Gerçek Parmak Kız! Sadece 226 Gram Ağırlığında Doğan Dünyanın En Küçük Bebeği Emilia

-

Dünya'nın hayatta kalan en küçük bebeği Emilia Grabarczyk artık 9 aylık oldu. Hayata tutunmasıyla ve isteğiyle herkesi şaşırtan bebek 9 ay önce doğduğunda küçük bir biber ağırlındığaydı. Küçük kızın Alman doktorları ona 'serçe parmağı' adını taktılar. Dailymail'den sizler için derledik.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/health/articl...

Emilia doğduğunda bir ayağı normal bir insanın tırnağından küçüktü. Bu gün aradan 9 ay geçtikten sonra dünyanın en küçük doğmuş bebeği Emilia Grabarczyk kötü beklentileri yıktı ve kendinden çok daha büyük adımlar atmaya devam ediyor.

Batı Almanya'nın Witten kentinde doğan bebek 22 cm ve 226 gram kadar doğdu ve doktorlar yaşayacağından oldukça şüpheliydi. Ama doktorların 'küçük parmak' dediği kız, herkesi şaşırttı ve gün geçtikçe sağlığına daha çok kavuşuyor.

Emilia artık yaklaşık 3.5 kg ağırlığında ve sağlık olarak bir problemi yok. O hayatta kalan en küçük bebek olma ünvanını taşıyor.

Emilia'dan önce dünya rekorunu, Chicago Loyola Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde doğan Rumaisa Rahman elinde tutuyordu. 25 haftalıkken koğan minik kız, 20 cm boyu ve 240 gr kilosuyla prematüre doğmuştu.

Almanya'da St Mary Hastanesi çocuk ve genç sağlığı bölümü yöneticisi Dr Bahman Gharavi, Emilia'nın hayatta kalmasını bir mucize olarak değerlendirdi. Ayrıca bir grup pediyatrist, jinekolog ve pediyatrik cerrahın yaptığı ekip çalışmasının bunu mümkün kıldığını belirtti. 

Doktor Gharavi '400 gram doğan bebekler bir çok nadiren hayatta kalıyor. Kendi başarısı için Emilia'ya da teşekkür etmemiz gerek. O bir 'serçe parmağı' ve 6 aydan fazla bir süre yaşayıp yaşamayacağı belli değildi. Fakat son haftalarda artık herşey daha net.' dedi.

Hamileliğin 26. haftasında bebeğin ailesiyle konuşan Prof Dr Sven Schiermeier sezeryan doğum yönünde karar verdi. Çünkü plasentadan kaynaklanan bir sorun yüzünden Emilia rahim içinde yeterli beslenemiyordu.

Normalde 26 haftalık bir bebeğin ağırlığı 600 gram ama Emilia bu ağırlığın çok altındaydı. Bebeğin ebeveynleri Lukas ve Sabine Grabarczyk ona bir şans vermek için bir an bile tereddüt etmediler ve bebek sezeryanla doğdu. 

Dr Gharavi bu tip kompliokasyonların hiperaktivite ve öğrenme güçlüklerini tetikleme riski olduğunu söylese de anne Sabine Grabarczyk mutlu olduklarını ifade etti ve 'Çok zor günler ve çok gözyaşından sonra, o kesinlikle yaşamayı seçti,' dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aslylmz

anaa hakkaten parmak çocuk çok tatlı ama

Gizli Kullanıcı

Çok şirin

Görüş Bildir