Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nereden Geliyor Bu Para? Gizemli Para Girişi 10 Ayın Zirvesinde

 > -

Türkiye'ye son 10 ayın en yüksek gizemli para girişi yaşandı. Merkez Bankası verilerine göre, şubat ayında net hata noksan kalemi 2 milyar 878 milyon dolar fazla verdi.

Kaynağı belirsiz döviz girişini gösteren ve 'gizemli para' olarak bilinen net hata noksan kalemi, şubatta 2 milyar 878 milyon dolar fazla verdi.

Geçen yılın ekim, kasım ve aralık aylarında net hata noksan kaleminde düşüş görülmüştü.

'Turizm ve bavul ticaretinden kaynaklı olabilir'

Burçak Gezgin

Alan Menkul Değerler Araştırma Uzmanı ve Uzman Para yazarı Burçak Gezgin, net hata noksan kalemine ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Net hata noksan kalemi yani Türkiye’ye giriş yapan ancak kaynağı belirlenemeyen 2.8 Milyar’lık bir meblağ görüyoruz. Geçen sene Şubat ayında da net hata noksan kaleminin 4.1 Milyar Dolar ile rekor seviyede fazla verdiği görülmüştü. 

Özellikle kaynağı belirlenemeyen bu para Türkiye ekonomisi için önemli gelir kalemlerinden olan turizm ve bavul ticaretinden kaynaklı olabilir. Bu iki alandaki gelir hesaplamalarındaki hata ve uyuşmazlıklar net hata noksan kaleminde aylık bazda dahi ciddi farklar oluşmasında etkili olabilir. Bununla birlikte, net hata noksan kalemine baktığımızda, Ocak ayında yüksek riskalgısıyla Türkiye’den çıkışlar olduğunu görmüştük. Ancak Şubat ayının ikinci yarısıyla birlikte TLvarlıklarda görülen pozitiflik yurt içi piyasalara döviz akışını desteklemiş olabilir. Özellikle bu fonakışı kaynağı belirlenemeyen para girişini oluşturmuş olabilir. Gelişmekte olan ülkelerdeki pozitiflik devam ettiği sürece, net hata noksan kalemimizdeki pozitifliğin Mart ayında da devam etmesini bekleyebiliriz."

Cari açık azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat 2016 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. 

Buna göre, şubatta cari işlemler açığı, geçen yılın aynı ayına göre 1 milyar 524 milyon dolar azalışla 1 milyar 785 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylece oniki aylık cari işlemler açığı 30 milyar 511 milyon dolar düzeyine geriledi.

Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 1 milyar 478 milyon dolar azalarak 1 milyar 962 milyon dolara düşmesi ve birincil gelir dengesi açığının 99 milyon dolar azalarak 717 milyon dolara gerilemesi etkili oldu. Öte yandan, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirler 228 milyon dolar azalarak 495 milyon dolara düştü. Parasal olmayan altın kalemi altında, net altın ihracatı bir önceki yılın şubat ayına göre 292 milyon dolar azalarak 1 milyar 213 milyon dolar oldu.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 170 milyon dolar tutarında azalarak 613 milyon dolara düştü. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 121 milyon dolar azalarak 670 milyon dolar oldu.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankacılık sektörü ve diğer sektörler sırasıyla 418 milyon dolar ve 864 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdi. Bankalar, şubat ayında kısa vadeli kredilerde net geri ödeyici, uzun vadeli kredilerde net kullanıcı oldu. Resmi rezervler ise 646 milyon dolar arttı.

Uzman Para ve AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016AltınDövizMerkez Bankasıgezgin
Görüş Bildir