası oldu.

Yine de hayatı toz pembe olmamış tabii.

Yıllar boyunca fotoğraftaki kötü ününden dolayı sürekli sataşmalara maruz kalmış, evi defalarca vandalize edilmiş. Ayrıca vicdanının hiçbir zaman susmadığını söylüyor.

Tekrardan ifade etmeliyim ki kimseyi temize çıkarmaya ya da hiçbir ölümü haklı göstermeye çalışmıyorum.

Bu hikayenin bize ne anlatmak istediğini anlamak zor değil. Zaten savaş böyle bir şey değil mi? Taraflar değil, insanlık kaybediyor. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yagiz-utku

1-Ulkesi için savaşan Vietkongu terörist gibi gösterirsen, kuvvayi milliye de terörist sayılır. Tabi ABD yi hala barış ve demokrasi getiren bir ülke olarak görüyorsan o ayrı 2- Taraflı yorumda bulunduğuna göre bahsettiğin öyle bir katliamın olup olmadığı veya bunun ABD/İşbirlikçi Vietnamlilar tarafından yapılıp yapılmadığı tereddüt oluşturuyor 3- Zaten düşman tarafına büyük zorlukla sızıp önemli insanlara suikast düzenleyen adamlar hangi fırsatta ve neden çoluk çocuk öldürsün bilmem ne başkanını, bilmem ne komutanını öldürmek varken? 4- Vatanhaini ve işbirlikçi adamı mağdur, yargılama yapılmaksızın infaz etmesini mazur görüyorsun ama işgalcilere karşı direnen adamı muhtemelen doğru dahi olmayan ithamlarla terörist gösteriyorsun Velhasıl kelam tek taraflı bilgi ve yorumla manipülasyon yapma

legion35

bana demeyin sen ne savcı ne hakim nede devletsin kahramansin diye sadece hayatta beş an vardır ve bu orosbu çocuğu haketmiş ben olsaydım direk kafasına değil kurtuluş çünkü o puşt için her kadin çocuk baba dede nine o toplu mezarı açıp onları gösterip ona değdi mi derip bi hatıra alıp yavaş yavaş kesip sonra kalbine bıçağı saplar Allah'ın unuttuğu yere leşini gomerdim ben kahraman degilim ama savaş suçlusu bir seri katili yaşatmak ne kadar doğru sizce ....

tut-ski-yan-cek

Bunun videosu bile var adamın kafasından çeşme gibi kan akıyordu

coolcoolcoolcoolcool

John Demjanjuk

rivaille

Ortada öldürülen bir insan varsa sırf öldürüldü diye masum olamaz zaten. kaç kişiyi öldürmüş ama sadece kendi canı için ağlıyor tetiğin arkasında

Görüş Bildir