Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Genç Yaşta Okuma Alışkanlığı Kazanmanın Önemini Vurgulayan 13 Çarpıcı Gerçek

-
Abone ol

Okumanın önemli bir şey olduğu konusunda neredeyse herkes hemfikir. Bilgi birikimine bir artı, ya da yeni perspektifler kazanmanın yolu. Kitap okumanın avantajları kişiden kişiye değişiyor.

Bununla birlikte, bir okuma alışkanlığına sahip olmanın, bunu erken yaşta oturtmanın faydası bilimsel olarak ortaya konmuş bir gerçeklik artık. Dünyanın en büyük yayınevlerinden biri olan Harper and Collins, yürüttüğü bir araştırmada bunu neticelendirmiş.

İşte neden çocuk yaşta okuma alışkanlığı kazanmanız gerektiğini ortaya koyan 13 madde.

1. Günde 15 dakika okumak yılda 1 milyon kelime okumayı sağlıyor.

Bu da çocuklar için müthiş kelime hazinesinin ilk adımı olabilir.

2. Temel edebi birikime sahip olmayan çocukların, olanlara oranla gelecek eğitim seviyelerinde başarısız olma ihtimali 3-4 kat daha fazla.

Edebiyatın önemsiz olduğunu düşünen ebeveynler sadece bunu göz önünde bulundursa yeter.

3. Aile ortamında ortak bir okuma alanı geliştirmek, çocuğun IQ'sunu ortalama 6-7 puan yukarıya çekiyor.

Çocuğun önüne kitap yığınını koyup okumasını beklemek sık rastlanan hatalardan biri. Bir şey yapmasını istiyorsanız, siz de yapmalısınız.

4. Düzenli olarak kitap okuyan çocuklar, okumayan çocuklara oranla 1 yıl ileriden gidiyor.

İlköğretimin en temel taşının okuma olduğunu unutmayın.

5. Heves dolu ve alışkanlık haline gelmiş bir okuma düzeni, çoğu zaman bireyin hayallerini süsleyebilecek bir hayata erişmesine yardımcı oluyor.

Ne isteyeceğini bilmek, şüphesiz kazanılması zor bir özellik.

6. Sürekli okuma alışkanlığına sahip bir çocuğun topluluk önünde konuşma ve diyaloga girme özelliklerinin arttığı kaydedilmiş.

Kolayca sosyalleşebilmek, her çocuğun rahatça elde edebildiği bir özellik değil.

7. Aynı zamanda özgüven sahibi bir birey olmanın yolu da okumaktan geçiyor.

8. Okumak hafızayı da olumlu etkiliyor. Düzenli okuyan çocukların hafızası, okumayanlara oranla çok daha stabil.

9. Daha iyi beceriler elde etmek, bir konuda uzmanlaşabilmek de ancak okuma alışkanlığı olan çocukların kolaylıkla üstesinden gelebileceği bir durum.

10. Okuldaki başarıdan ya da notlardan bahsetmemek de olmaz. Elbette okuyan çocuklar daha yüksek notlar alıyor.

11. ABD Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı araştırmaya göre okuyan çocukların sahip olduğu meslekler daha çok para kazandırıyor.

Haftada 850 dolardan fazla kazanma ihtimali, okuyan çocuklarda 2,5 kat daha fazla.

12. Okullarda uygulanan standart testlerden en başarılı olan öğrenciler, günde ortalama 3000 kelime okuyanlar arasından çıkmış.

13. Başarı seviyesi düştükçe okuma oranının da düştüğü fark edilmiş. Alt sıralarda bulunan öğrencilerin günlük kelime ortalaması 20 civarındaymış.

Bütün bu gerçeklerin ardından "Bizden geçti artık" demek talihsiz olurdu. Sırada sonraki nesiller, yani çocuklarınız var. Okumalarını sağlayın ve dünya daha güzel bir yer olsun! ☀️

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unknown_member

ne kadar okuduğundan çok ne okuduğun önemli

roronoazoro

okurken sıkıldım bu ne yaman çelişki

musikisinas-don-vito

Çocukluğumda aşırı kitap okurdum, anormal sayılabilecek kadar aşırı. Ama ne öz güvenim gelişti ne de topluluk önünde rahat konuşabilen birisi oldum. Hatta 8. sınıfta İstiklal Marşı'nın iki kıtasını okumakla görevlendirilmiştim hiç istemediğim hâlde. Tören boyunca bütün fotoğraflarda başım yerde çıkmışım çünkü okuduğum kısımlar haricinde başımı kaldıramamışım. Diğer maddelere katılıyorum ama öz güven sağladığı konusunda tereddütlüyüm.

corpse-bride

ozguven olayı cocuk ılkokul cagına gelınceye kadar aıle tarafından asılanmazsa sonradan da pek kazanılan bır sey gıbı durmuyor

musikisinas-don-vito

Evet sanırım öyle. Özellikle korumacı bir tutumla bir şey yapmasına izin verilmeyip her ihtiyacı ve problemi ebeveynler tarafından giderilen çocuklarda özgüven eksikliği olduğuna inanıyorum. Yani en azından bizimkiler başta öyleymiş, benden sonra kardeşlerime karşı tavırları daha farklı olmuş, onlar benden farklı olarak daha girişimci mesela. İlk çocuk biraz staj görevi görüyor bu durumda.

corpse-bride

maalesef:(

sciencesoldier

evet bir tek ben değilmişim demek ki sanırım bu konuda asıl olay ailelerden gördüklerimizle alakalı

musikisinas-don-vito

Corpse Bride da çok doğru ifade etti aslında, kimi karakteristik özellikler için kriti yaşlar var ve hayatımızın geri kalanında hep o kritik dönemlerden izler taşıyoruz. Oyun hamuru gibiyiz, ailemizden nasıl etkiler görüyorsak tepkisel olarak öyle şekilleniyoruz.

sinem-onceguldumsonrapapatya

sen git okumayı yeni öğrenmiş çocuğa -kuzenime- 1 kitabı 10 kere okut, sonra niye bu çocuk kitap okumayı sevmiyor?

corpse-bride

kım yapıyor onu ? kıtap sayısı cok fazla eskısı gıbı degıl kı

sinem-onceguldumsonrapapatya

yengem. neymiş çocuk anlamıyormuş. zavallı "yaa zaten yedi kere okudum yetmez mi" diyormuş. annem anlattı, en son da dedi ki "madem çocuğa 10 kere okutacaksın başka kitapları okut da eğlenceli olsun"

corpse-bride

80-90larda olsak kıtap almak sorundu kutuphane kapısı asındırırdık devır cok degıstı ama kafalar demısmedıkten sonra bos hakıkaten sonra ben ebeveynlere laf edınce ne bıcım hoca dıyorlar evet aklı basında ebeveyn varda bır elın parmak sayısını gecmıyor kı genele vurunca!

sinem-onceguldumsonrapapatya

eğer olur da anneannemgilde kadınla karşılaşırsak ve karşılaştığımızda "aras bak ablası ne güzel kitap okumayı seviyor neden sen de onun gibi değilsin" deyip beni örnek gösterirse "benim annem bana bir kitabı on kez okutmuyordu, ondandır belki?" diyeceğim. belki akıllanır da düzelir. itiraz ederse "ümü bü ünlümüsünü süğlüyür" falan derse "o zaman sen de o çocuktan okumayı sevmesini bekleme" derim

literarystraydog

ne kadar da stabil ve klasik bilgilerle hazırlanmış bir içerik

Görüş Bildir