Görüş Bildir
Haberler
Google'ın 'Alfabesi' BMW'yi Kızdırdı

Google'ın 'Alfabesi' BMW'yi Kızdırdı

ATKN
12.08.2015 - 14:59

Google’ın sürpriz bir hamleyle kurduğu Alphabet girişimi Google’la ilişkisi olan şirketleri, hissedarları ve teknoloji meraklılarını sevindirse de alfabenin tüm harfleri bazı çevrelerde rahatsızlık yarattı. New York Times’ın haberine göre, BMW başta olmak üzere “Alphabet” ismini kullanan büyüklü küçüklü tüm şirketler, Google’ın bu ismi kullanmasından şikayetçi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bkz: Kim Derdi Bir Gün Google'dan da Büyüğü Olacak Diye! İşte Huzurlarınızda Alphabet

Sergey Brin ve Larry Page yeni girişimlerini geçtiğimiz gün büyük bir heyecanla hem Google blogu üzerinden hem de Alphabet’in sitesinden duyurmuştu. Ancak Alphabet’in sitesine girdiğimizde adres çubuğunda bir tuhaflık söz konusuydu. Yeni şirketin internet sitesi abc.xyz harflerinden oluşuyordu. 

Peki niçin alphabet.com değil? Çünkü alphabet.com BMW’nin elinde ve Alman otomobil devi bu siteyi yıllardır aktif bir şekilde kullanıyor. BMW’nin bir alt kuruluşu olan Alphabet, anlaşmalı şirketlere filo kiralama ve servis hizmeti sağlıyor.

Amerika’ya baktığımızda Alphabet ismi doğal olarak çok daha yaygın. Alphabet Funds, Alphabet Energy, Alphabet Record Company, Alphabet Plumbing derken bu ismi kullanan onlarca şirket bulunuyor. Anlayacağınız “alphabet” bizdeki Kardeşler Kıraathanesi ve Köşem Büfe kadar yaygın kullanılan bir isim.

Peki bir isim bir şirket tarafından kullanılınca başkaları da kullanamaz mı? Elbette kullanılabilir. ABD Patent ve Marka Ofisi‘ne göre isim ihlalinden bahsetmek için o ismin şirketler arasında karışıklığa yol açması gerekiyor. Yani Alphabet deyince kullanıcı veya müşteri BMW mi Google mı diye soruyorsa o zaman bir patent ihlalinden bahsetmek mümkün.

Alan adına dönecek olursak BMW’nin Alphabet.com’u elinden çıkarmak gibi bir niyeti yok. Ancak anladığımız kadarıyla Google’ın da Alphabet.com’u almak gibi bir düşüncesi yok. Zira BMW yöneticileri şimdiye kadar Google kanadından kimsenin isim için girişimde bulunmadığını belirtiyor. Google yoluna abc.xyz ile mi devam edecek yoksa otomobilden sonra internet alanında da BMW ile rekabete mi girecek, önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.

LOG

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0