Gençler Arasında Mesajlaşmak, Kumar Kadar Bağımlılık Yapıyor Olabilir

 > -

Yapılan son araştırmalar, bazı ergenlik çağındaki gençlerin mesajlaşma alışkanlıklarının kumar oynayan kişilerdeki kompulsif davranışlara benzer olduğunu ortaya çıkarttı.

Bu davranışlardan bazıları bu alışkanlıklarını azaltamamak, uykusuz kalmak ve alışkanlıklarını gizlemek için yalan söylemek. Araştırmadaki kızlar için bu durum düşen ders notlarıyla kendini gösterdi. Atılan mesaj sayısının ise gençleri telefonu elinden bırakamamak kadar çok etkilemediği ortaya çıktı.

Bu, sadece 403 öğrenci üzerine yapılmış bir araştırma olduğu için genellenebilir bir sonuç değil. Ayrıca ders notu bilgisi, araştırma kapsamında öğrencilere sorulduğu için araştırmaya katılan öğrencilerin okul performanslarını daha iyi gösterip göstermedikleri de şüpheli. Buna ek olarak mesajlaşmanın, dikkat dağınıklığı kadar okul performansını etkilemediğini de belirtmek gerek. New York Times’a  yazan bir psikoloğa göre telefonu kontrol ederek geçirilen zaman, ders çalışılmayan ya da ödev yapılmayan zaman anlamına geliyor. Başka bir deyişle, ebeveynler çocuklarının telefonunu ellerinden almaya çalışmak yerine, telefonu ara sıra ellerinden bırakmalarını hatırlatmalı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir