Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

George Carlin'in Ders Niteliğindeki 10 Sözü

 > -
Abone ol

George Denis Patrick Carlin (12 Mayıs 1937 - 22 Haziran 2008), komedi albümleri sayesinde 5 kez Grammy ödülü kazanmış İrlanda asıllı ABD'li komedyen, oyuncu ve yazar.

Carlin, saygısızca diye nitelendirilen tutumu ve dil, psikoloji ve din gibi alanlardaki tabu konulara ilişkin fikirleriyle tanınır. Carlin'in Yedi kirli kelime komedi rutini, 1978'de Amerikan Yargıtayı'nın F.C.C. v. Pacifica Foundation davasına yansımış ve 5'e 4 oyla Carlin'in oyunu televizyonlarda yasaklanmıştır.

Birçok kişi tarafından Lenny Bruce'un yerini aldığı düşünülen Carlin, Comedy Central'ın yayınladığı tüm zamanların en iyi 100 komedyeni listesinde Richard Pryor'un ardından tüm zamanların en iyi ikinci stand-up komedyeni ilan edilmiştir.

22 Haziran 2008'de göğüs ağrıları şikayetiyle gittiği Santa Monica St. John Hastanesi'ne kaldırılan Carlin, aynı gün saat 5:55'te kalp yetmezliğinden hayatını kaybetmiştir.

Ölümünden dört gün sonra John F. Kennedy Merkezi tarafından Carlin'e "Amerikan Komedisi için Mark Twain Ödülü" verilmiştir.

1. Beni rahatsız eden şeylerden biri ise çocuklar hakkında söylenen yalanları duymak zorunda olmak. Ve biliyorum ki kahraman olduğunu düşünen anne ve babalar bunu sevmeyecek ama birileri onların iyiliği için bunu söylemeli. Çocuklarınız gereğinden fazla değerli görülüyor. Onları tapılacak bir nesneye çevirdiniz, çocuk fetişistisiniz ve bu hiç sağlıklı bir durum değil.Çocuklar hakkında hatırlamanız gereken bazı şeyler var. Onların hepsi sevimli değil. Sidik ve ekşi süt karışımı bir kokuya sahipler. İkincisi çocukların hepsi zeki ve akıllı değildir.

2. Medya ve siyasetçiler hep bizi bölen şeylerden bahseder. Bizi birbirimizden farklı yapan şeyler. Bütün toplumlarda ki yönetici sınıflar hep böyle çalışır. Geri kalan insanları bölmeye çalışırlar. Zenginler parayı alıp kaçmak için alt ve orta sınıfları birbirine kırdırır. Oldukça basit bir şey ve hep işe yarar. Farklılıklara vurgu yaparlar. Irk, din, etnik ve milli geçmiş, iş, gelir, eğitim, sosyal statü, cinsiyet. Birbirimizle kavga etmemiz ve onların bankaya gidebilmesi için herhangi bir şey.

3. Politikacıları unutun. Onlar önemsiz. Politikacılar size seçim hakkı tanındığı fikrini sürdürmek için varlar. Hakkınız yok. Seçim hakkınız yok. Sahipleriniz var. Size sahipler. Her şeye sahipler. Bütün önemli topraklara. Kolektif şirketleri denetliyorlar ve sahipleriler.

4. Çocukları okutmak önemli değildir. Okumak isteyen çocuk okur. Okumayı öğrenmek isteyen çocuk okumayı öğrenir. Öğretilmesi asıl önemli olan şey, çocukların okuduklarını sorgulamasıdır. Çocuklara her şeyi sorgulamaları gerektiği öğretilmeli. Okudukları her şeyi, duydukları her şeyi sorgulamaları. Çocuklara otoriteyi sorgulamaları gerektiği öğretilmeli. Ebeveynler çocuklara otoriteyi sorgulamayı asla öğretmezler. Çünkü ebeveynlerin kendileri zaten otorite figürleridir.

5. Bu ülkedeki (ABD) ekonomik ve sınıfları nasıl tanımlarım biliyor musunuz? Üst sınıf bütün parayı elinde tutar ve hiç vergi ödemez. Orta sınıf bütün vergileri öder ve bütün işleri yerine getirir. Fakirler de orta sınıfı ürkütmek için vardır.

6. Size çok önemli bir soru soracağım. Dünyayı kontrol etmenin en etkili ve verimli yolu nedir? İki kelime: Akıl Kontrolü!

7. yaşam, aldığımız nefes sayısıyla değil, nefesimizi kesen anların sayısıyla ölçülür.

8. Tarihimizin En Acı Yanlarından Biri,Kendini Ne Kadar Tekrar Ettiğidir.

9. Eğer vatandaşlarınız bencil ve cahilse liderleriniz de bencil ve cahil olur.

10. George Carlin - İnsanlık

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vsl7c5

Ben milliyetile gurur duyulmasını hiçbir zaman anlamadım. Bana göre sen kendi başarınla gurur duymalısın, tesadüf sonucu alınmış bir şeyle değil. İrlandalı olmak bir beceri değil, lanet olası tesadüftür. Örneğin, "16 Mayısta doğduğum için gurur duyuyorum" veya "Kalın bağırsak kanseri riskini taşıdığım için gurur duyuyorum" demezsin. Böyleyken neden amerikalı, irlandalı veya başka bir bok olduğun için gurur duyuyorsun? imza: George Carlin

ertugrul-perk

George Carlin'in 94 ve 2008 yılındaki gösterilerini tavsiye ederim helaki 94 senesindeki tam olarak ülkemizin şuanki durumunu anlatır.

menemine-borozan-killibaldir

24 saat sex düşünen birileri de bu şekilde içerikler yayınlamak yerine cinsiyetçi paylaşımlar yapıp insanları birbirine düşürmeye devam etsin...

ismail-semih-gollu

Bizim ülkemizde de taklitçisi var bunun adını söylemeyeceğim siz biliyorsunuz kim olduğunu.

ak-gandalf

Hayır bilmiyoruz.

kaya-keleri

Özellikle siyaset ve kitle kontrolü konusunda ki düşüncelerini sanırım birçok insan dile getirmiştir, carlin de bu düşünceleri basit bir şekilde dile getirmiş. 4. madde tam olarak yerine getirilse, dünyada ki tüm ülkelerin eğitim sistemi kurtulur ancak onu da engelleyen, carlin'in siyasi içerikli maddeleridir.

Görüş Bildir