Gezi'nin Yıldönümünde Mimarlar Odası'na Tahliye: Gözaltına Alınanlar Serbest

-

Mimarlar Odası’na 2002 yılında 49 yıllığına tahsis edilen Yıldız Sarayı Dış Karakol binası, Beşiktaş Kaymakamlığı’nın talimatıyla sabah saatlerinde polis eşliğinde kapı kırılarak boşaltıldı. Tahliyeye karşı çıkan 15 kişi gözaltına alındı.  Sabah saatlerinden bu yana #DirenTMMOB ve Mimarlar Odası sosyal medyanın gündeminde. Gözaltına alınan kişilerin götürüldükleri Vatan Emniyet Müdürlüğü'nde yapılan işlemlerin ardından serbest bırakıldığı belirtiliyor.

Fotoğraf: @MimarlarOdasi

Bugün sabah saatlerinde Mimarlar Odası'nın Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası, polis zoruyla boşaltıldı. Binanın tahliyesi için sabah saatlerinde TOMA ve çevik kuvvet otobüsü binanın önüne geldi. Tahliye işlemleri için bir kamyonetin de bina önünde bekletildiği görüldü.

Polis, Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Cem Tüzün'ün de aralarında bulunduğu 15 kişiyi gözaltına aldı.

Mimarlar Odası gözaltına alınan isimleri paylaştı...

Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Muhçu, yapılan işlemin ‘el koyma ve gasp’ olduğunu söyledi

Tahliye işlemleri sürerken binaya gelen TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, Diken’den Rıfat Doğan'a yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:

'Siyasi iktidar tarafından hukuksuz bir şekilde Bölge İdare Mahkemesi’nden bir karar alınmış durumda. O karar protokolün iptaline ilişkin. Ortada bir tahliye kararı yok. Dolaysıyla bu işlemi gerçekleştirmeleri için bir tahliye davası açmaları gerekir. Mahkemenin vereceği bir tahliye kararı olmadan buranın boşlatılması yasal değildir. Mahkeme kararının sonucu beklenmeden yapılan bu işlem bir nevi el koyma, gasp ve işgal anlamına gelmektedir.'

Sosyal medyadan tepkiler...

Ne olmuştu?

2002 yılından bu yana Mimarlar Odası'nda bulunan bina, Kültür Bakanlığı'yla yapılan protokol gereği 49 yıllığına Mimarlar Odası'na devredilmişti. Ancak bakanlık, Aralık ayında protokolün tek taraflı olarak iptal edildiğini duyurmuştu. Buna karşın dava açılmış, İstanbul 12. İdare Mahkemesi de Mimarlar Odası'nı haklı bulmuştu. İstanbul Bölge İdaresi'nin bakanlık lehine karar vermesi üzerine "boşaltma tebligatı" yollandığı anlaşıldı.

Hukuki süreç devam ederken tebligat yollanması ve tarih olarak ise 31 Mayıs'ın seçilmesi 'Gezi intikamı' yorumlarına neden oldu.

TMMOB Mimarlar Odası Yönetim Kurulu açıklaması: 'Suç duyurusunda bulunulacaktır'

Gözaltına alınan TMMOB Mimarlar Odası yöneticileri serbest bırakıldı

@MTanal 

Gözaltına alınan Mimarlar Odası yöneticileri, Vatan Emniyet Müdürlüğü'nde yapılan işlemlerin ardından serbest bırakıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşiktaş Jimnastik KulübüİstanbulPolistahliye
Görüş Bildir