Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gerçeküstü Görünümleriyle Fotoğraf Yarışmasında Ödül Almış 12 Uzay Fotoğrafı

 > -

Geçtiğimiz hafta, yüksek prestije sahip "2014 Yılı En İyi Astronomi Fotoğrafları" yarışmasının sonuçları açıklanmıştır. Bu yarışmada, fotoğrafçılar hem 7 ana kategoride hem de genelde yarışmışlardır.

Seçilen fotoğrafların tamamı, yarışmayı düzenleyen Greenwich Kraliyet Rasathanesi'nde düzenlenecek bir sergide sergilenecek.

İşte yarışma kapsamında dereceye girmiş o muhteşem fotoğraflar;

Kaynak: http://www.businessinsider.com/royal-obs...

1. Bu fotoğraf, Avustralyalı fotoğrafçı David Fitz-Henry tarafından çekilmiş ve "derin uzay" kategorisinde ikinci oldu.

Dünya'ya en yakın gezegenimsi nebula olan Helix, ilk bakışta gözü andırıyor. Bu benzerlikten yola çıkarak fotoğrafa, "Uzayın 700 Işık yılına bakan göz" başlığı verilmiştir.

2. "Derin uzay" kategorisin birincisi olan bu fotoğraf, Bill Synder tarafından çekildi.

"Horsehead" nebulasına ait bu büyüleyici fotoğraf, her zamankinden farklı olarak geniş bir açıyla ve bu formun büyüklüğünü ortaya koyacak ölçülerde çekilmiştir.

3. George Tarsoudis tarafından çekilen bu fotoğraf, "Güneş Sistemimiz" kategorisinde ikinci oldu.

Fotoğraftaki Ay'a ait krater, 53 mil çapa sahip olup, dünya üzerinden kolayca görülebilmektedir.

4. "Güneş Sistemimiz" kategorisinin kazananı, "Göldeki dalgalar" adlı bu fotoğrafıyla birlikte Alexandra Hart oldu.

Güneşin kaynayan yüzeyinden esinlenerek adını alan bu fotoğraf için rasathaneden, "Solda gerçekleşen güneş aktivitesi dünyayı defalarca yutabilecek özelliktedir." açıklaması yapılmıştır.

5. Julie Fletcher'e ait bu fotoğraf "İnsanlar ve Uzay" kategorisinde ikinci oldu.

Fotoğraf, "Ufuktan yükselip doruğunda parlak Venüs ile noktalanan, piramit şeklindeki Zodyak ışığı" olarak adlandırılmıştır.

6. "İnsanlar ve Uzay" kategorisinin kazananı,bir çok kişinin tahmin ettiği üzere bu fotoğrafıyla Eugen Kamenew oldu.

Sanatçı bu fotoğrafında, 160 yılda bir gözlenen hibrit güneş tutulmasını fotoğraflamıştır.

7. Mark Hanson tarafından çekilen fotoğraf, "Robotik alanında" çekilen en iyi fotoğraf olarak ödüllendirildi.

NGC 3718 galaksisine ait bu fotoğraf, Yeni Meksika'daki Rancho Hidalgo Rasathanesinde çekilmiştir. Kraliyet Rasathanesi, galaksinin sarmal kollarının nedeninin, komşusu olan NGC 3729 galaksisiyle arasında gerçekleşen yerçekimi etkileşiminin olabileceğini açıklamıştır.

8. Emmett Sparling'e ait, 2014'ün yeni yıl arifesinde hızlandırılmış çekimle fotoğraflanan bu gökyüzü fotoğrafı, "Yılın genç astronomi fotoğrafçısı" dalında ikincilik ödülü aldı.

9. "Yılın genç astronomi fotoğrafçısı" dalında birinciliği, bu fotoğraflarıyla Shishir & Shashank Dholakia ikizleri aldı.

Çekilen muhteşem fotoğrafta, toz bulutlarının arasından at başına benzeyen görüntüsüyle dikkat çeken "Horsehead" nebulası dikkat çekiyor.

10. Chris Murphy'nin Yeni Zelanda'nın Wairarapa bölgesinin derinliklerinde çektiği fotoğraf, sahibine "En iyi yeni katılımcı" olarak "Sir Patrick Moore" ödülünü kazandı.

Ön planda kayalıkların olduğu bu fotoğrafta, Samanyolu görüntülenmiştir.

11. "Dünya ve Uzay" kategorisinin ikincisi, George gölü kıyısındaki rüzgar çiftliğinde çektiği fotoğrafıyla Matt James oldu.

12. Ve son olarak; hem "Dünya ve Uzay" kategorisinde, hem de genelde birinciliği yakalayan muhteşem fotoğrafıyla James Woodend, bu yarışmanın kazananı oldu.

İzlanda'nın Vatnajökull Milli Parkı üzerinde çekilen yeşil tan fotoğrafının bu büyüleyici görüntüsü, James Woodend'ın haklı galibiyetini kanıtlar nitelikte.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir