Genlerimizde Var: Adeta Ata Sporumuz Olmuş 15 Şey

2PAYLAŞIM

Havasından suyundan mıdır bilinmez insanımızın üzerine yapışmış "Ben başka memlekette yaşayamam!" dedirten huylarımızı derledik! 

Sizde hangileri var?

1. Her şeye yorum yapmak

Günlük hayatta, sosyal medyada her yerde her konu hakkında bir fikri, yorumu olan o kadar çok kişi var ki adeta bir gelenek olmuş bizde bu durum.Fikir sahibi olmak için çok da bilgiye gerek olmadığını herkese gösterebiliriz.

2. Ekonomiden anlamak

Dolar neden yükseldi? Nasıl düşer? Bu sorulara cevap veremeyecek insan yok gibi ülkemizde çünkü okullarımızda finansla ilgili çok iyi eğitim alıyoruz.

3. Askeri analiz yapmak

Türkiye'de hangi ülke hangisinden güçlü, savaş olsa kim kazanır gibi sorular üzerinde düşünmek birçokları için bir hobi. Dünyada nerede çatışma var, sebebi ne, ülkelerin amaçları çıkarları ne gibi sorulara cevap olarak saatlerce konuşabilecek büyüük bir kesim var.

4. Topluca iş makinesi izlemek

Adeta herkesin kendinden bir parça bulup izlemeye doyamadığı iş makineleri en yaygın ata sporlarımızdan biridir. Evet.

5. Dedikodu yapmak ama bunu hiç sevmemek

Aile, arkadaş, akraba ortamında ya da işte hiç fark etmez. Hemen hepimiz dedikodu yaparız ama küçük bir ayrıntı var. Biz yaptığımız zaman adı sohbet olur başkaları yaparsa dedikodu. İşte bundan dolayı bu topraklarda kimse dedikodudan hoşlanmaz.

6. Bayram tatilini 9 güne bağlamak

Hepimizin en sevdiği olaylardan biri de herhangi bir tatili en doğru hesabı yaparak en uzun süreye çıkarabilmek. Ramazan bayramı, Kurban bayramı, 1 Mayıs, 19 Mayıs fark etmez bizim için yeter ki tatil olsun.

7. Tanışılan kişiye ilk 5 dakika içerisinde memleket, evlilik, maaş gibi özel sorular sormak

Hepimiz defalarca yaşamışızdır bu anları. Kimsenin pek de yadırgamadığı bu sorulara cevap vermemek de zor.

8. Herhangi bir şey alırken pazarlık yapmak

Pazarlık sünnettir mottosuyla hareket eden bir millet olduğumuzu düşününce pazarlık yapmak da ata dede sporlarımız arasında başı çekiyor.

9. Öğretmen, doktor, polis ve diğer tüm memur maaşlarına kafa yormak

Ülkece memurlarımızın çalışma saatlerini, izin günlerini hesaplamaktan zevk aldığımız bir gerçek.

10. Restoran cirosu hesaplamak

10 masa var. Her masada 3 kişi otursa. Günde 10 saat çalışsalar. Her kişi 30 tl ödese. Oooo iyi para iyi. Bu hesabı hepimiz her gittiğimiz yerde yapıyoruz neredeyse. Sonuçta ata sporu yapacak bir şey yok.

11. İnsanların geçimini dert edinmek

Muhabbetler bir şekilde "sen 4 alsan e eşin de 4 alsa iyi gül gibi geçinirsiniz"e bağlanabilir. Neden? Çünkü ata sporu. Diğer insanların yaşamlarını rahatça devam ettirdiğinden emin olmalıyız.

12. Takdir edilen kişiyi küfürle takdir etmek

Bir tanıdığımız bir işi başarır ve biz normalde hakaret sayılacak bir kelimeyle o kişiyi överiz. Zevk alınan küçük hareketlerden biridir.

13. Yabancılara ilk küfür etmeyi öğretmek

Önce normal bir kelimenin karşılığı olarak küfür öğretilir. Sonra da dilimizi öğrenen kişinin bu kelimeyi alakasız bir ortamda, insanların şaşkınlığı eşliğinde kullanması izlenir. Bu döngü böyle devam eder.

14. Selektörle iletişim kurmak

Uyarmak, dikkat çekmek, selamlaşmak, tepki vermek gibi bir çok anlamda kullanılır ve herkes de karşı tarafı rahatlıkla anlar. Belki korna belki yine selektörle cevap yapıştırılır.

15. İnsanlara özellikle de çocuklara kişisel alan bırakmamak

Bireyci bir toplum olmadığımız kesin ama kişisel alanları bu kadar da yok saymaya gerek yok. Özellikle çocukların ve gençlerin kendi alanları olabileceği fikri birçokları için hala bir anlam taşımıyor.

Finansal ayrıcalıklardan günlük yaşama dair onlarca hizmet ve ayrıcalık sunarak sana rehberlik edecek yol arkadaşın Maximum Genç senin için burada!

Şimdi sen de Maximum Genç’e katıl, aklından geçenleri hayata geçirmeye başla!

Advertisement
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozzy_oz

yine de hiçbiri #1 kadar itici değil zira çoğunun ''beyni yok'' fikri var..

Görüş Bildir